Kairėje: Rietavo muziejininkai, kultūros darbuotojai ir Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytojai Vilniaus universiteto astronomijos observatorijos kiemelyje. 2019 m. rugpjūtis. Dešinėje: prie ekrano ir apskritojo stalo diskusijos metu Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje kalba moderatorius dr. Šarūnas Mikolaitis.
Rietave į bendrą renginių, skirtų savivaldos atkūrimo 25-mečiui paminėti sąrašą vasario 7 d. gražiai įsikomponavo edukacinė programa „Visatos paslapčių labirintai ir horizontai“. Jos katalizatoriumi tapo Ispanijos Karalystės ambasados Lietuvoje inicijuota paroda „AstronomAs“, kuri nuo sausio vidurio buvo eksponuojama Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje. Verta priminti, kad 2023 m. paruošta solidi 17 kilnojamųjų stendų ekspozicija, pabuvojusi prestižiniuose mokslo centruose, observatorijose, ugdymo įstaigose, į Rietavą užsuko neatsitiktinai. Juk būtent iš čia – paskutinės kng. Oginskių rezidencijos po visą Lietuvą XIX a. pasklido laikmetį pralenkusių švietimo, mokslo, technikos, kultūros naujovių šviesa. Čia Oginskių globojamas iškilus švietėjas Laurynas Ivinskis lietuviškuose kalendoriuose daug dėmesio skyrė ne tik pažangaus ūkininkavimo naujovių, bet ir astronomijos žinių populiarinimui, skatindamas žmones atidžiau žvalgytis po žvaigždėto dangaus platybes. Iš Oginskių giminės kilo ir šlovingoji Vilniaus universiteto observatorijos fundatorė kunigaikštytė Elžbieta Magdalena Oginskytė-Puzinienė. Jai finansavus, 1753 m. buvo įgyvendintas profesoriaus Tomo Žebrausko parengtas observatorijos statybų ir įrengimo projektas. Neliko astronomijai abejingas ir garsiųjų polonezų autorius, valstybės ir visuomenės veikėjas, Oginskių giminės rezidencijos Rietave vizionierius Mykolas Kleopas Oginskis. Jis, kaip žinia, observatorijai padovanojo teleskopą ir keletą kitų prietaisų. Neatsitiktinai ir Rietavo kultūros istorijos muziejaus organizuojamos pažintinės išvykos į Vilnių prasideda įspūdingo Vilniaus universiteto senųjų rūmų komplekso, kuris yra susijęs ir su Oginskių giminės istorija, kultūros paveldo objektų aplankymu.
Kairėje: kalba vienas pagrindinių parodos „AstronomAs“ pristatymo Rietave iniciatorių dr. Carlos Viscasillas Vazquez. Dešinėje: kalba dr. Edita Stonkutė, rietaviškius pakvietusi į Lauryno Ivinskio gimnaziją, kur ji perskaitė paskaitą „Nežemiški pasauliai“ ir susilaukė išskirtinio klausytojų dėmesio.
Vis dėlto, nežiūrint istoriškumo sąsajų, vargu ar paroda „AstronomAs“ Rietavą būtų pasiekusi, jeigu, įgyvendinant ES Grundtvig programą, 2011 m. iš saulėtos Ispanijos į tuo metu Rietave veikusią Žemaitijos kolegiją dėstytojo asistento pareigoms nebūtų atvykęs būsimasis astrofizikas dr. Carlos Viscasillas Vazquez. Galima tik pasidžiaugti, kad po kelerių metų Vilniaus universitete užbaigęs doktorantūros studijas ir sukūręs šeimą, jaunasis mokslininkas pasiliko gyventi Lietuvoje ir aktyviai įsijungė į Pabaltijo šalių mokslininkų vykdomus astronominius tyrinėjimus. Nuostabu, kad įsisukęs į mokslinius ir akademinius reikalus, dr. Carlos Viscasillas Vazquez nepamiršo ryšių su , buvusios Žemaitijos kolegijos dėstytojais, Rietavo muziejininkais ir kitais savivaldybės kultūros darbuotojais. Neatsitiktinai jo lydima Rietavą savo apsilankymu 2024 m. pavasarį pagerbė Ispanijos Karalystės ambasadorė Lietuvoje Maria Nieves Blanco Diaz. Muziejuje vykusio įsimintino susitikimo metu, greta kitų temų,buvo aptarta ir parodos „AstronomAs“ pristatymo Rietave idėja. Ir vėlgi, galime pasidžiaugti, kad aktyviai bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto teorinės fizikos ir astronomijos institutu, kuriame darbuojasi dr. Carlos Viscasillas Vazquez, buvo suformuota šio straipsnio pradžioje paminėta edukacinė programa „Visatos paslapčių labirintai ir horizontai“. Jos įgyvendinimo sėkmę nemaža dalimi lėmė išskirtinis Ispanijos Karalystės garbės konsulo Klaipėdoje Vytauto Lygnugario dėmesys ir globa.
