Klaipėdos regioninis valstybės archyve esančiame fonde Nr. 509, kurį sudarė Skuodo rajono Lenkimų apylinkės Simono Daukanto kolūkis, saugomi šio kolūkio ranka rašyti dokumentai (kolūkio narių visuotinių susirinkimų ir valdybos posėdžių protokolai, gamybiniai-finansiniai planai, metinės apyskaitos, socialistinių įsipareigojimų dokumentai) nuo 1960 m. sausio 1 d. iki 1965 m. gruodžio 31 dienos. Perduodamų dokumentų apyrašą sudarė Lenkimų tarybinio ūkio buhalteris L. Rimeikis, 1972 m. sausio 4 d. Lenkimų atraminio-parodomojo tarybinio ūkio direktorius Rimkus, ekspertinės komisijos pirmininkė E. Prušinskytė, ekonomistas J. Budrikis ir fondo sudarytojas L. Rimeikis. Tikėtina, kad 1972 m. gruodžio 29 d. Lietuvos TSR centrinio valstybinio archyvo Klaipėdos filialui perimant iš Lenkimų atraminio-parodomojo tarybinio ūkio Simono Daukanto kolūkio dokumentus, ankstesni šio kolūkio dokumentai Lenkimų atraminio-parodomojo tarybinio ūkio archyve nebuvo saugomi. Dabar fondui Nr. 509 priklauso 1 apyrašas ir 24 apskaitos vienetai. Fondo papildyti neplanuojama.
Po Antrojo pasaulinio karo Skuodo rajone pradėjus kurti kolūkius, iš pradžių dabartinės Lenkimų Žirnikų kaimo teritorija buvo priskirta Paluknės kolūkiui ir vadinosi Paluknės kolūkio trečiąja brigada. Apie 1958-uosius metus buvo įkurtas atskiras Žirnikų kolūkis, kuris specializavosi Kolūkio veiklos kryptys – augalininkystėje ir gyvulininkystėje. Jo pirmasis pirmininkas buvo Juozapas Mikšta, tokias pareigas yra ėjęs ir Vincas Stonys.
Vėliau prie Žirnikų kolūkio buvo prijungtas Kalvių kaimas, kuriame gyveno 10 šeimų, Veitų kaimas, turėjęs 5 sodybas, ir Mažosios Paluknės kaimas, kuriame gyveno 4 šeimos. Savo ribas gerokai išplėtusį Žirnikų kolūkį pervadinti Simono Daukanto kolūkio vardu buvo nutarta 1960 m. kovo 10 d. kolūkio narių visuotiniame susirinkime. 1960 m. birželio mėnesio LTSR AT Prezidiumo Įsaku Žirnikų gyvenvietės apylinkė prijungta prie Lenkimų apylinkės S. Daukanto kolūkio ribose.
Šis kolūkis veikė nuo 1960 m. kovo 10 d. iki 1965 m. spalio 29 dienos. 1960 m. geriausių rezultatų pasiekė pienininkystės srityje – statistiniai duomenys rodo, kad lyginant su 1959-aisiais, pieno gamyba 100 ha žemės ūkio naudmenų čia padidėjo 22 centneriais.
Tais metais kolūkis turėjo 40 karvių.
1960 m. S. Daukanto kolūkio pirmininkas buvo V. Stonys, agronomė – V. Vasiliauskaitė. Kolūkiui yra vadovavęs ir Juozas Šamonskis, apskaitą tvarkė Birutė Sidabraitė, gyvulininkystės reikalais rūpinosi Algirdas Šonas, partinės organizacijos sekretorius buvo Liebus. Kai kurie šio kolūkio teritorijoje gyvenę žmonės dirbo prie geležinkelio, dar kiti – miške. Buvo ir tokių, pvz., kaip Jurgis Skara, kurie iš pradžių į kolūkį nėjo, mėgino išsilaikyti savarankiškai ūkininkaudami, bet po kelių metų pamatę, kad jų pastangos bevaisės, tapo kolūkiečiais.
1965 m. vykdant Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1965 m. spalio 6 d. potvarkį Nr. 1414-p, Lenkimų apylinkės Simono Daukanto, Kalinino, Žemytės, „Naujo gyvenimo“ kolūkių bazėje 1965 m. spalio 29 d. buvo įsteigtas Skuodo rajono Lenkimų tarybinis ūkis (vėliau – atraminis-parodomasis tarybinis ūkis, valstybinė žemės ūkio įmonė).
1962 m. kolūkyje 100 ha ariamos buvo pagaminama buvo pagaminama po 25,3 cnt mėsos, 113,8 cnt pieno, iš karvės per metus primelžiama po 1433 kg pieno.
Kolūkyje už darbštumą buvo giriama Stanislava Gudavičienė, Eugenija Kubiliūtė, Vanda Paulauskienė, Jonas Rancas, Vincas Savickas, Leonas Skersis.
Naudota literatūra:
- „Skuodo rajono Lenkimų apylinkės Simono Daukanto kolūkis“, Klaipėdos regioninis valstybės archyvas: https://eais.archyvai.lt/repo-ext/view/257935 (žr. 2025.02.01).
- Leonas Rimeikis, Gimtoji parapija Lenkimai, Klaipėda, 2005.
- Laikraščio „Mūsų žodis“ (Skuodas) 1962–1965 m. komplektas.