Pastatų kompleksas Palangos miesto Kretingos gatvėje

1992 m. rugsėjo 11 d. dėl vertingųjų architektūrinių savybių į Kultūros vertybių registrą įtrauktas Kretingos g. esantis vietinės reikšmės istorizmo stiliaus pastatų (nr. 14, 16) kompleksas (unikalus kodas 2716). Jis yra Palangos miesto istorinės dalies (unikalus kodas KVR 0 12613) teritorijoje. Sklypo pietrytinėje dalyje pastatytas ūkinės paskirties pastatas.

 

Pastatų komplekso gyvenamasis namas (Kretingos g. 14)

Šis namas į Kultūros vertybių registrą  įtrauktas 2012 m. kovo 7 d. (unikalus kodas 35302). Pastatų komplekse namas pažymėtas pirmuoju numeriu. Pastatas saugomas dėl jo vertingųjų architektūrinių savybių.

Tai vienaukštis, medinis, pusiau atviro tūrio ,,L“ raidės formos plano gyvenamasis namas. Jo šiaurės vakarinėje pusėje yra šoninis fligelis. Abiejose pastato pusėse yra iškelta mansardinė dalis. Namas turi pusrūsį. Stogas dvišlaitis, dengtas šiferiu, stogo konstrukcijos – medinės gegninės dūmtraukis – raudonų plytų mūro.

Pastato fasado sienos apkaltos medinėmis lentomis. Šiaurės vakarų ir prietryčių pusėje viršulangiai dekoruoti skydo kiaurapjūviu.

Namo pamatai – lauko akmenų. Cokolis – mūrinis. Iš lauko pusės apkaltas lentomis.

Šiame name iki Antrojo pasaulinio karo gyveno turtingo žydo šeima. Po karo čia veikė  paštas, milicija, pirmoji Palangos gaisrinė.

Šiuo metu namas gerokai apleistas, nudažytas žalia spalva. Reikalingas pastato remontas.

 

Pastatų komplekso pastatas (Kretingos g. 16)

2012 m. kovo 7 d. į Lietuvos Kultūros vertybių registrą įtrauktas ir antru numeriu pažymėtas pastatas, esantis pastatų komplekse. Jo adresas Kretingos g. 16 (unikalus objekto kodas 35303). Jis valstybės saugomas dėl savo architektūrinių savybių. Tai dviaukštis, stačiakampio plano namas čerpėmis dengtu dvišlaičiu stogu. Pastato pietų pusėje yra pristatyta mansarda. Kaminas – raudonų plytų mūro, pamatas – akmens mūro, pirmo aukšto sienos –  plytų mūro, antro aukšto – karkasinės, stogo konstrukcijos – medinės gegninės.  Iš gatvės pusės matosi tik jo dalis.

Pirmasis namo aukštas anksčiau buvo skirtas  karietoms, mašinoms, antras – gyventi tarnams.

Šiuo metu pastatas avarinės būklės, nenaudojamas – laukia remonto.

 

 

Naudota literatūra:

  1. Kultūros vertybių registras: https://kvr.kpd.lt/ (žr. 2022-04-02).

Parengė Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – Kretingos gatvės 14 namas iš šiaurės pusės ir Kretingos gatvės fragmentas 2022 m. balandžio mėnesį

 

Tekstas parengtas įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: dešimt virtualių turų po Palangą“


 

 

 

Smush Image Compression and Optimization