Klaipėdos regioniniame valstybės archyve yra fondas Nr. 47, kuriame saugomi „Naujo gyvenimo“ kolūkio veiklos dokumentai (rašyti ranka bei mašinraščiai). Jų chronologinės ribos – nuo 1948 m. sausio 1 d. iki 1965 m. gruodžio 31 dienos. Fondą, kuriame yra 1 apyrašas ir 70 apskaitos vienetų, sudarė Skuodo rajono Lenkimų apylinkės kolūkis „Naujas gyvenimas“. Šis fondas papildytas 1970 m. gruodžio 13 d. ir 1972 m. gruodžio 29 dieną. Dar kartą fondą papildyti nenumatoma. Jame saugomi tokie dokumentai: Žemės vertinė knyga, kolūkio narių visuotinių susirinkimų ir valdybos posėdžių protokolai, gamybiniai-finansiniai planai, metinės finansinės apyskaitos, apyskaitos apie gyvulininkystės būklę, pajamų-išlaidų sąmatos, piniginių-natūrinių pajamų ir jų paskirstymo apskaitos knyga, socialistinio lenktyniavimo įsipareigojimai ir jų įvykdymo patikrinimo aktai, turto suvisuomeninimo aktai.
Lenkimų apylinkės kolūkis „Naujas gyvenimas“ buvo įkurtas 1948 m. gegužės 27-ąją – tą dieną vykusio kolūkio narių visuotinio susirinkimo nutarimu (protokolas Nr. 1). Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo 1950 m. birželio 20 d. įsaku „Dėl Lietuvos TSR administracinio-teritorinio padalijimo“ pakeitus Lietuvos TSR administracinį suskirstymą (panaikinus apskritis ir valsčius bei sudarius rajonus) Lenkimų apylinkės kolūkis „Naujas gyvenimas“ buvo priskirtas Kretingos rajonui. 1950 m. rugpjūčio 20 d. prie kolūkio „Naujas gyvenimas“ buvo prijungti iki to laiko veikę Lenkimų ir Kalvių kolūkiai.
1965 m. spalio 13 d. visuotinio kolūkio narių susirinkimo nutarimu (protokolas Nr. 6) Kretingos rajono Lenkimų apylinkės kolūkis „Naujas gyvenimas“ buvo likviduotas ir šio kolūkio bei Simono Daukanto vardo, „Kalinino“ ir „Žemytės“ kolūkių bazėje 1965 m. spalio 29 d. įsteigtas Skuodo rajono Lenkimų tarybinis ūkis.
Pirmieji kolūkio pirmininkai Lenkimuose buvo: Karolis Jankevičius, Jurgis Gūžė, Vytautas Barkevičius (yra pirmininkavęs dy kartus), Pranas Augutis, Juozapas Mikšta, Skirutis, Vytautas Barkevičius (antrą kartą), Ragavojus, Šliuoža, Benas Urbonas.
1949 m. „Naujo gyvenimo“ kolūkyje buvo įsteigta pirminė komjaunimo organizacija, jos pirmininke išrinkta šio kolūkio klubo-skaityklos vedėja M. Laurinaitytė. Ji, vadovaudama organizacijai, iniciatyvos nerodė, buvo kritkuojama net Skuodo rajono laikraštyje „Pergalė“ (1951 m. rugpjūčio 21 d., Nr. 16), todėl 1951 m. rugsėjo 7 d. ji iš šių pareigų buvo atleista, o naująja organizacijos pirmininke išrinkta O. Zajančauskaitė (1951 m. rugsėjo 8 d., Nr. 31).
1951 m. liepos 11 d. Skuodo rajono laikraštyje „Pergalė“ (Nr. 15) rašoma, kad Lenkimų apylinkės „Naujo gyvenimo“ kolūkyje įkurta Laisvanoriška sporto draugija „Kolūkietis“, į kurią įstojo 30 narių, tarp kurių yra ir aktyviausi šios apylinkės sportininkai F. Untolis, J. Viršilas, O Zajančauskaitė. Draugijos tarybos pirmininku išrinktas V. Vaitelevičius. Įsikūrusi draugija pradėjo rūpintis futbolo ir tinklinio aikštelių įrengimu.
1951 m. rudenį „Naujo gyvenimo“ kolūkio laukininkystės brigadai vadovavo J. Šudeikis, gerai žiemkenčių sėjos metu dirbo kolūkiečiai J. Mikšta, J. Baužys, K. Sakalauskas, Petrauskas ir būrys kitų Lenkimų apylinkės gyventojų („Pergalė“, 1951-09-19, Nr. 34).
1956-aisiais „Naujo gyvenimo“ kolūkyje Vytautas Barkevičius, kuris tada buvo 40 metų amžiaus, pradėjo dirbti stambiųjų raguočių fermos vedėju. Jis tuo metu dirbo ir kartu mokėsi – kėlė savo kvalifikaciją. Kolūkio pirminės partinės organizacijos sekretorė buvo Skandūnienė. Kolūkyje darbštumu pasižymėjo mechanizatoriai Petras Narvilas, Petras Narmontas, agronomas Jonas Šilgalis.
