Vasario 16 d. Tauragėje parodytas performansas „Signatarai eina fotografuotis“

Tauragės kultūros centras kviesdamas gyventojus į renginį skelbė:
„Norite asmenukės su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signatarais? Jei taip, 2023 m. vasario 16 d. 16.00 val. atvykite į Tauragės Pilies aikštę stebėti  teatralizuotos signatarų eisenos!

Šeštus metus Tauragėje rengiamas performansas „Signatarai eina fotografuotis“,  į istorinę tikrovę kviečia pažvelgti be perdėto iškilmingumo, pasitelkiant demokratiškiausią meno formą – gatvės teatrą. Gatvės teatro renginiai Lietuvoje nėra įprasti. Čia svarbiausias veikėjas ir dramaturgas yra žiūrovas, scenografija – aplinka, išraiškos priemonė – improvizacija ir betarpiškas ryšys su žiūrovu.

Idėja priartinti 1918 m. istoriją prie šiuolaikinio žmogaus kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiajam dailininkui Eimantui Ludavičiui ir šokėjai bei choreografei Jūratei Širvytei-Rukštelei. Kūrėjų atspirties tašku tapo žinomas faktas, kad 1918 m. Nepriklausomybės aktą pasirašę signatarai chrestomatinei nuotraukai pasuko nusifotografuoti į anuomet Gedimino prospekte veikusią Aleksandros Jurašaitytės fotoateljė. Dėmesį kaustančiai procesijai vadovauti buvo pakviestas cirko ir gatvės teatro spektaklių kūrėjas, operos teatro režisierius iš Ispanijos Adrianas Schvarzstein‘as. Kostiumus „signatarams“ kuria dailininkė Daiva Petrulytė, pelniusi tarptautinį pripažinimą už savo darbą kuriant serialą „Černobylis”.

Performanse kasmet dalyvauja kūrybingi, sceninę patirtį turintys žmonės – aktoriai, šokėjai, vaidybos studentai. Nors jie ir akcentuoja, kad performanse konkrečių asmenybių nekuria ir neatkartoja, vienam nuolatinių projekto dalyviui – aktoriui Gintautui Saunoriui prilipo daktaro Jono Basnavičiaus vardas. Pasak jo, projektas išskirtinis tuo, kad jame ne kalbos, o veiksmas, mintis ragina žiūrintįjį spėti, kokią Lietuvą pamato tarytum iš anų laikų nužengę signatarai. Performansas įprasmina istorinės atminties perteikimą naujoms kartoms ir primena, kokie svarbūs tautai yra susitelkimas ir vienybė.

Gatvės teatro projektas „Signatarai eina fotografuotis“ pirmą kartą visuomenei buvo pristatytas 2018 m. vasario 16 d., pažymint Lietuvos Nepriklausomybės 100-ąsias metines. Režisierius prisimena pirmojo pasirodymo sėkmę, žmonių nuostabą, jų norą nusifotografuoti su signatarais. 2019 m. Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“ projektas buvo išrinktas tarp geriausiųjų iniciatyvų, jo kūrėjams Prezidentūroje iškilmingai įteikta Lietuvos Valstybės trispalvė. 2020-aisiais „signatarai“ pradėjo savo kelionę per Lietuvą – aplankė Trakus, 2021-aisias, pačiame pandemijos ir karantino įkarštyje, dovanojo žiūrovams tiesioginę eisenos transliaciją iš Klaipėdos. Pernai projektas aplankė mažąją Lietuvos kultūros sostinę Vievį ir Kėdainių miestą, o šiemet atkeliauja į Lietuvos kultūros sostinę -Tauragę.

Lietuvos nepriklausomybės aktas – Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje pasirašytas dokumentas, skelbiantis, kad atkuriama Lietuvos Valstybė. O kas vyko vėliau, kai signatarai pasirašė dokumentą, nulėmusį mūsų valstybės likimą? Kaip signatarai reaguotų į šių dienų svarbiausius įvykius? Šiuos klausimus kelia projekto „Signatarai eina fotografuotis” kūrėjai.“

 

 Tauragės kultūros centro informacija

Smush Image Compression and Optimization