Senosios Palangos medinės vilos: „Vaidilutė“

Vila „Vaidilutė“ – J. Basanavičiaus gatvėje (namo numeris 21). Beje, tokį pat pavadinimą turi ir Palangoje prie Birutės kalno ir Meilės alėjos pastatyta kavinė. Ši vila iškilo buvusiame grafo Felikso Tiškevičiaus dvaro buvusio tarnų gyvenamojo namo sklype. Jį po Pirmojo pasaulinio karo iš grafų Tiškevičių nupirko kunigas Liudvikas Kasperavičius savo seseriai Bronislavai Knabikaitei-Zabulionienei. Sklype iškilo dvi vilos – „Vaidilutė“ ir „Dievaičiai“ – bei ūkinis pastatas. Vila „Vaidilutė“ pastatyta 1936 m. ir buvo  viena mažiausių tarpukariu kurorte pastatytų vilų. Ji dažnai net „Liliputu“ vadinta. Lietuvos atgimimo metais viloje „Vilija“ įkurtas Tremties ir rezistencijos muziejus.

Pastatas dėl jo vertingų architektūrinių savybių 2014 m. sausio 7 d. įtrauktas į Kultūros vertybių registrą (unikalus objekto kodas 37588).

Šis XX a. pradžios medinių kurorto vilų stilistikos pastatas – stačiakampio plano, vieno aukšto su priebučiu ir mansarda. Stogas šlaitinis, dengtas čerpėmis. Rytinėje fasado pusėje yra tūrinis stoglangis. Kapitalinės sienos – medinės, karkasinės. Sienose langų ir durų angos – stačiakampės. Langų ir durų apvadai – mediniai, profiliuoti. Fasadų kompozicija vakarų ir rytų pusėje –  asimetrška, galinių fasadų – simetriška. J. Basanavičiaus gatvės fasado pusėje esantis balkonas – medinės konstrukcijos. Jį prilaiko medinės pjaustinėtos gembės. Kartu su kitomis šio pastato vertingosiomis architektūrinėmis savybėmis yra saugomas ir turėklų medžiagiškumas, pjaustinėtų medinių lentelių piešinys, balkono konstrukcija su pjaustinėtais sijų ir statramsčių elementais, pjaustinėtos gembės ir balkono medžiagiškumas, rytų fasade esantis atviras priebutis. Kultūros paveldo specialistai kartu su kitomis šio pastato saugotinomis vertingosiomis savybėmis išskiria ir medinių priebučio turėklų medžiagiškumą, pjaustinėtų medinių lentelių piešinį, pjaustinėtus sijų ir statramsčių elementus, pjaustinėtus arkinių angų apvadus, priebučio konstruktyvinę schemą bei medžiagiškumą, rytų fasade esančio tūrinio  stoglangio pjaustinėtus konstrukcijų elementus, stoglangio konstruktyvinę schemą ir medžiagiškumą.  Fasadas, priebutis ir stoglangis apkaltas lentomis. Šiaurinio fasado ir tūrinio stoglangio frontonų smailės – profiliuotos. J. Basanavičiaus gatvės pusėje esančiame  fasade  prakištas sijas  prilaikančios gembės yra medinės, pjaustinėtos. Perdangos,  gegninės stogo konstrukcijos – medinės. Langai ir durys – stalių darbo.

 

Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – vila „Vaidilutė. Fotografas nežinomas. Iliustracija iš RKIC archyvo

 

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-17

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“


 

 

Smush Image Compression and Optimization