Lapkričio 4 d. Plungės kultūros centre – Kauno miesto kamerinio teatro spektaklis „Pagalvinis“

Šiemet Plungės kultūros centras septintą kartą vykdo projektą ,,Penki profesionalaus teatro vakarai Plungėje“. Šio projekto veiklas iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Plungės rajono savivaldybė.

Lapkričio 4 d. 18 val. Plungės kultūros centre vyks vienas šio projekto renginys – Kauno miesto kamerinio teatro spektaklis PAGALVINIS N-16.

Režisierius(-ė): Gintaras VARNAS
Aktoriai: Arnas AŠMONAS, Gytis LASKOVAS, Balys IVANAUSKAS, Adomas JASIUKĖNAS
Autorius: Martin McDONAGH
Kompozitoriai: Zbigniew PREISNER, Benjamin BRITTEN, Giedrius PUSKUNIGIS
Dailininkė: Julija SKURATOVA
  

***

Prasidėjęs kaip mįslinga ir tamsi kriminalinė istorija, spektaklis virsta makabrišku neogotikiniu trileriu. Žiauriai nužudyti keli maži vaikai, o jų nužudymo būdas aprašytas jauno rašytojo Katurjano apsakymuose. Net ir išaiškėjus, kas žudikas, lieka klausimas: kas kaltas? Ar menininką galima kaltinti už jo meno žiaurumą? Ar galima kaltinti meną, sakant, jog jis „propaguoja smurtą ir žudymus“?

Pjesės autorius Martin McDonagh – pasaulyje žinomas šiuolaikinis airių dramaturgas. Pjesė „Pagalvinis“ (2003 m.) pelnė prestižinius Olivier ir Evening Standart apdovanojimus, yra statoma visame pasaulyje. Iki šiol Gintaras Varnas nėra dirbęs su Martin McDonagh kūryba ir šį kartą jis rinkosi būtent kūrinį, o ne autorių. „Svarbus dalykas, nulėmęs pjesės pasirinkimą – makabriška, net liguista, tokia neogotikinė atmosfera. Kartais net neaišku, ar kai kurie įvykiai vyko realybėje, ar tik Katurjano galvoje“ – teigia režisierius. Spektaklyje analizuojamas kūrybos ir realybės santykis, kūrybos svarba ir įtaka, kūrėjo atsakomybė už jo kuriamą meną.

Gintaras Varnas „Pagalvinyje“ lieka ištikimas vizualiam, teatrališkam teatrui. Spektaklyje veikia keturi aktoriai ir dailininkės Julijos Skuratovos kurtos lėlės bei kaukės, valdomos pačių aktorių. Lėlės įkūnija Katurjano pjesių personažus – tai iš pagalvių sudėliotas Pagalvinio veidas, lėlė mergaitė Jėzus, lėlė berniukas, o deformuotų kaukių pagalba aktoriai kuria tėvų paveikslą. Spektaklyje vaidina režisieriaus Gintaro Varno antrojo aktorių kurso absolventai, kartais mielai vadinami „varniukais“.

2018 m. už spektaklį „Pagalvinis“ režisieriui Gintarui Varnui Kauno teatralų apdovanojimuose įteikta „Fortūnos“ statulėlė, o aukščiausiuose Lietuvos teatrų apdovanojimuose režisierius buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui.

Scenografei Julijai Skuratovai už scenografiją ir lėles spektaklyje 2018 m. įteikta „Fortūnos“ statulėlė.

 

Projekto veiklas iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Plungės rajono savivaldybė

Simbolinius bilietus galima įsigyti kultūros centro kasoje arba TicketMarket.lt  https://www.ticketmarket.lt

 

Plungės kultūros centro informacija

Smush Image Compression and Optimization