Vilniaus žemaičių kultūros draugijos (VŽKD) nariai ir jų bičiuliai pagal jau apie tris dešimtmečius gyvuojančią tradiciją kiekvieno mėnesio trečiąjį antradienį renkasi į Vilniaus mokytojų namus, kur vyksta jų renginiai – teminiai kultūros vakarai, valstybei svarbių datų ir iškilių žmonių gyvenimo sukakčių paminėjimai, knygų pristatymai, kt. Ne išimtis buvo ir 2023-ųjų gruodžio 19-oji. Kaip ir dera tokiu adventiniu laikotarpiu, čia vyko jų adventinė vakaronė „Kalėdinės tradicijos ir papročiai“. Prieš jai prasidedant atėjusieji stalus nuklojo savo atsineštais adventinio laikotarpio patiekalais, nes iš anksto buvo pranešta, kad renginio metu vyks namuose pagamintų kūčių ir kalėdinių patiekalų paroda-konkursas.
VŽKD adventinio vakaro akimirkos ir jo metu vykusios kūčių ir kalėdinių patiekalų parodos-konkurso fragmentai |
Kadangi ji vyko adventiniu laikotarpiu, kai daugelis katalikų pasninkauja, ant stalų mėsiškų patiekalų, alkoholinių gėrimų negalėjo būti. Tai nebuvo didelis iššūkis, nes kūčių stalą beveik kiekvienas draugijos narys kasmet savo namuose ruošia, o ir maisto produktų pasirinkimas didžiausias: vaisiai, uogos, pupos, pupelės, žirniai, riešutai, medus, sausainiai, įvairiausi daržovėmis, grybais, žuvimi, uogomis įdaryti pyragėliai, aguonų pienas, spanguolių, bruknių, avižų kisieliai, o kur dar įvairiausios mišrainės, simbolinis tokio laikotarpio kūčios patiekalas, žemaitiška spirginė (kanapinė) su karštomis virtomis bulvėmis, silkė, grybai, rauginti ar kitaip paruošti kopūstai, agurkai, pomidorai, burokėliai ir t. t.
Konkurso dalyviams iš anksto buvo pranešta, kad patiekalai bus vertinami ne tik pagal skonį, bet ir pagal jų paserviravimą, pavadinimų originalumą, taiklumą, tradiciškumą, tad dirbant virtuvėje reikėjo ne tik savo kulinarinius, bet ir kūrybinius sugebėjimus, išmonę parodyti.
Kol dirbo konkurso vertinimo komisija, vakaro metu vyko jo oficialioji dalis – apie metų pabaigos šventes, Kalėdų eglės ir Senio Kalėdos kelią į Lietuvą papasakojo fizikas, etnologas, mokslo istorikas, Vilniaus žemaičių kultūros draugijos garbės narys prof. Libertas Klimka, o artėjančių švenčių nuotaiką sukūrė Vilniaus miesto pagyvenusių žmonių asociacijos ansamblis „Vakarė“ (vadovė Laimutė Vanagienė), renginio dalyviams padovanojęs keletą skambių dainų. Tą vakarą nebuvo užmiršti ir naujai į draugiją įstoję nariai – jiems po perskaitytų priesaikos žodžių VŽKD pirmininkas Bonifacas Vengalis įteikė Žemaičių kultūros draugijos narių pažymėjimus – „Žemaičių pasus“. Na o tada atėjo laikas komisijai paskelbti ir parodos-konkurso, kuriam buvo pateikta apie 50 įvairiausių kūčių ir kalėdinių patiekalų, rezultatus. Buvo čia ir tradicinių, medumi paskanintų „Kūčių“, ir „Kūčios pagal ukrainietę Tamarą“, ir kelių rūšių spirginės (kanapinės), kurių vieną ją gaminusi šeimininkė išradingai „Opijumi“ pavadino, buvo ir „Kūduosės kanapėnės“, ir „Spiriukais“ įvardintų kūčiukų, „Imbierių“, „Lapės oudėguos“, „Kringelių“, „Rodėns nostalgėjės“, „Sėlkės sapna pu dėdliųjų agrastų patėlas“, „Kaliedėnės sėlkės pasakas“, „Pasėkavuojusiu vaisiu ė ougu“, „Markų pyraga „Eglutė“, „Žovėnės kuošėnas“, „Lašišas so koskeliem ont snėiga“, „Oranžėnės sėlkės“, „Advėntėnė gierėma“, „Sėlkės boruokraistie“, „Kopūstų sunkas“ ė „Buruokų rasala“, „Buočių giruos“, „Avėžų kisieliaus“ ir kt. patiekalų. Išradingiausiu ir įdomiausiu bei taikliausiu pavadinimu komisija pripažino puikiai paserviruotą, spalvingą pakeptų, sezamo sėklomis pabarstytų ir mediniais pagaliukais pasmeigtų burokėlių patiekalą „Kon toro, ton doro“. Tiek jo, tiek ir kitų paminėtų patiekalų autoriai (būtent taip norėjosi tą vakarą pavadinti taip kūrybiškai padirbėjusius parodos-konkurso dalyvius) buvo apdovanoti prizais. Na o VŽKD padėkos raštais pagerbti pagrindiniai renginio organizatoriai bei pranešėjas. Gražiai padėkota ir kolektyvui „Vakarė“.
Paskelbus parodos-konkurso rezultatus, atėjo eilė ir kitiems renginio dalyviams įvertinti patiekalus. „Tikrai, kad gardu!“. „Skonis nuostabus!“. „O, koks spalvingas, kaip įdomiai pateiktas!“. „Visai kaip pas mano mamą, močiutę“. Tokie ir panašūs žodžiai girdėjosi ir vienoje, ir kitoje stalo pusėje. Tuo metu patiekalų autoriai noriai dalinosi receptais, kai kas pozavo dailininkui, kai kas svarbiausia ateinančių švenčių renginių informacija dalinosi. Nebuvo renginyje pamirštos ir adventinės giesmės. Na o prieš atsisveikindami vakaro dalyviai vieni kitam linkėjo sveikatos, gražių švenčių, ramių, šviesių ir viltingų ateinančių metų.
Į kitą savo kultūros vakarą VŽKD nariai ir jų prieteliai į Vilniaus mokytojų namus vėl rinksis po mėnesio – 2024-ųjų metų sausio trečiąjį antradienį.
Parengė Gintautė Žemaitytė
Bonifaco Vengalio nuotraukose – VŽKD adventinio vakaro ir jo metu vykusios kūčių ir kalėdinių patiekalų parodos-konkurso fragmentai