Kunigiškiai

Kunigiškiai – nedidelė gyvenvietė, esanti apie 5 km į šiaurę nuo Palangos miesto centro ir Vanagupės, tarp Palangos miesto centro ir Šventosios.

Kunigiškiai – visai arti jūros. Čia kur kas ramiau, negu Palangoje, tad labai tinka šeimų poilsiui. Paskutiniais metais gyvenvietė sparčiai auga. Joje yra nuomai skirtų kotedžų, nedidelių poilsio namelių. Patalpos nuomojamos ir privačiose vilose, svečių namuose. Čia yra ir teniso kortai, SPA centrų, kavinių, parduotuvių.

Kunigiškius iš Palangos galima pasiekti pėsčia, miesto viešuoju transportu, nuosavu automobiliu arba važiuojant dviračiais specialiai jiems nutiestu taku. Apie 2 km į šiaurę nuo Kunigiškių – tarptautinis Palangos oro uostas. Iš pradžių tai buvo 1946 m. įkurtas Palangos karinis aerodromas, jame stovėjo pasienio apsaugos naikintuvų dalinys. Nuo 1963 m. jo vietoje veikia Palangos civilinis oro uostas – 1991 m. įkurta valstybės įmonė „Palangos oro uostas“.

Apie 0,5 km į pietryčius nuo gyvenvietės – Kunigiškių tvenkinys, dažniausiai Kunigiškių karjeru vadinamas. Jis susidarė šioje vietoje išeksploatavus žvyro ir smėlio išteklius ir prisipildžius vandens. Tvenkinio ilgis iš šiaurės į pietus – 0,67 km, plotis – iki 0,35 km. Altitudė 3,9 m. Krantai aukšti, apaugę medžiais. Šiaurinė ir rytinėje pakrantėse auga Palangos miškas. Pietuose išteka upelis į netoliese esantį 3,2 ha karjero tvenkinį (Ošupio upelio baseinas). Vakarinėjė tvenkinio pakrantėje – kelias Kunigiškiai–Palanga. Už jo, kiek piečiau, – kitas 7,5 ha dydžio karjero tvenkinys, o kiek į šiaurę nuo jo – jau minėtas Palangos oro uostas.

1937 m. Kunigiškiuose veikė pradžios mokykla.

Prie Palangos Kunigiškių kaimas prijungtas 1958 m. rugsėjo 29 dieną. Iki to laiko jis priklausė Kretingos rajono Šventosios apylinkei.

Sovietmečiu šio kaimo teritorijoje buvo kasamas žvyras, susidarė dideli žvyro karjerai.

1962 m. žvyro karjerų teritorijoje rastas senovinių monetų lobis. Jauniausia moneta buvo pažymėta 1519 metais. Spėjama, kad lobis paslėptas XVI amžiuje. Tai suponuoja prielaidą, kad XVI a. netoli tos vietos buvo sodyba arba kaimas.

 

Parengė Danutė Mukienė

 

D. Mukienės nuotraukoje – Lietuvos pajūris

 

Tekstas paskelbtas įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

Smush Image Compression and Optimization