Skip to content
Meniu

Lenkimų seniūnijos teritorijoje veikusiose mokyklose dirbę mokytojai

   

(Tekstas, gavus naujos informacijos, yra papildomas)

 

Pirmosios žinios apie Lenkimuose veikusią mokyklą mus pasiekia iš 1780-ųjų metų, kai čia jau buvo parapinė mokykla. Joje mokyta rusų kalba. To laikotarpio mokytojų sąrašų nėra pavykę rasti.
1915 m. Lenkimuose buvo atidaryta valdžios išlaikoma pradinė mokykla, kurioje buvo dėstoma rusų kalba. Pradinė mokykla šiame miestelyje veikė ir vėlesniais metais, tikėtina, kad nepertraukiamai iki to laiko, kol čia 1946 m. buvo įsteigta progimnazija.

1946–1952 m. Lenkimuose veikė progimnazija (septynių klasių mokykla), 1952–2001 m. – vidurinė mokykla (nuo 1952 m. buvo pereita prie vidurinės mokyklos, kasmet joje įvedant papildomai po vieną klasę). 1955 m. čia jau veikė pilnas 11 klasių komplektas. 1952–1953 mokslo metais Lenkimų septynmetėje mokyklą lankė 200 vaikų, joje dirbo 9 mokytojai. Pirmoji Lenkimų vidurinės mokyklos abiturientų laida buvo išleista 1956 m. gegužės 30 dieną.

1951 m. rudenį Lenkimų septynmetėje mokykloje papildomai pradėjo veikti beraščių ir mažaraščių apmokymo kursai. Kursų lankytojams pamokos buvo vedamos du kartus per savaitę (antradieniais ir penktadieniais). tarp kursus lankiusiųjų buvo net 60-ies metų amžiaus gyventojų. 

1962 m. prie Lenkimų vidurinės mokyklos pradėjo veikti vakarinė aštuonmetė mokykla su sutrumpintu mokymosi laiku. Ją lankė Lenkimų apylinkęse veikusių kolūkių kolūkiečiai. Čia mokytojai dirbo visuomeniniais pagrindais. Mokytojai Vaclovas Kurmis, Kazys Šleivinskas ir Alma Šilgalienė dėstė lietuvių, rusų kalbas bei matematiką.

Iš viso Lenkimų vidurinei mokyklai (nuo 1993 m. – Lenkimų Simono Daukanto vidurinei mokyklai, po reorganizacijos 2001 m. rugsėjo 1 d. – Lenkimų Simono Daukanto pagrindinei mokyklai, vėliau (nuo 2014 m. rugsėjo 1 d.) – Lenkimų Simono Daukanto mokyklai-daugiafunkciam centrui) yra vadovavę šie direktoriai. Pirmasis jų buvo Ignas Gutauskas (I. Gutauskas kurį laiką yra vadovavęs ir Lenkimų septynmetei mokyklai, pvz., 1951–1952 mokslo metais), vėliau mokyklai yra vadovavę: Ona Beinorytė, Alfonsas Ciparis (mokyklai vadovavo nuo 1959 m.), Vaclovas Kurmis (mokyklai vadovavo 1962 m. ir t. t.), Irena Ramaneckienė (direktore dirbo 1974–1978 m.), Kazimieras Šlevinskis (kaip mokytojas rajono spaudoje jis minimas 1961 ir ankstesniais metais, 1961 m. jis dirbo mokyklos mokymo dalies vedėju), Algirdas Drukteinis, Emilija Liebienė (Sebeckytė), Alfonsas Palšys, Stanislava Šaulienė.

XX a. pradžioje, tarpukario ir pokario metais dabartinės Lenkimų seniūnijos teritorijoje yra veikusios 8 pradžios mokyklos – po vieną Lenkimų miestelyje bei Juodeikių, Margininkų, Palegijos, Sriauptų, Večių, Žemytės ir Žirnikų kaimuose.

