Lietuvos pilių ir dvarų asociacija spalio 25 d. Plungės kunigaikščių Oginskių rūmuose pakvietė į amžių kelionę, kurios metu buvo kalbama, kokia buvo ryšių įtaka dvarams, jų architektūrai, gyvensenai.
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos įgyvendinamas projektas „Ryšių įtaka Lietuvos dvarų paveldui“ yra skirtas gilesniam istorinio paveldo kelio supratimui. Pilių ir dvarų mylėtojus, visus aktyviai besidominčius kultūros paveldu, asociacija kviečia į konferenciją „Ryšių įtaka dvarams: amžių kelionė“ ir jos metu atrasti, iš paveldo ekspertų ir mokslininkų daugiau sužinoti apie ryšių įtaką dvarams, jų architektūrai, gyvensenai, kt.
***
Nuo seno dvarininkai, žinomi visuomenės veikėjai iš įvairių pasaulio šalių vieni su kitais palaikė ryšius, patys daug keliaudavo, priimdavo užsienio svečius savo dvaruose, susirašinėdavo, bendradarbiaudavo. Galimybė keistis idėjomis, dalintis patirtimi darė įtaką įvairiais lygmenimis, keičiant dvarų sodybų vaizdą, veikė tiek pastatų stilistikos, tiek dvarų ansamblių ir jų parkų pokyčius.
Kiekvienas dvarų paveldo objektas yra savitas, išsiskiria savo unikalumu, ypatingai svarbus vietos, kurioje yra, identitetui. Įdomu panagrinėti ir pastebėti, kaip laikui bėgant dvarai keitėsi, suprasti, kaip stipriai jie atspindi vietą, žmones, kurie čia gyveno, bet kartu ir yra susiję su užsienio ryšiais bei įtakomis.
Mokslinė konferencija Plungės dvaro sodyboje
2024 m. spalio mėnesio 25 dieną Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kviečia į mokslinę konferenciją „Ryšių įtaka dvarams: amžių kelionė“, kurioje dalyvaus Lietuvoje gerai žinomi mokslininkai ir kultūros paveldo ekspertai. Renginys skirtas dvarų paveldo savininkams ir valdytojams, entuziastams ir atviras visiems besidomintiems. Renginio dalyviai sužinos apie užsienio ryšių įtaką Lietuvos dvarų paveldui, diskutuos kultūros paveldo puoselėjimo ir išsaugojimo temomis bei dalinsis savo patirtimi ir įžvalgomis. Konferencija vyks Plungės dvare, kurio istorija taip pat yra vienas iš įdomių pavyzdžių, kaip įtaka dvarui buvo daroma per platesnius ryšius su pasauliu. Renginį organizuojant įsitrauks ir aktyvios vietos bendruomenės nariai, pristatant dvaro pavyzdį per projekto temą.
Plačiąją visuomenę renginio tema pasieks įsitraukiant visiems asociacijos nariams, dvarų ir pilių savininkams bei valdytojams, kurie pristatys savo pilies ar dvaro istorinius momentus, atskleidžiančius užsienio įtakas jų puoselėjamam paveldo objektui. Įdomiausias dvarų ir pilių istorijas, faktus projekto įgyvenimo metu ketinama pristatyti internete ir kitose informacinėse medijose.
„Siekiant rūpintis Lietuvos pilių ir dvarų paveldo saugojimu bei puoselėjimu, svarbios nuolatinio tobulėjimo galimybės. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kasmet kviečia savo narius ir dvarų paveldu besidominčią plačiąją visuomenę į pažinimo renginius, konferencijas. Tai puikios progos susitikti, dalintis įžvalgomis, pažinti mūsų valstybės tvarias vertybes“ – sako Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.
Konferencijoje, vykusioje Plungės dvare, metu perskaitytas dvarų tyrinėtojos ir architektūros istorikės dr. Dalės Puodžiukienės pranešimas „XVI a.–XVII a. bajorijos gyvenamoji erdvė: Vakarų kultūros įtaka architektūros kaitai“, Vilniaus universiteto dėstytojos istorikės dr. Neringos Dambrauskaitės-Martinkėnės pranešimas „Daiktai dvaruose – LDK bajorų kasdienio gyvenimo XVI a.–XVII a. I p. liudininkai“. Dailės istorikė doc. dr. Birutė Rūta Vitkauskienė renginyje pristatė kai kurias barokinių dvarų įdomybės ir atskleis Vilniaus Sapiegų rūmų atvejį, o architektūros istorikas ir paveldo ekspertas dr. Marius Daraškevičius pasakojo apie dvarų virtuvių architektūrą ir įrangą, reikšmingus ryšius ir įtakas.
Lietuvos pilių ir dvarų asociacija jungia 67 mūsų šalies pilis ir dvarus, kurie yra valstybiniai, privatūs ar valdomi nevyriausybinių organizacijų.
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos projektą „Ryšių įtaka dvarams: amžių kelionė“ iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
Konferencijos programa https://bit.ly/konferencijos_
Registracija https://forms.gle/
Didesnės fotografijos: https://we.tl/t-uqrp6TZhuH
Daugiau informacijos teirautis: Gintaras Karosas, tel. +370 698 30925
Lino Bertašiaus nuotraukose – Plungės kunigaikščių Oginskių dvaro rūmai ir mokslinės konferencijos reklaminio plakato fragmentas. Iliustracijos iš Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos archyvo