Kairėje: kalba Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Dešinėje: kalba programos „Visatos paslapčių labirintai ir horizontai“ pristatymo Rietave sėkmę nemaža dalimi lėmęs Ispanijos Karalystės garbės konsulas Klaipėdoje Vytautas Lygnugaris.
Realizuojant minėtą programą, priešpietinės sesijos metu Lauryno Ivinskio gimnazijoje Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslo darbuotoja dr. Edita Stonkutė perskaitė visus klausytojus ypač sudominusią paskaitą „Nežemiški pasauliai“. Renginio dalyvius pasveikino Rietavo savivaldybės metas Antanas Černeckis, Ispanijos Karalystės garbės konsulas Vytautas Lygnugaris, M. K. Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“ padovanojo Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokytojos Jolita Budriuvienė, Daiva Bielkauskienė ir Gintarė Sabaliauskienė.
Po muziejininkų surengtos trumpos pažintinės ekskursijos „Kunigaikščiai Oginskiai. Padovanota Rietavui ir Lietuvai“ popietinėje programos sesijoje Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje, moderuojant Vilniaus universiteto astrofizikui dr. Šarūnui Mikolaičiui, prie apskrito stalo vyko turininga diskusija „Astronomija šiandien. Iššūkiai ir galimybės“.
Dr. Editos Stonkutės vieša paskaita „Nežemiški pasauliai“, vykusi Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje, susilaukė išskirtinio klausytojų dėmesio
Nepamirštamą įspūdį visiems šio renginio dalyviams paliko muzikinė variacija, kurią iškilaus astronomo, kompozitoriaus Viljamo Heršlio (Willam Herschel) kūrybos tema padovanojo Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas.
Neabejojame, kad šie renginiai ne tik praplėtė žvaigždėto dangaus gelmių paslaptimis besidominčių programos dalyvių astronominių žinių akiračius, bet ir suteikė šviesų impulsą Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos ir Tverų gimnazijos bendradarbiavimo su Vilniaus universiteto astrofizikais vystymuisi, paskatino moksleivių susidomėjimą fizikos ir kitų tiksliųjų mokslų studijų perspektyvomis.
Kairėje: vėliavomis papuoštame Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus kiemelyje – grupelė renginio dalyvių ir svečių. Dešinėje: Lauryno Ivinskio biustą (skulpt. Vladas Žuklys) Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos vestibiulyje parodos „AstronomAs“ stendai apsupo tarsi simboline mantija, išreiškiant šiai neeilinei asmenybei pagarbą ir dėkingumą už astronomijos žinių sklaidą ir populiarinimą Lietuvoje XIX a. tamsybių laikais.
Na o pabaigoje norisi pasidžiaugti, kad kosmoso platybėse tarp Marso ir Jupiterio pasklidusiame asteroidų žiede skrieja Rietavo vardu pavadintas 770 m skersmens asteroidas, kurį 2015 m. atrado dr. Kazimieras Černius drauge su savo kolega iš Latvijos dr. Ilgmarsu Egličiu.
Kairėje: muzikinę variaciją astronomo, kompozitoriaus Viljamo Heršlio kūrybos tema groja M. K. Oginskio meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas. Dešinėje: Mykolo Kleopo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“ groja Rietavo M. K. Oginskio meno mokyklos instrumentinis trio.
Parengė Vytas Rutkauskas, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius
Nuotraukos Vyto Rutkausko, Vlado Gaudiešiaus ir Dalios Barcytės
Rietavas, 2025 m. vasario mėnuo