Lenkimų pradžios mokykla 1910–1911 m. veikė Mazalienei priklausiusiame name. Vaikus čia rusiškai ir lietuviškai yra mokęs Lygutis, tikybos mokytoju yra dirbęs kun. Pranas Lygutas, Lenkimų mokyklos vedėju – Vičiulis,1933 m. Lenkimų mokyklos vedėjas buvo Pranas Šiudeikis

Pradinė mokykla Juodeikių kaime buvo įkurta tarpukariu. Ji veikė Galdikų sodyboje. 1932 m.  Juodeikių mokyklą perkėlė į Žemytės kaimą. Antrojo pasaulinio karo metais Juodeikiuose pradinę mokyklą vėl atidarė. Tada ji veikė Petro Bieliausko sodyboje. Čia yra mokytojavusi E. Adašiūnaitė, K. Pargaliauskas, S. Stonkus, O. Narkienė, Bronė Bružaitė, Janonytė, kuri 1952 m. vadovavo tais metais suburtam Žemytės kolūkio klubo-skaityklos liaudies šokių kolektyvui. XX a. 8 deš. Juodeikių pradinė mokykla buvo panaikinta, jos pastatas nugriautas, o kaimo pradinių klasių mokiniai pradėjo lankyti Lenkimų vidurinę mokyklą.

1959 m. pradžios mokykla pradėjo veikti Juozo Skripkausko name Palegijos kaime. Iš pradžių čia mokytojavo Juozas Šmita. Mokykla veikė iki 1970 m. prasidėjusio melioracijos vajaus. Vykstant melioracijai Skripkauskų sodyba buvo sugriauta.

Kai Palegijjos kaime mokyklą uždarė, pradžios mokykla buvo atidaryta Žemytės kaime. Ji veikė Adolfo Jazbučio troboje. Vėliau buvo pastatytas naujas Žemytės mokyklos pastatas. Žemytės pradžios mokykloje visą laiką (iki pat uždarymo) mokytojavo Plecida Druskinienė. Žemytės  mokyklą lankydavo ne tik Žemytės, bet ir už 5–6 km esančio Margininkų kaimo vaikai. XX a. vid. Žirnikų kaime gyvenę pradinukai eidavo mokytis ir į gretimame Kalvių kaime Jono Mažono troboje veikusią pradžios mokyklą. Žemytės pradinėje mokykloje 1953 m. dirbo mokytoja Bronė Bružaitė.

Kalvių pradinėje mokykloje yra dirbusi mokytoja Vanda Paulauskienė (1935.08.25–2015.12.03), yra mokytojavusi ir Genovaitė Skarienė, kuri gimė 1935 m. vasario 8 d., baigė Mažeikių vidurinę mokyklą ir Klaipėdos pedagoginę mokyklą. Ji yra dirbusi ir Mažeikių rajono Ruzgų, Skuodo rajono Arslos pradinėse, Skuodo vidurinėje bei Skuodo Bartuvos mokykloje (nuo 1975 m. iki 1997 m.).

Večių kaimo pradinę mokyklą, kuri veikė ūkininko Kumpio troboje, XX a. I p. lankydavo ne tik Večių, bet ir už 5 km buvusio Rėžgalių (Nendrupių) kaimo vaikai. 1951 m. Večių pradinės mokyklos vedėja dirbo L. Martinkutė.

Kol Sriauptuose mokyklos nebuvo, šio kaimo vaikai lankė Lenkimų arba Paluknės pradžios mokyklas. Sriauptų kaime sovietmečiu 4 klasių pradinė mokykla veikė tremtinio Arlausko troboje. Pirmosios mokytojos pavardės nepavyko rasti. Šią merginą pakeitė mokytojas Simonas Pakeltis, o prieš uždarant mokyklą Sriauptuose vaikus mokė mokytojas Šarva. Sriauptų pradinės mokyklos patalpose kartą per mėnesį rodydavo kino filmus, čia vykdavo ir įvairūs susirinkimai, kaimo sueigos.

Žirnikų pradinėje mokykloje yra dirbusi mokytoja Vanda Paulauskienė (1935.08.25–2015.12.03).

