Paminklas pirmajam viešam lietuviškam spektakliui, suvaidintam 1899 m. rugpjūčio 20 d. Palangoje

Palangos tiltas į jūrą – pagrindinis šio kurorto simbolis. XIX a. pab., sumanęs plėtoti prekybą jūra, pirmąjį (tada medinį) tiltą į jūrą pastatė grafas Juozapas Tiškevičius  (1835–1891). Tada tilto pradžia buvo panašiai toje vietoje, kurioje dabar yra Jūratės ir Kastyčio skveras. Prie jo kopų zonoje stovėjo grafams priklausęs prekių sandėlys (pakhauzas). Tai buvo gana erdvus pastatas, kuriame galėdavo sutilpti daug žmonių. Būtent šį pastatą 1899 m. lietuviškam vakarui nusižiūrėjo pirmojo viešo lietuviško spektaklio organizatoriai. Tuo metu Palangą jau valdęs J. Tiškevičiaus sūnus grafas Feliksas Tiškevičius  (1869–1933) vakaro rengėjams leido pasinaudoti šiuo pastatu. Išvalius ir papuošus jį, čia 1899 m. rugpjūčio 20 d. vakare lietuviško vakaro metu čia, susirinkus gausybei žiūrovų, ir buvo suvaidintas pirmasis viešas lietuviškas spektaklis (Keturakio komedija „Amerika pirtyje“).

Dabar šio pastato vietą minėto Jūratės ir Kastyčio skvero šiaurinėje dalyje ženklina  atraminėje želdinių sienelėje pastatytas paminklas, skirtas šio spektaklio) atminimui įamžinti. Jis laiptuotos formos, profiliuotas, padarytas iš šlifuoto granito. Paminklas sukurtas ir čia pastatytas 1989-aisiais, pažymint minėto spektaklio 90-ąsias metine. Jo autorius – skulptorius Regimantas Midvikis (1947–2015). Pietvakariniame paminklo fasade yra stačiakampė bronzinė plokštė su bareljefu ir iškiliu įrašu: „ŠIOJE VIETOJE BUVUSIAME / PASTATE 1899 M. ĮVYKO PIRMASIS / LIETUVIŠKAS VAIDINIMAS – / KETURAKIO KOMEDIJA /  AMERIKA PIRTYJE. Iki to laiko nuo 1969 m. buvusio prekių sandėlio vietą  ženklino dailininkės Veronikos Vildžiūnaitės (g. 1941 m.)  sukurtas paminklas – medinė stela, ant kurios buvo įrašas „Čia buvusioje daržinėje 1899 m. rugpjūtį įvyko pirmas lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“.

 

Parengė Danutė Mukienė

 

D. Mukienės nuotraukoje – paminklas, skirtas pirmojo viešo lietuviško spektaklio atminimui įamžinti

 

Publikacija paskelbta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

 

Smush Image Compression and Optimization