Gruodžio 7–8 dienomis VDA Telšių galerijoje vyko patyriminė instaliacija „Vegetacinė būklė“

 

2023 m. gruodžio 7–8 d. VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3-2) veikė patyriminė instaliacija „Vegetacinė būklė“. 

 Gausios kūrybinės komandos kuriama teatrinė patirtis žiūrovą pakvietėa į pasaulį pažiūrėti iš perspektyvos, kuri atsiveria į šalį atidėjus žmogiškąjį ego. Seanso metu dvylika žiūrovų vienu metu galėto patirti personifikuotus ir unikalius išgyvenimus, kai šviesomis, garsais, aktorių įrašytais audio tekstais, kvapais kiekvienas spektaklio dalyvis savitai ir asmeniškai pajuto, ką reiškia atsidurti vegetacinėje būsenoje ir tarsi pamatyti save iš šalies.

 
Patyriminės instaliacijos „Vegetacinė būsena“ fragmentai. Nuotraukos ir VDA Telšių galerijos archyvo

 

„Jūs pabandykite vieną dieną panaikinti asmenvardį „aš“ ir pabūti visuma“, – sako režisierius Naubertas Jasinskas.

Spektaklis „Vegetacinė būklė“ sukurtas remiantis dramaturgės Manuelos Infantės pjese, kurios struktūroje pritaikyti įvairūs augalų gyvavimo etapai, užfiksuoti esminiai virsmai. Jie leidžia keisti žmogiškus aplinkos suvokimo principus ir pačiam spektaklio dalyviui išgyventi vegetacinę būseną, kuri įtraukia, ramina ir padeda į pasaulį pažvelgti kitu kampu. Kūrėjai spektaklyje ieško būdų suvokti žmonių, kaip rūšies, egzistavimo modelius. Žiūrovai perspėjami, kad renginio metu bus naudojamas stroboskopo efektas (ryškios, intensyvios šviesios). 

Seansai vyko VDA Telšių galerijoje gruodžio 7–8 d. 12:00, 13:30, 15:00 ir 16:30 val. .  
  

Projekto organizatorius – Meno ir mokslo laboratorija, „Meno Alchemija“

Kūrybinė komanda:

  • Naubertas Jasinskas (režisierius)
  • Ieva Emilija Rozenbergaitė (vertėja)
  • Sigita Šimkūnaitė (scenografė)
  • Gintaras Sodeika (kompozitorius)
  • Ričard Žigis (video projekcijų autorius)
  • Dainius Urbonis (šviesų dailininkas)
  • Ainė Petkūnaitė (medijos menininkė)

  
Tekstą įgarsino:

Airida Gintautaitė, Alvydė Pikturnaitė, Arvydas Dapšys, Gintarė Latvėnaitė-Glušajeva, Kamilė Galkutė, Matas Sigliukas, Vaiva Mainelytė.

 IŠSAMIAU:

  

Telšiuose – atsisveikinimas su teatrine patirtimi „Vegetacinė būklė“

 

Šį rudenį režisieriaus, „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimo laureato Nauberto Jasinsko teatrinė patirtis „Vegetacinė būklė“ leidosi į atsisveikinimo turą po Lietuvą. Gastrolių žemėlapyje – septyni miestai, iš viso spektaklis buvo ir dar bus parodytas 92 kartus, jį jau aplankė per 600 žiūrovų, o dar 400 laukia šios teatrinės patirties. Gruodžio 7-8 d. spektaklio kūrėjai kviečia į paskutinius spektaklio rodymus VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3-2, Telšiai).

„Lyginant su kitais spektakliais, kurie per du vakarus gali pritraukti 1000 žiūrovų, šio turo po Lietuvą mastelis nėra didelis. Tačiau kalbant pakankamai nišinėmis ir menuose retai analizuojamomis temomis, kvestionuojant žmogaus kaip centro idėją, diskutuojant ekologijos ir savimonės klausimais, tai yra pakankamai dideli rezultatai, –  sakė režisierius Naubertas Jasinskas. –  Regionuose yra didžiulis trūkumas patyriminio teatro, nelinijinio naratyvo, popkultūroje neaptinkamų, nišinių temų. Spektaklis „Vegetacinė būklė“ žiūrovų buvo priimtas labai skirtingai, kaip ir buvo tikėtasi. Nuo visiško nesupratimo ir net tam tikro suniekinimo, iki absoliučios meilės ir skatinimo toliau kalbėti tokiomis temomis. Manau, kad šis nuomonių spektras turi egzistuoti ir noriu paskatinti daugiau kūrėjų keliauti su savo darbais po Lietuvą. Privalu plėsti, ieškoti, daryti ir vesti diskusijas, kad žmonės skirtingose geografinėse vietose, skirtingose visuomenėse galėtų diskutuoti apie tai, ką matė ir kodėl šios temos yra svarbios. Beprotiškai svarbu turėti tą nuomonių spektrą.“

Pasak N. Jasinsko, simboliška, kad paskutinis spektaklio seansas įvyks ne Vilniuje, o Telšiuose. Tą patį savaitgalį režisierius Vilniaus mažajame teatre pristatys savo naujausią spektaklį, tad tuo pačiu metu įvyks jo vieno sceninio darbo uždarymas, o kito – atidarymas.

