Vasario 14 d. Plungės kultūros centre vyko folkloro ansamblio ,,Gondinga“ spektaklio apie senąjį Plungės jomarką premjera

 

Tautų tradicijos ir papročiai susiklosto ne per keletą metų, o per šimtmečius. Todėl išlikę ar atkuriami etnokultūriniai reiškiniai yra neįkainojama vertybė.

Nuo seno Plungė garsėjo jomarkais. Jomarkas buvo svarbiausias metų turgus, per kurį    prekiauta gyvuliais, maistu ir kitomis prekėmis. Į jį žmonės vykdavo ne tik parduoti ar pirkti, bet ir pasižmonėti, naujienas sužinoti, gimines sutikti. Jaunimą viliojo galimybė susipažinti, pabendrauti. Vyriausios šeimos dukters teisė būdavo į turgų važiuoti kartu su tėvais, ten save ir savo pastrajus parodyti, vaikinų ir piršlių dėmesio sulaukti.

Žmonėms betarpiškai bendraujant, siekiant naudingai parduoti ir nupirkti, jomarko prekyba tapo apgaubta papročiais bei tradicijomis, turtinga ne tik iš kaimo atvežtomis prekėmis, bet ir etnine kultūra: šmaikščiu, išraiškinga pasakojamąja tautosaka, etnomuzika, dainomis. Susiformavo netgi tam tikros paprotinės teisės normos – magaryčios, rankų sukirtimai ir pan.

Plungės rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Gondinga“ (vad. Dalia Stasikėlienė) pabandė atkurti senąjį Plungės jomarką scenoje. Vaidinime netrūksta linksmų pasakojimų, smagios muzikos, visokių šposų ir liaudiškos išminties. Teatralizuotos programos turinys perteiktas senąja žemaičių tarme ir primena sąvokas, kurios jau yra išnykusios iš dabartinės žemaičių šnekamosios kalbos. Renginys yra skiriamas žemaičių tarmės metams paminėti.

Vaidina folkloro ansamblio ,,Gondinga“ dalyviai: Rita ir Eugenijus Barniškiai, Aušra Vaškienė, Vilma ir Arnoldas Razgai, Asta ir Rimantas Vyšniauskai, Jūratė ir Antanas Šalviai, Virgina Beniušienė, Rūta Meškauskienė, Sandra Rupeikienė, Alma ir Valdas Valančiai, Egidija ir Algirdas Kliauzos. Gros muzikantai: Asta Žebrauskienė (smuikas), Jolanta Remeikienė (smuikas), Sigitas Stasikėlis (bandonija) ir Jūratė Zubienė (basedlė).

 

Spektaklis vyka 2024 m. vasario 14 d. nu 13.30 val.

 

Plungės kultūros centro informacija

 

 

Smush Image Compression and Optimization