Gamtos mylėtojų dėmesio sulaukia ne tik Lenkimų seniūnijoje (Skuodo r.) esantis 1992 m. įsteigtas Margininkų valstybinis botaninis-zoologinis draustinis, bet ir jame esantis „Lenkimų bebrynas“.
Margininkų draustinis yra išsidėstęs apie 19 km į pietvakarius nuo Skuodo, 1 km į pietus nuo Lenkimų, apima Margininkų miško teritoriją, esančią tarp sienos su Latvijos sienos (palei Šventosios upę) ir kelio Kretinga–Skuodas. Jo plotas – 1302 hektarai, iš kurių 1030 ha užima miškai (dalis jų – 869 ha yra valstybinės reikšmės). Draustinyje saugoma Margininkų pušyno, Šventosios paupių augalija bei savita gyvūnija. Draustinio pievose auga į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas melsvasis mėlitas, baltijinė, raudonoji bei dėmėtoji gegūnė. Dalis draustinio teritorijos (Šventosios upės slėnis ties Margininkais) turi buveinių apsaugai svarbios teritorijos statusą.
„Lenkimų bebrynas“ šiame draustinyje driekiasi apie 3 kilometrus. Su juo susipažinti galima keliaujant pėsčiomis arba dviračiu gražioje gamtoje natūraliai susiformavusiu maršrutu. Skuodo informacijos centras (ŠIC) savo interneto svetainėje nurodo, kad tai maršrutas, vedantis palei Lietuvos ir Latvijos sieną ir kertantis Marginininkų botaninį-zoologinį draustinį. Žygį galima pradėti Lenkimų poilsiavietėje, kuri yra įrengta Lenkimų girininkijos miške (šalia kelio Kretinga-Skuodas). Čia, Lenkimų pušyno teritorijoje, buvusios pelkės vietoje, išlikusios unikalios gamtos, kuri primena taigą, apsuptyje, miškininkai yra sukūrę gražią poilsiavietę pušyne. Pusės hektaro dydžio tvenkinyje įsikuria, vaikus veda gulbės. Per tvenkinį yra pastatyti du lieptai. Aištelėje – keturios didelės pavėsinės su baldais, persirengimo kabinos, tualetai, mašinų stovėjimo aikštelė. Miške yra įrengtas mokomasis takas „Dideliems ir mažiems“.
Jau minėtas ŠIC informuoja, kad keliaujant į „Lenkimų bebryną, keletą kilometrų reikia eiti miško takais bei žvyrkeliais, „Kirsite ne vieną vandeningą ir klaidinantį kanalą. Priklausomai nuo oro sąlygų gali tekti pasukti galvą, kaip praeiti pro šiuos kanalus. Žygiuodami miško keliukais prieisite „Lenkimų bebryną“, teritoriją su nedideliu apžvalgos bokšteliu, iš kurio galima stebėti bebrų veiklos paveiktą kraštovaizdį. Visai netoli praeisite ir išlikusias kapinaites. Toliau laukia įspūdingai gražūs miško keliukai, pačioje pabaigoje žvyruotas keliukas link poilsiavietės.
Žygis skirtas tiems, kuriems ne tik patinka būti miškingose teritorijose, bet ir nori šiokio tokio iššūkio žygiuojant šlapiose vietovėse, nelygia danga, ypatingai kertant miško kanalus.“
Šios publikacijos komentaruose pažymėta, kad „Medinis bokštelis ir lentinis takelis prie jo puikiai įrengti. Vaizdas iš bokštelio nuostabus. Pasiekti bebrynės bokštelį pirmą kartą (važiavau automobiliu) gana painu. Prie kelio „Skuodas–Darbėnai“ nėra jokios nuorodos. Gerai kad Juodeikiuose yra tik vienas keliukas link miško (į Latvijos pusę). Važiuojant juo yra rodyklės į kažkokią (tiksliai nepamenu) demonstracinę vietą. Reikia susigaudyti, kad tai ir yra link bebrynės bokštelio. Važiuojant pagal tas rodykles tikslą pasiekti lengva.“
Taigi, „Lenkimų bebryną“ galima pamatyti ir keliaujant automobiliu.
Naudota literatūra:
- „Margininkų draustinis“, Visuotinė lietuvių enciklopedija: https://www.vle.lt/straipsnis/margininku-draustinis/ (žr. 2025-02-20).
- „Margininkų draustinis“, Vikipedija. Laisvoji enciklopedija: https://lt.wikipedia.org/wiki/Marginink%C5%B3_botaninis-zoologinis_draustinis (žr. 2025-02-20).
- „Lenkimų kanalai (pėsčiųjų SOLO žygis)“, Skuodo informacijos centras: https://www.infoskuodas.lt/marsrutai/venecijos-kanalai-lenkimuose/ (žr. 2025-02-20).