„Manęs klausia, kodėl pasiūliau baigti „Vegetacinės būklės“ kelionę dabar. Aš pajutau, kad spektaklis pasiekė savo maksimumą. Kiekviena kelionė turėtų baigtis ne tada, kai prasideda negerumai ar matome tragišką pabaigą, o tada, kai pajuntame, kad buvo išgyventos pačios gražiausios akimirkos ir atsisveikiname pačiame šviesiausiame taške“, – kalbėjo režisierius. Spektaklio premjera įvyko 2022 m. balandį, jį prodiusuoja Meno ir mokslo laboratorija (MMLAB) ir „Meno Alchemija“. 2023 m. jam buvo įteikta Lietuvos mokslų akademijos premija už mokslo populiarinimą.

Spektaklis-instaliacija „Vegetacinė būklė“ sukurtas remiantis Čilės dramaturgės Manuelos Infantės to paties pavadinimo pjese. Pagrindinis pjesės įvykis – jaunos motociklininkės žūtis avarijoje. Į nelaimingą atsitikimą žvelgiama iš septynių skirtingų veikėjų perspektyvos, jiems aptarinėjant įvykį ir kartu dalinantis savo filosofija bei savastimi. Tokiu būdu M. Infantė daro visuomenės skerspjūvį ir visus jos narius sudėlioja į septynis prototipus.

„Autorė bando mus išjudinti ir parodyti, kad esame didesnės visumos – planetos – dalis. Skaitant pjesę ilgainiui supranti, kad augalai stebi spektaklį teatro salėje, o žmonės jiems vaidina ir bando pristatyti žmonių veikimo principus. Aiškiai, net šiek tiek ironiškai bando aiškinti, kaip mes veikiam, kodėl esame tokie grobuoniški, kodėl taip keistai mąstom, kodėl nematome kito. Tai keičia žmogaus perspektyvą“, – sako N. Jasinskas.

Siekdami atrasti būdus, padedančius suvokti žmonių kaip rūšies egzistavimo metodus, spektaklio kūrėjai žiūrovams suteikia unikalius ir suasmenintus išgyvenimus. Dėl šios priežasties vieno seanso metu spektaklyje gali dalyvauti tik dvylika žiūrovų. Pasitelkiant šviesą, garsą, aktorių įrašytus tekstus bei kvapus, žiūrovai yra įtraukiami į raminančią ir į pasaulį kitu kampu leidžiančią pažvelgti vegetacinę būklę.

„M. Infantė siūlo radikalų dalyką –  pabandyti suvokti santykį su visuma atsiduriant tokioje būklėje, kai nebelieka žmogiškosios perspektyvos, kasdienių kūno troškimų ir mintimis gali susikoncentruoti į tai, kas tave supa, – sako N. Jasinkas. – Vegetacija yra augimas, bet mes į vegetacinėje būklėje atsidūrusios žmones žiūrime kaip į daržoves, kurios yra neįgalios. O gal būtent tokioje būsenoje ir susiliejame su visuma? M. Infantė bando išprovokuoti tiek mus kaip kūrybinę komandą, tiek žiūrovus, kad į komos būseną pažiūrėtume kaip į galimybę augti ir tobulėti.“

Spektaklio scenografiją kūrė Sigita Šimkūnaitė, video projekcijų autorius – Ričard Žigis, šviesų dailininkas – Dainius Urbonis, kompozitorius – Gintaras Sodeika. Tekstus skaito aktoriai Arvydas Dapšys, Vaiva Mainelytė, Airida Gintautaitė, Gintarė Latvėnaitė-Glušajeva, Alyvdė Pikturnaitė, Matas Sigliukas.

Spektaklio gastroles Lietuvoje finansuoja Lietuvos kultūros taryba.


Išsamesnė informacija: tel. +370 624 42891

 

Nuotraukoje – VDA Telšių galerijos pastatas iš paukščio skrydžio
  
Parengė Donata Kazlauskienė

Smush Image Compression and Optimization