1956–1959 m. laikotarpiu kolūkyje vyko dideli kultūrinių ganyklų įrengimo darbai. Žiemkenčių sėja buvo užbaigta laiku.
1959 m. kolūkyje buvo stipri S. Untulio vadovaujama ugniagesių komanda.
1960 m. kolūkiui vadovavo B. Urbonas, agronomu dirbo J. Šilgalis, jau minėtas Vytautas Barkevičius buvo jungtinės brigados brigadininkas, o jo pavaduotojas V. Bružas rūpinosi lauko darbais. Aukštų rodiklių pasiekdavo karvių melžėja Kretulienė, kiaulių augintoja Jonušaitė (jos prižiūrimi paršeliai per parą priaugdavo po 630–700 gramų).Tais metais šis kolūkis vienas pirmųjų rajone (iki rugpjūčio 15 d.) užbaigė javapjūtę.
Tuo laikotarpiu šiame krašte jau vykdavo masiniai kultūriniai renginiai. 1960 m. Lenkimuose rugpjūčio 28 d. buvo suorganizuota Derliaus šventė. Joje dalyvavo „Naujo gyvenimo“, S. Daukanto, Luknės, Žemytės ir Kalinino kolūkių žemdirbiai.
1960 m. „Naujo gyvenimo“ kolūkis turėjo 117 karvių. Tais metais čia, lyginant su 1959-aisiais, pieno gamyba 100 ha žemės ūkio naudmenų padidėjo 22 centneriais. 1960 m. ūkyje buvo pereita prie kaupiamosios žemdirbystės.
Lietuvoje plačiai buvo pagarsinta Lenkimų vidurinės mokyklos iniciatyva nuo 1960 m. liepos 1 d. abiturientams kartu su savo auklėtoju Povilu Kupriu išeiti dirbti į kolūkį. Tą vasarą kolūkyje dirbo šie Lenkimų abiturientai: Aldona Budrikytė, Irena Diliautaitė, Kazytė Lenkauskaitė, Vladas Narmontas, Adolfas Prušinskas, Danutė Racinskaitė, Vaclovas Ronkaitis, Onutė Simaitytė, Olivera Šauklytė ir Liuda Valančauskaitė. Rajoniniuose konkursuose šią mokyklą garsino ir jos auklėtinė, įtaigi skaitovė Adelija Mikštaitė (ji, baigusi Lenkimų vidurinę mokyklą, studijavo, įgijo aukštąjį lituanistinį išsilavinimą, grįžo į Lenkimus, dirbo Lenkimų vidurinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, vadovavo mokinių visuomeninėms organizacijoms, ištekėjo už istorijos mokytojo Algirdo Drukteinio, kuris yra buvęs ir šios mokyklos direktorius. 2005 m. Adelija ir Algirdas Drukteiniai buvo apdovanoti Simono Daukanto premija).
1961 m. Naujo gyvenimo“ kolūkyje iš karvės buvo primelžiama daugiausiai pieno rajone, tačiau karvių banda ūkyje buvo nedidelė, tad imtasi priemonių ją padidinti.
1962 m. kolūkiui vadovavo K. Šlevinskas, agronomu dirbo puikus savo srities specialistas J. Šilgalis, kolūkio I brigados brigadininku – P. Jonušas, fermos vedėju – Markauskas. Ūkyje buvo gerai organizuojami pavasario sėjos darbai, daug dėmesio skirta agrotechnikos ir žemdirbystės kultūros gerinimui, buvo išplėsti kukurūzų, cukrinių runkelių, pupų, grūdinių kultūrų plotai. Kolūkis turėjo 2 „Belarus“ traktorius ir tris DT-54 traktorius, technikos trūko, todėl rudenį žemė pavasario sėjai traktoriais buvo ruošiama dviem pamainom.
Buvo auginama 210 ha rugių, ūkis turėjo 9 arklines kertamąsias, į javapjūtės darbus įsijungė 30 žmonių. Pirmaujantys arklinių kertamųjų vairuotojai buvo J. Jazbutis, J. Narmontas, S. Kazlauskas ir A. Riepšas. Javapjūtės metu ūkyje per dieną būdavo nukertama daugiau kaip po 40 ha. javų.[1] Gerai tais metais dirbo, aukšto derlingumo pasiekė cukrinių runkelių augintojos S. Jazbutienė ir O. Mockienė.