 

***

Lenkimų vidurinėje mokykloje XX a. pab.– XXI a. per. gerai dirbo būrys didelį autoritetą Skuodo rajone turėjusių tokių puikių savo srities specialistų, aktyvių visuomenininkų kaip lituanistė Adelija Drukteinienė, istorikas Algis Druteinis, anglistė Vilma Kalvaitienė (Kuprytė), lituanistė Janina Matulevičienė, geografas Justinas Liebus, matematikė Bronė Šlevinskienė ir būrys kitų. Dalis jų už gerą darbą buvo gavę aukštus ano meto valdžios apdovanojimus.

2008-aisiais Lenkimų pagrindinėje Simono Daukanto mokykloje, kuriai tuo metu vadovavo Emilija Sebeckytė-Liebienė, dirbo 20 mokytojų, iš kurių 1 buvo mokytojas-ekspertas, 2 edukologai magistrai, 9 mokytojai metodininkai, 7 vyr. mokytojai. Mokyklą tada lankė 146 moksleiviai.

Laikotarpiu, kai mokyklai-daugiafunkciam centrui vadovavo Alfonsas Palšys, čia mokėsi jau tik kiek daugiau negu 100 moksleivių (118  ir pan.), einant metams jų dar labiau sumažėjo. Tuo laikotarpiu mokykloje dirbdavo apie 20 pedagogų. Direktoriaus Alfonso Palšio pavaduotoja buvo Inga Jablonskė (ji 2015 m. buvo atsakinga ir už mokyklos viešuosius pirkimus). Už pamokų kontrolę buvo atsakinga direktoriaus pavaduotoja ugdymui Stanislava Šaulienė. Direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams dirbo Stasys Pudžmys, kūno kultūros mokytojas buvo Vytautas Mikšta, mokyklos-daugiafunkcio centro kalvis – A. Kasparas. 2015 m. čia dirbo ir ikimokyklinės grupės auklėtoja, jos padėjėja, pavaduotoja bendriesiems reikalams, valytoja, darbininkas, rūbininkė, raštinės vedėja, technikos inžinierius, vairuotojas, elektrikas, kiemsargis, 3 kūrikai, 0,25 etato buvo skirta duomenų bazių ir Simono Daukanto klėtelės muziejaus specialiste įdarbintai Danutei Ronkaitienei. Šiam centrui priklausančiame Daukšių pagrindinio ugdymo skyriuje dirbo: pavaduotoja ūkio reikalams, valytoja, rūbininkė, kiemsargis, darbininkas, 3 kūrikai, vairuotojas, budinti valytoja, elektrikas, technikos inžinierius. Tada Centro ikimokyklinę grupę lankė 14 vaikų.

Lenkimų Simono Daukanto mokyklos-daugiafunkcinio centro direktoriai pasikeitė 2012 m. liepos 12 d., 2012 m. rugpjūčio 31 d. ir 2018 m. rugsėjo 18 dienomis.

2019 m. rugpjūčio 26 d. Skuodo rajono Lenkimų Simono Daukanto mokykla-daugiafunkcis centro veikla buvo nutraukta ir Lenkimų seniūnijoje neliko nė vienos veikiančios mokyklos, net pradinės.

 

Kiti Lenkimuose dirbę mokytojai (gavus naujos informacijos, sąrašas papildomas)

 

Be jau anksčiau paminėtų mokytojų, mokyklos direktorių, Lenkimuose yra dirbę ir šie mokytojai (sąrašas pildomas):

 

