Prancūzijoje vykusiame teatrų festivalyje Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo grupė „Savi“ rodė „Neišsipildžiusią meilės istoriją“

Birželio 29–liepos 5 dienomis Prancūzijos Saint-Égrève mieste (jis yra Telšių miesto partneris) vykusiame teatrų festivalyje Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo grupė „Savi“ (grupės vadovė Laimutė Pocevičienė) rodė „Neišsipildžiusią meilės istoriją“. Šis festivalyje parodytas dvidešimties minučių trukmės muzikinis šokio spektakliukas buvo specialiai šioms gastrolėms parengtas sceninis veikalas, pastatytas pagal 2020 m. Telšių vaikų ir jaunimo studijoje SAVI  gimusio to paties pavadinimo trijų dalių etiudų spektaklio „Skaitome apie meilę“, dabar esantį Telšių Žemaitės dramos teatro repertuare, vieną dalį. Spektaklį režisavo ir jam scenarijų parašė L. Pocevičienė.

   
 

   

Prieš važiuodami gastrolių telšiškiai anglų ir prancūzų kalbomis išleido informacinį lankstinuką, kuriame pateikė svarbiausią informaciją apie savo teatrą, grupę „Savi“ ir festivaliui parengtą spektaklį.

Lankstinuke pažymėta, kad Telšių Žemaitės dramos teatras – seniausias, daugiausiai nominacijų pelnęs mėgėjų teatras Lietuvoje. Jis tęsia apie 100 metų istoriją turinčias šio kolektyvo tradicijas. Nuo 2021 m. teatrui vadovauja Deividas Rajunčius.

Režisierė L. Pocevičienė, ieškodama naujų spalvų Žemaitės dramos teatrui, 1994 m. sukūrė vaikų ir jaunimo studiją „Savi“, kurioje vaikai ir paaugliai mokosi teatro kalbos, judesio, teatrinės raiškos, bendravimo, auga kūrybiškai ir nugali savo turimus kompleksus. Repetuodami ir vaidindami scenoje studijos dalyviai ruošiasi gyvenimui, mokosi spręsti socialines problemas, geriau pažįsta save ir juos supantį pasaulį. Studijoje yra pakankamai erdvės repetuoti, kurti ir linksmintis bei kurti patikėtus vaidmenis. Čia dirbama kartu su gabiais techniniais darbuotojais, talentinga ir kūrybinga choreografe Ina Levickiene.

Grupė „Savi“ yra daug gastroliavusi po pasaulį. Spektaklius ji yra rodžiusi Jungtinėje Karalystėje, Austrijoje, Šveicarijoje, Estijoje, Italijoje, Latvijoje, Rusijoje ir Norvegijoje.

Nuo 2009 m. grupė „Savi“ organizuoja jaunimo teatrų festivalį „Teatras – tautos sparnai“ ir labdaros akcijas, skirtas paremti įvairiomis ligomis sergantiems vaikams. Labdaros spektaklius ir edukacinius renginius kaip Kalėdų dovaną ji dovanoja bendruomenei. Jau beveik 20 metų kartu su Telšių kunigų seminarija grupė organizuoja renginius, skirtus Motinos dienai. Vasaromis vyksta stovyklos-kūrybinės dirbtuvės „Džiaugsmas vaidyba“. Kuriant spektaklius sėkmingai bendradarbiaujama su profesionaliais aktoriais. Šiais metais studija aktyviai padeda nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams, rengia Ukrainai paremti skirtus spektaklius.

Ši studija yra nominuota kaip „ Ryškiausias teatrinės kultūros skleidėjas“ Lietuvoje. Jos šūkis – „Kurk kantriai, su meile, spalvingai, siek nuoseklumo ir nenuvertink savęs“…

***

Spektaklis „Neišsipildžiusi meilės istorija“ – Vaižganto XVIII a. lietuvių meilės istorija, sietina net su XXI a. gyvenančiais žmonėmis, ypač jei nerimtai renkamės draugus ir juos prarandame be kovos. Spektaklyje nėra daug žodžių, nes istorija pasakojama naudojant metaforas, muziką, kūno kalbą ir šokį.

Kūrinio centre – neturtingas, talentingas ir darbštus muzikantas Mykoliukas, priklausomas nuo savo meistro Rapolo Geisės. Mykoliukas savo rankomis pasigamino smuiką ir juo groja savo dainas saulei, miškams, pievai ir mylimajai Severiutei. Mykoliukas ir Severiutė draugavo nuo vaikystės ir vieną dieną jų draugystė peraugo į meilę. Linksma, tačiau turtui prioritetą teikiančia Severiute labai susidomi ir turtingas bei paveikus Rapolas Geisė. Jis tampa tarsi apsėstas ir dėl jos pameta galvą. Apakintas meilės jis pasiperša merginai, o ji atsako į jo jausmus. Iš kvailumo ir kitų priežasčių Severiutė susigundo būsimu turtingu gyvenimu ir sutinka  ištekėti už Rapolo geisės. Nešiodama kaltę ji prašo savo tikrosios meilės Mykoliuko paskutinį kartą vestuvėse sugroti jai. Mykoliukas su skausmu ir meile širdyje sutinka tai padaryti. Jis groja tol, kol nutrūksta jo smuiko stygos.

Spektaklyje per Mykoliuko nesuvokiamą paklusnumą išsilaisvina trapi meilės ir laimės vizija. Severiutė taip pat jaučiasi nelaiminga ir vieniša, nes nyksta jos turtai, o kartu su ja ir laukiama laimė… Galop abiem lieka tik kasdienė pareiga gyventi.

Tai tarsi kiekvieno iš mūsų istorija. Mes visi – lyg Mykoliukas ir Severiutė, nes visi mylime. Bet juk Meilė yra veiksmas, todėl reikalauja, kad ją saugotume, brangintume, puoselėtume, o ne išduotume. Tik tada ateis laimė.

Tokia pagrindinė šio spektaklio, kurį pamatę Saint-Égrève vykusio festivalio dalyviai braukė ašaras, mintis.

Spektaklyje vaidino: Julija Mažonaitė, Dominykas Vaitiekus, Ernestas Klimovas, Ieva Marija Noreikaitė, Gytis Kumža, Gintarė Daubarytė. Spektaklio scenografė – Ina Levickienė, garso operatorius – Mindaugas Drimba, šviesų dailininkas – Sergejus Simonenko, scenos ir dekoracijų technikas – Alvingas Teniukas.

 

Tekstas parengtas pagal Telšių Žemaitės dramos teatro vaikų ir jaunimo grupės „Savi“ informaciją

 

Nuotraukose – scenos iš spektaklio „Neišsipildžiusi meilės istorija“ ir informacinio lankstinuko fragmentas. Fotografijų autorius – Mindaugas Drimba 

 

Smush Image Compression and Optimization