Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios vitražai

Didingoje, grakščių formų neogotikinėje 1897–1907 m. pastatytoje Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje dėmesį patraukia ne tik altoriai, šventųjų paveikslai, vargonai, talentingų meistrų padaryta sakykla, klausyklos, kiti medžio dirbiniai, bet ir vitražai bei spalvoti langai, imituojantys vitražus.

Istorikė, muziejininkė Zita Genienė pažymi, kad bažnyčios projekto autorius Karlas Eduardas Strandmannas  (1867–1946) „projekte nebuvo numatęs vitražų virš didžiojo altoriaus (ten trijose plokštumose turėjo būti pakabinti trys dideli paveikslai – D. M. pastaba). Jau buvo nutapyti ir atvežti trys paveikslai, tačiau jie netenkino nei statytojų, nei meno žinovų. Todėl buvo nutarta numatytų pakabinti paveikslų vietoje iškirsti angas ir sudėti vitražus. Vitražai buvo užsakyti S. G. Zelenskio vitražų dirbtuvėje Krokuvoje (įkurta 1902 m.), jie pagaminti pagal Mateikos eskizą […].“[1],[2]  Šie vitražai kainavo 1 500 rublių.  Jie bažnyčioje buvo įstatyti 1914 metais.
Pirmojo pasaulinio karo laikotarpiu  Palangos katalikų šventovė buvo stipriai nuniokota, nes 1915 m. „į ją pataikė keturi vokiečių laivyno šoviniai. Tada buvo išdaužyti bažnyčios vitražai. Po karo toje pačioje S. G. Zelenskio vitražų dirbtuvėje Krokuvoje, kur buvo pagaminti pirmieji vitražai, buvo užsakyti ir pagal senąjį eskizą pagaminti nauji vitražai, tačiau, anot amžininkų, jie buvo kur kas paprastesni.[3],[4]

Bažnyčios vitražai smarkiai nukentėjo ir Palangą bombarduojant, bažnyčią apšaudant Antrojo pasaulinio karo metais. Po karo jie buvo atkurti.

1977–1978 m. bažnyčią remontavę meistrai, vadovaujami kun. kan. F. Valaičio, dvigubais stiklais įstiklino bažnyčios langus, kurių išoriniai yra 5–7 mm storio. Vidiniai langai – spalvoti, vitražo imitacijos. Už Didžiojo altoriaus vitražinius langus meistrai  sutvirtino, įstiklindami juos iš lauko pusės storu 7mm stiklu ir uždėdami metalinį tinklelį.

1993 m. vasario 5 d. dėl savo vertingųjų dailės savybių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios (Vytauto g. 51) langų ir apsidės vitražai įtraukti į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 8602).

 

Danutė Mukienė

 

  1. Mukienės nuotraukoje – Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios vitražų fragmentas

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-15

 _______________________________

[1] Karwowski S., Poląga i Kretynga, Poznań, 1913, s. 6.

[2] Genienė Z, „Palangos bažnyčios statybos istorijos fragmentai“, Palanga. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Vilnius, 2007, p. 23.

[3] Genienė Z., p. 23.

[4] Končius I., Ruokis V., Palangos kraštas, Kaunas, 1926, p. 239.

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

 

 

Smush Image Compression and Optimization