    • Adomauskaitė (kaip mokytoja rajono spaudoje minima 1961 m.) .
    • Stefa Anužienė (Martišauskaitė). Lenkimų vidurinėje mokykloje lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja dirbo nuo 1961 metų. Vėliau išvyko gyventi į Skuodą, dirbo Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redakcijoje, mokytojavo Skuode.
    • O. Benorytė. Mokytoja, 1952 m. „Naujo gyvenimo“ kolūkio klube-skaitykloje vadovavo šokių kolektyvui, 1953 m. skaitydavo paskaitas.
    • Liudas Bubelis (Būbelis). 1951–1953 m. Lenkimų septynmetėje mokykloje dirbo įvairiose pareigose. 
    • Ona Budrikienė.
    • Vaida Budrikienė.
    • Stasė Ciparienė (1961 m. buvo mokyklos bendrabučio auklėtoja).
    • Anastazija Dimienė.
    • Gražina Donėlienė.
    • Vida Giedrimienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja. 1965–1966 mokslo metais. dirbo Lenkimų vidurinėje mokykloje.
    • Jonaitienė (kaip mokytoja rajono spaudoje minima 1961 m.).
    • Jonkus.
    • Jonkuvienė.
    • Stasys Kasparavičius. XX a. pab. Lenkimų vidurinėje mokykloje dirbo matematikos mokytoju.
    • Klevinskienė (kaip mokytoja rajono spaudoje minima 1961 m.) 
    • E. Kondratienė. 1953 m. buvo Lenkimų vidurinės mokyklos choro vadovė (tikėtina, kad ji buvo ir muzikos mokytoja).
    • Kraujalytė. Mokytoja dirbo 1952 m. 
    • Povilas Kuprys. XX a. 7 deš. dirbo darbų mokytoju.
    • Janina Kuprienė. XX a. 7 deš. dirbo pradinių klasių mokytoja.
    • Juozas Maksvytis. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas. Lenkimų vidurinėje mokykloje dirbo vienerius mokslo metus XX a. pab.
    • Ona Martinkienė.
    • Elvyra Mažrimaitė.
    • Ona Mikštienė.
    • Juzefa Monkevičienė, muzikos mokytoja.
    • K. Novodzelskis. 1952 m. žiemą išrinktas Lenkimų deptynmetės mokyklos LDAALR organizacijos pirmininku. 
    • Pakalniškienė. Mokytoja. 1952 m. Lenkimuose aktyviai platino spaudą.
    • Kęstutis Palčiauskas.
    • Vanda Paulauskienė (1935.08.25–2015.12.03)dirbo pradinių klasių mokytoja Lenkimų. vidurinėje mokykloje.
    • Marytė Pluščiauskienė.
    • Adelė Ramanauskaitė (1961 m. ji išrinkta į Lenkimų apylinkės tarybą).
    • Aldona Ramanauskaitė,
    • Irena Ramaneckienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja.
    • Danutė Ronkaitienė.
    • Aldona Rušinskaitė.
    • Bronė Skardžiuvienė (1961 m. rajono spaudoje minima kaip švietimo darbuotoja).
    • Aldona Sruogytė (1961 m. buvo VII klasės auklėtoja).
    • Alma Šilgalienė (kaip mokytoja rajono spaudoje minima 1961 m.).
    • Eligija Šimkienė, rusų kalbos mokytoja.
    • Šlekytė. Mokytoja. 1952 m. Lenkimuose aktyviai platino spaudą.
    • Gertrūda Tiškuvienė. Anglų kalbos mokytoja. Gimė 1945 m. kovo 28 d. Baigė Skuodo vidurinę mokyklą, Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą. Dirbo Lenkimų vidurinėje, Klaipėdos Kristijono Donelaičio vidurinėje, Skuodo vidurinėje mokyklose, Skuodo Bartuvos mokykloje (1975–2010 m.).
    • Ūkaitė. Mokytoja, 1952 m. „Naujo gyvenimo“ kolūkio klube-skaitykloje vadovavo šokių kolektyvui.
    • Sigita Urbonienė. Lenkimuose mokytoja dirbo 22-ejus metus.
    • A. Urmonas. 1952 m. jis buvo fizinio lavinimo mokytojas, Lenkimų septynmetės mokyklos mokytojų pirminės komjaunimo organizacijos sekretorius.
    • Stasė Varapnickienė (Bieliauskaitė). Ji buvo ir Lenkimų vidurinės mokyklos I laidos auklėtinė.
    • V. Venskauskas. 1951–1952 m. vadovavo mokyklos LDAALR organizacijai. 
Smush Image Compression and Optimization