Kontininkai

Kontininkai – gyvenvietė Palangos miesto savivaldybės šiaurėje, prie Baltijos jūros, į šiaurę nuo Vanagupės. Kaimo teritorija praeina dviračių trąsa „Gintarinis pajūris“.

Kontininkų vardu yra pavadinta viena iš Palangos miesto gatvių.

Palangos krašto istorijos tyrinėtojos, pedagogės Emilijos Adiklienės straipsnyje „Pranas Vainoras – Plangos m. siuvėjas“ (Palangos langai, 2021, p. 87) rašoma:

„Baltijos jūros pakrante nuo Nemirsetos iki Šventosios tęsiasi pelkės. Prie Palangos pelkės vadinasi Plaušė, o prie Kontininkų kaimo – Rūdijos. Turbūt čia senais laikais buvo vandenys, kaip Neringos marės, o per ilgus amžius virto pelkėmis. Vietomis ta žemuma siaurėja, pavyzdžiui, prie Birutės kalno, vietomis labai išsiplečia, pavyzdžiui, prie Monciškės, Paliepgirių, Kunigiškių kaimų.“

Nuo seno Kontininkus iš trijų pusių supo miškas. Vakarų pusėje buvo Rūdijos (pelkės), o už jos – jūra ir miškas.

Kaimo gyventojai buvo žvejai, žemdirbiai, laisvu laiku uždarbiaudavo pas grafus Tiškevičius (žiemomis veždavo mišką ir grafui priklausiusių miškų Kunigiškiuose, Monciškėje, Želviuose, Būtingėje, Rucavoje), į Nemirsetą „prie rubežiaus“. Žiemą jie ir tinklus taisydavo.

Mokytų žmonių kaime buvo nedaug. Patys tėvai mokydavo savo vaikus skaityti. Skaityti mokėjusio Pranciškaus Vainoro namuose žiemos metu po 10–12 vaikų iš Kontininkų ir Kunigiškių susirinkdavo, susėdę už stalo mokydavosi iš elementoriaus „slibizuoti“.

 

Parengė Danutė Mukienė

 

D. Mukienės nuotraukoje – Lietuvos pajūris

 

Tekstas paskelbtas įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

Smush Image Compression and Optimization