Sovietmečiu buvo įprasta rajone geriausiai dirbančių žmonių nuotraukas talpinti Rajono garbės lentoje. 1962 m. į ją pateko ir „Naujo gyvenimo“ kolūkio mechaniko Antano Mikštos, kiaulių šėriko Juozo Ramono ir Žemytės kolūkio karvių melžėjos Kazimieros Untulytės portretai. Darbštumu garsėjo ir šio kolūkio kiaulių augintoja Adelė Jonušaitė bei K. Budrikis ir B. Kubiliūtė, Jonas Užandenis, kuris kolūkyje dirbo nuo 14 metų amžiaus, kurį laiką buvo prikabinėtojas, o nuo 18 metų savarankiškai dirbo traktorininku.
Tais metais ūkis augino „Džiugių veislės miežius. Jie buvo blogos kokybės: daigumas menkas, drėgnumas didelis. Sandėlininkė Emilija Šilgalienė savo iniciatyva juos perkasė, ėmėsi kitų priemonių ir taip pavyko didelių nuostolių išvengti.
Atsakingai tais metais ūkyje dirbo kolūkio pirmininko pavaduotojas mechanizacijos reikalams Antanas Mikšta, pirmos brigados brigadininkas Vytautas Barkevičius, mechanizatoriai Kostas Baužys ir Feliksas Jazbutis, kalvis tekintojas Kazys Joneikis, tekintojas Petras Narkus. linų augintojai ir būrys kitų kolūkiečių, tarp jų ir Alfonsas Bružas, Julius Budrikis, Juozas Čibiras, Adelė Daukantaitė, Algis Grigaliūnas, Stasys Kazlauskas, Ignas Kupšys, Genovaitė Kurmienė, Kazys Liepis, Vincas Mikšta, Elena Mikštienė, Leonas Sabatauskas, Emilija Šilgalienė, Marytė Prušinskaitė, Antanas Riepšas, Adelė Uosienė, Birutė Urbelienė, Adolfina Valužienė,
Lenkimuose kultūrinei veiklai nemažai dėmesio buvo skiriama ir 1961–1962 metais. 1962-ųjų metų birželio viduryje P. Stonkus Lenkimų papušinyje suorganizavo tradicinę jaunimo šventę. Joje dalyvavo „Naujo gyvenimo“, S. Daukanto, Žemytės kolūkio darbuotojai bei Latvijos TSR „Tarybų Latvijos“ kolūkio delegacija.[2]
Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ 1963 m. sausio 4 d. numeryje išspausdintame straipsnyje „Kaupiamieji – mūsų ateitis“ rašoma, kad tais metais „Naujo gyvenimo“ kolūkio I brigados brigadininko pavaduotojas gyvulininkystei buvo Stasys Markauskas. Ankstesniais metais kiaulininkystės reikalai ūkyje šlubavo, trūko pašarų. 1962 m. didelis žemės plotas buvo skirtas cukriniams runkeliams (12 ha) ir pašariniams šakniavaisiams (10 ha). Cukrinių runkelių derlingumas buvo 150 cnt iš ha, o pašarinių – 200 cnt. Išaugintas derlius buvo skirtas kiaulėms. Šakniavaisius išvirdavo ir susmulkindavo. Pasibaigus šakniavaisiams, kiaulėms papildomai duodavo kiti žalio pašaro. Tam prie fermos buvo pasėta1 ha rugių ir 2 ha atolinių dobilų. Šie plotai pavasarį ir rudenį buvo patręšti. Kolūkio kiaules auginusiam Kaziui Budrikiui ir Kostei Tumelienei tais metais pavyko išaugino 230 bekonų arba 30 daugiau negu planavo (buvo planuota išauginti po 1 bekoną 1–1,5 ha ariamos).
1962 m. „Naujo gyvenimo“ kolūkyje 100 ha ariamos buvo pagaminama 37,8 cnt mėsos ir 159,9 cnt pieno. Iš 1 karvės primelžiama po 2 019 kg pieno.
Vykstant rinkimams, kolūkiečiai buvo įtraukiami į pasirengimą jiems, agitacinį darbą. 1962 m. buvo įtraukti ir Pranas bei Apolonija Augučiai, kurie vieni pirmųjų įsitraukė ir į kuriamą „Naujo gyvenimo kolūkį, o 1949 m. Pranas Augutis buvo išrinktas kolūkio pirmininku[3].
1963 m. Antano Mikštos iniciatyva Lenkimuose buvo įkurta aikštelė žemės ūkio mašinoms ir inventoriui laikyti.
Naudota literatūra:
- „Naujo gyvenimo“ kolūkis“, Klaipėdos regioninis valstybės archyvas: https://eais.archyvai.lt/repo-ext/view/250164 (žr. 2025.02.09).
- Leonas Rimeikis, Gimtoji parapija Lenkimai, Klaipėda, 2005.
- Skuodo rajono laikraščio „Pergalė“ 1960–1962 m. komplektai.
- Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ 1962–1963 m. komplektai.
____________________
[1] Šakytė A., Pergalė, 1962-08-09, Nr. 43.
[2] „Jaunimui priklauso ateitis“, Pergalė, 1962-06-23.
[3] Mūsų žodis, 1963-02-23, Nr. 24(127).