Ožgavienės Žemaitiu kaima moziejou Telšiūs

Sočiais ir riebiais valgiais, šventišku šurmuliu, šėliojimais, linksmomis dainomis, trankiais šokiais ir skambia muzika šiemet vasario 19 d. telšiškiai vijo žiemą lauk iš kiemo. Šimtai persirengėlių ir žiūrovų (jų suskaičiuota per 1700!) tą dieną buvo sugužėję  į Žemaičių muziejaus „Alka“ Žemaičių kaimo muziejų švęsti Užgavėnių, kurias muziejininkai organizavo kartu su Telšių kultūros centro darbuotojais.

  

           
  

 „Dėdelis džiaugsmos, ka Tamstas mumis aplonkiet pasicekavītė, kāp žemaitē senās čiesās liōb ožgavietė. Lai būn tuos kelės valondas šindėin vėinė joukā ėr žaidėmā!“ – raginimu linksmintis šventę pradėjo jos vedėjai – Žemaičių muziejaus „Alka“ renginių organizatorė-edukatorė Rima Servienė ir Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius.

Susirinkusius džiugino specialiai šiai šventei parengta kultūrinė programa ir išskirtinė kaukių (žemaitiškai – ličīnu) paroda „Nuo Užgavėnių iki Užgavėnių“, kurios autorius – dailininkas Saulius Tamulis. Prieš trisdešimt penkerius metus Užgavėnių kaukes sumanęs kurti meistras tai daryti pradėjo naudodamas „papjė mašė“ techniką. Po surengtų pirmųjų sėkmingų Užgavėnių kaukių parodų jis jas ėmė kurti iš medžio. Iki dabar tų kaukių jau yra sukaupęs daugiau negu penkis šimtus. Renka ir saugo jas tikslingai, kad išpildytų svajonę – įkurtų Šiauliuose Užgavėnių kaukių muziejų. Šiemet Žemaičių muziejaus „Alka“ Žemaičių kaimo muziejaus jaujoje surengta S. Tamulio kaukių paroda veiks iki  pavasario.

Užgavėnių šventėje linksmino ne tik Telšių kultūros centro ir Žemaičių muziejaus „Alka“ persirengėliai, bet ir žemaitiškomis kaukėmis pasipuošę Vembūtų kaimo bendruomenės, Telšių jaunimo centro žmonės, Ryškėnų damos ir net kompanija iš Vėžaičių. Sužinoti savo ateitį visus, tą dieną sugužėjusius į muziejų po atviru dangumi, ragino išradinga, savo išmone stebinusi būrėja. Tėvai su vaikais rungėsi estafetėse, suposi aukštai, aukštai, kad tik greičiau prišauktų pavasarį. Šventės metu buvo renkamos puikiausios persirengėlių kaukės, nugalėtojai apdovanojami išskirtiniais medaliais. Na o kokia Užgavėnių šventė be vaišių?! Visi jos dalyviai buvo pakviesti paragauti šiupinio, blynų, plovo ir paskanauti arbatos. Pašėlioti pasipuošus Užgavėnių kaukėmis galėjo ir tie, kas iš namų atėjo be jų. Tuo pasirūpino Žemaičių kaimo muziejaus kolektyvas, šventės metu pasiūlęs įsigyti jo sukurtų kaukių.

Muzikinę programą susirinkusiesiems padovanojo Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ (vad. Diana Bomblauskienė), Rietavo savivaldybės kultūros centro Tverų filialo folkloro ansamblis „Kermušie“ (vad. Arūnas Gedmantas), Ryškėnų kultūros centro senjorių šokių grupė „Raskila“ (vad. Vitalija Žalgevičienė), Varnių kultūros centro tradicinės muzikos grupė „Vo kāp“ (vad. Arūnas Gedmantas). Visi linksminosi taip, kad iš po padų net dulkės rūko. Muzikantai griežė išsijuosę. Skambėjo dainos, vienas šokis keitė kitą. Buvo išsamiai papasakota ir apie žemaitiškų Užgavėnių tradicijas. Jų dvasią stengėsi perteikti įvairiais tokių švenčių tradiciniais veikėjais – daktarais, raganomis, vestuvininkais, meškomis, gervėmis, ožiais, velniais, giltinėmis, arkliais ir kitais vienas už kitą gražesniais ir baisesniais personažais – persirengę patys šventės dalyviai.

O kokios Užgavėnės be Lašininio ir Kanapinio kovų! Savo stiprybę šiedu aiškinosi stengdamiesi kits kitam kuo smarkiau užvožti. Vienas – lašinių paltimi, kitas – žuvies galva. Sulaukęs smarkaus palaikymo, pergalę išplėšė Kanapinis, mat Lašininiui pro šoną ėmė riebalai tekėti… Džiaugsmui ribų nebuvo: užsiliepsnojo Morė, pasigirdo žemaitiška skanduotė „Žėima, žėima, biek ėš kėima!“, pavasaris žiemą įveikė, šviesos ir šilumos į sielą įsileidome, visu blogiu atsikratėme, Morės galybę sudeginome, kad ir toliau linksmai, sveikai bei puikiai gyventume.

 

Donata Kazlauskienė
  
Loretos Norvaišienės nuotraukose – akimirkos iš telšiškių 2023 m. Užgavėnių

 

Smush Image Compression and Optimization