Senosios Basanavičiaus gatvės medinės vilos: Basanavičiaus g. 35

Šis J. Basanavičiaus gatvėje esantis šveicariškų vilų stiliaus bruožų turintis pastatas (namo numeris 35) iškilo XX a. 4 dešimtmetyje. Iš kitų panašių vilų architektūriniu požiūriu ją išskiria šveicariškam stiliui priskiriamas stilizuotas šoninio fasado mansardinio aukšto apkalimas.

Kas buvo pirmasis šio pastato savininkas, žinių neturima. Tarpukariu vilos šeimininkai keitėsi keletą kartų. Sovietmečiu ji buvo nacionalizuota ir perduota „Jūratės“ sanatorijai (čia veikė vienas iš jos korpusų). Dabar pastatas yra pritaikytas poilsiautojų apgyvendinimui.

2014 m. vasario 2 d. vila dėl vertingų architektūrinių savybių įtraukta į saugomų kultūros paveldo objektų sąrašą (unikalus objekto kodas 37603).  

Šis XX a. pr. medinei kurortų vilų stilistikai priskiriamas statinys yra šalia kitos valstybės saugomos vilos, t. y. „Jūros akies“. Pastatas vieno aukšto su pastoge. Jo tūris – sudėtinis, netaisyklingos „T“ raidės formos plano, sudarytas iš dviejų aukštų šiaurės vakarinio korpuso bei vieno aukšto su pastoge ir ertikiu (paaukštinta pastoge) pietrytinio korpuso. Stogas dvišlaitis, dengtas molio čerpėmis. Vidaus išplanavimas pakeistas (nebeatitinka pirminio). Sienose durų ir langų angos  stačiakampės. Pastato šiaurės rytinėje pusėje yra uždara veranda su balkonu virš jos, mezoninas, šiaurės vakarinėje – dviejų aukštų priestatas. Išorės sienos horizontalia kryptimi apkaltos lentomis, jos nudažytos. Frontonai ir ertikis apkaltas kiaurapjūviu pjaustinėtų galų lentomis. Langų, durų ir pastato kampų apvadai, balkonų turėklai – mediniai. Sijinės perdangos,  gegninės konstrukcijos – medinės, profiliuotais galais.  Vėjalentės – profiliuotos.  Durys ir langai – stalių darbo.  

 

Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – Basanavičiaus gatvės vila namo Nr. 35). Fotografas nežinomas. Iliustracija iš RKIC archyvo

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-17

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

Smush Image Compression and Optimization