(Tekstas pildomas)
Večiai – kaimas Skuodo rajono savivaldybės teritorijos pietvakarinėje dalyje, 5 km į pietryčius nuo Lenkimų, kelio Lenkimai–Mosėdis kairėje pusėje. Jam yra priskirta 441,52 ha teritorija. Per kaimą teka dešinysis Žemaitijos Šventosios upė ir jos intakas Dunojėlis. Dunojėlis, XX a. 7–8 deš. meliaruojant kaimo laukus, buvo paverstas melioracijos grioviu. Už šio upelio į pietus yra buvęs jau išnykęs Padunajaus kaimas. Vykdant melioracijos darbus buvo ištiesinta nuo geležinkelio tilto per Večių kaimą tekėjusios Šventosios upės vaga ir pji aversta abiejuoe šlaituose betoninėmis plokštėmis sutvirtintu melioracijos grioviu.
1949 m. Večių kaime buvo įkurtas Kalinino vardo kolūkis, kuris 1965 m. spalio 29 d. buvo įjungtas į tada įsteigtą Lenkimų tarybinį ūkį.
1902 m. Večiuose buvo 230 gyventojų, 1923 m. – 124, 1959 m. – 142, 1970 m. – 119, 1979 m. – 51, 1989 m. – 30, 2001 m. – 16, 2011 m. – 7, 2021 m. – 3 (kai kuriuose šaltiniuose nurodoma, kad 2021 m. kaime nuolatinių gyventojų jau nebebuvo).
Večių kaime gimė vienas iškiliausių XIX a. švietėjų, pirmasis Lietuvos floros tyrinėtojas, botanikas, gydytojas, pranciškonas, žemaičių kalbos normintojas kunigas Jurgis Ambraziejus Pabrėža (1771–1849).
Večių miškas yra svarbi buveinių apsaugai teritorija (BAST; LTSKU0008). Ji įsteigta 2016 metais. Ši teritorija Natura 2000 saugomų teritorijų tinklui priskirta tam, kad būtų išsaugoti Europinės svarbos 91E0 Aliuvinių miškų, 9070 medžiais apaugusios ganyklos, 6410 melvenynų buveinės, kurios yra išsidėsčiusios 15,45 ha plote abipus Šventosios upės aukštupio.
Už Šventosios kiek į pietus, prie lauko kelio, vedančio į Medininkus, stovi koplytstulpis, kuris primena, kad iš šios vietos yra kilęs 1771 m. sausio 15 d. gimęs J. A. Pabrėža. Keliuko prie koplytstulpio kryptį nurodo pakelėje pastatyta medinė rodyklė.
Kaimo teritorijoje, šalia kelio Lenkimai–Mosėdis, apjuosti Šventosios upelio, yra išlikę senkapiai (senieji Večių kaimo kapeliai), kuriuose buvo laidojama dar ir pokario metais. Kapinėse auga seni medžiai, stovi koplytėlė, keletas kryžių. Kapines tvorele yra aptvėręs Plaušinių kaimo gyventojas Antanas Liebus.
Pokario metais Večių kaime klasių kovos metais tragiško likimo sulaukė Antanas Budrikis, Venskauskų šeima, Sirutis, Valius Šleinius, Polikarpova, Genė Neimontaitė.
Knygos „Gimtoji parapija Lenkimai“ (Klaipėda, 2005) autorius Leonas Rimeikis rašo, kad Večių kaime seniau gyveno daug stambių ūkininkų, kurie po Antrojo pasaulinio karo sovietų buvo ištremti į Sibirą. Tarp tokių šeimų buvo Šiudeikio, Gadliausko, Vinco Budreckio, Stuonio, Meškausko ir Ketlieriaus.
Pažangiai ūkininkavęs Vincas Budreckis Večių kaime turėjo 50 ha ūkį. Kai jį kartu su šeimos nariais ištrėmė, jo troboje įkūrė Kalinino žemės ūkio artelės raštinę. Šiame pastate 17 metų veikė kontora, biblioteka, parduotuvė. Gyvenamojo namo gerojoje troboje buvo įrengta salė, vykdavo susirinkimai, saviveiklininkų koncertai, pasilinksminimo vakarai, valdžios rinkimai.
1965 m. kai buvo įkurtas Lenkimų tarybinis ūkis, Večiuose veikė šio ūkio Večių skyrius. Kai vėliau skyrius sustambino, Večių skyrių prijungė prie Lenkimų centrinio skyriaus. Buvusiame Večių skyriaus administraciniame pastate gyvendavo po tris, keturias šeimas, kurios pastato remontu nesirūpino, tad jis greitai sunyko. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, sodybos likučius atsiėmė Budreckių dukra Adelė.
Prie kelio Lenkimai–Mosėdis mūriniame vieno aukšto standartiniame name sovietmečiu veikė Večių mišrių prekių parduotuvė. Čia ilgą laiką pardavėja dirbo Stasė Grigalauskaitė.
Numelioravus Večių kaimo laukus, gyventojų čia sumažėjo, parduotuvė buvo uždaryta. Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo buvo nutarta šiame pastate laikyti nebenaudojamus pesticidus ir herbicidus. Čia juos atveždavo iš viso Skuodo rajono. 1995 m. jie užsidegė. Gaisras buvo užgesintas greitai, bet daug dūmų, garų pasklido po visą kaimą, gamtai buvo padaryta didelė žala. Pavojingoje zonoje tais metais dar gyveno Motiejauskų ir Kubilių šeimos. Po šio gaisro Večiuose gyvenusių S. ir L. Gūžės vaikai pradėjo sirgti. Tada šeima persikėlė gyventi į Lenkimus.
Večių kaime yra gyvenę muzikantai (bandonininkai) Alfonsas Zaboras ir Jonas Jautakis.
Naudota literatūra:
- Rimeikis Leonas, Gimtoji parapija Lenkimai, 2005, Klaipėda.
- Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas, 2, Vilnius, 1976.
Parengė Regionų kultūrinių iniciatyvų centras