Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos pastatas – į Lietuvos Kultūros vertybių registrą įtrauktas objektas

2010 m. sausio 4 d. dėl vertingųjų istorinių ir archeologinių savybių į Kultūros vertybių registrą įtraukta vietinės reikšmės, konstruktyvizmo bruožų turinti 1938–1939 m. pastatyta dabartinė Vlado Jurgučio progimnazija (architektas Stasys Kudokas). Pastato unikalus kodas – 33568, adresas: Ganyklų g. 2 / Kretingos g. 21, Palanga.

Šis mūrinis, tinkuotas, dviejų aukštų pastatas su iškelta cokoline (pusrūsio) dalimi ir mansarda –  sudėtingo plano. Centrinėje dalyje sukomponuoti vestibiuliai, salė ir laiptinės, iš rytų ir vakarų prijungti korpusai, kuriuose yra klasės.

Statinio planinė struktūra nepakito nuo pastatymo. Kapitalinės išorinės ir vidinės laikančios sienos  – mūrinės, iš lauko ir vidaus tinkuotos. Langų ir durų angos stačiakampės, su užapvalintais angokraščiais. Langų angos apjungtos į blokus. Fasadai saikingos architektūros. Pastato pagrindinis (pietinis)  fasadas, esantis Kretingos gatvės pusėje, – simetrinės kompozicijos, kurios ašyje įkomponuotas pagrindinis įėjimas. Vakarinėje (Ganyklų gatvės) pusėje pastato fasadas asimetrinės plokštuminės kompozicijos, skaidomas cokolio juostos ir langų blokų ritmo. Šiaurinis kiemo fasadas – simetriška trijų tūrių, įkirstų į pagrindinį tūrį, kompozicija.

Rytinis fasadas – asimetrinės plokštuminės kompozicijos, skaidomas cokolio juostos ir langų blokų ritmo. Pietiniame fasade yra profiliuotas pagrindinio įėjimo apvadas. Langai apjungti į blokus, užapvalinant angokraščių vertikalias kraštines. Fasadai tinkuoti.  Vidaus laiptai – su porankiais.  Pirmojo aukšto vestibiulio kolonos apvalios. Mansardoje yra išlikę mediniai statramsčiai su spyriais, statramsčių kampai nusklembti, dalis spyrių pašalinta. Vidinių durų angokraščiai  užapvalinti.  

1977 m. sklype buvo pastatytas naujas mokyklos pastatas bei senąją ir naująją dalis jungiantis priestatas. Tais metais pristatytas naujas mokyklos korpusas, sujungtas priestatu su senąja dalimi, nėra saugotinas.

 

Literatūra:

  1. Kultūros vertybių registras: https://kvr.kpd.lt/#/ (žr. 2022-04-10).

____________________ 

[1] Bendruomenei.

___________________ 

Parengė Danutė Mukienė

Nuotraukoje – Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos pastatas. Nuotrauka iš progimnazijos archyvo

Tekstas paskelbtas įgyvendinant 2022 m. remiamą Lietuvos kultūros tarybos projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: dešimt virtualių turų po kurortą“


 

Smush Image Compression and Optimization