Palangos evangelikų liuteronų bažnyčia

Moderni, mūrinė, 25 m aukščio Palangos evangelikų liuteronų bažnyčia stovi kurorto  Saulėtekio take (pastato numeris 1). Tai rytinėje kelio „Klaipėda–Liepoja“ pusė. Prie bažnyčios stovi mūriniai daugiabučiai gyvenamieji namai, veikia prekybos centras, yra automobilių stovėjimo aikštelė. Šie maldos namai pradėti statyti 2005 m., užbaigti 2012 metais.

Evangelikų liuteronų parapija Palangoje pradėjo veikti XX a. pradžioje. Tada ji buvo Kretingos parapijos filija, tikinčiuosius Palangoje aptarnaudavo iš Kretingos atvykstantys dvasininkai. Parapijai priklausė Palangoje ir jos apylinkėse gyvenę šį tikėjimą išpažinę lietuviai, latviai ir vokiečiai.

Neturima žinių, kur tikintieji rinkdavosi pamaldoms pačiais pirmaisiais parapijos gyvavimo metais. Nuo 1910 m. pamaldos, kuriose kunigai, atsižvelgdami į tikinčiųjų tautinę sudėtį, pamokslus sakydavo trimis kalbomis, vykdavo vaistininko Oskar Berting namų (tai Palangos senosios vaistinės pastatas) didžiajame svečių kambaryje. Kiek vėliau šio namo antrajame aukšte pamaldoms buvo pritaikytos didesnės patalpos.

1928 m. Palangos Jūratės gatvėje duris atvėrė kurorto evangelikų liuteronų maldos namai (jiems buvo pritaikytas anksčiau čia stovėjęs namas).

Savo kunigo kurorto evangelikai liuteronai ir tada neturėjo, tad juos aptarnavo iš Kretingos, Skuodo, Būtingės, Šiaulių atvykstantys dvasininkai. Parapija kaip ir anksčiau veikė Kretingos filijos teisėmis.
1938 m. kurorto evangelikų liuteronų maldos namams sudegus, ilgą laiką evangelikų liuteronų maldos namų Palangoje nebuvo. Sovietų valdžios laikotarpiu kurorte buvo draudžiama evangelikų liuteronų parapijos veikla.  Parapija buvo atkurta 1993 metais. 1993–2012 m. evangelikų liuteronų tikėjimą išpažįstantys gyventojai pamaldoms rinkdavosi į Maironio gatvėje (namo Nr. 25) buvusius Povilo Pukio namus.
Tikintiesiems paprašius, sklypas naujos bažnyčios statybai buvo skirtas 2000 metais. Bažnyčios kertinis akmuo pašventintas 2005-aisiais, 2012 m. liepos 14 d. – jau užbaigta statyti bažnyčia. Jos projekto autoriai yra Irena ir Gintas Likšai. Bažnyčios bokšte – 3 iš Vokietijos atvežti varpai.

 

Parengė Danutė Mukienė

 

Nuotraukos – Gretos Tautavičiūtės

 

Tekstas paskelbtas įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: dešimt virtualių turų po kurortą“

Smush Image Compression and Optimization