Gegužės 9 d. Žemaičių dailės muziejuje Plungėje vyko paskaita „De Šuazel-Gufjė (Choiseul-Gouffier) šeima ir Lietuva“

   

Žemaičių dailės muziejuje gegužės 9 d. vyko prancūzo dimisijos pulkininko-leitenanto, Baltijos šalių istorijos specialisto Gilles Dutertre paskaita „De Šuazel–Gufjė (Choiseul-Gouffier) šeima ir Lietuva“. Renginys buvo skirtas Europos dienai paminėti.

 

G. Dutertre’as yra išleidęs knygą „Prancūzai Lietuvos istorijoje (1009–2009)“, skirtą mūsų šalies tūkstantmečiui paminėti. 

Grafų Šuazel šeima šalia Plungės buvusį Platelių dvarą valdė bemaž 140 metų. Prancūzijos revoliucijos metu į Rusiją pasitraukęs Ogiustas de Šuazel-Gufjė 1800 metais iš imperatoriaus Pavelo I šį dvarą gavo dovanų. Iš Platelių grafų šeimai teko pasitraukti 1940-aisiais, Lietuvą okupavus sovietams. Šis, kaip ir kiti Lietuvos dvarai, buvo nacionalizuotas, turtas išgrobstytas, dalis vertybių pateko į Žemaičių „Alkos muziejų“.

G. Dutertre susipažino ir iki šiol bendrauja su grafų de Šuazel-Gufjė provaikaičiu, gyvenančiu Paryžiuje. Šie ryšiai jį ir paskatino nuodugniau pasidomėti šios šeimos istorija. 

Organizatoriai: Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos Plungės skyrius ir Žemaičių dailės muziejus

 

***

Dimisijos pulkininkas-leitenantas Gilles Dutertre tris dešimtmečius tarnavo Prancūzijos kariuomenėje. Jam teko lankytis keturiasdešimtyje šalių, tarp kurių ir Lietuva. Jis susižavėjo mūsų šalies gamta, susidomėjo mūsų istorija (ypač Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės), kultūriniais ryšiais tarp Lietuvos ir Prancūzijos. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, nuo 2005-ųjų penkerius metus praleido Vilniuje. Norėdamas geriau pažinti mūsų tautą, vienerius metus skyrė lietuvių kalbos mokymuisi Vilniaus universitete. Tad nenuostabu, jog pradėjo rinkti medžiagą, rašyti ir taip gimė Prancūzijoje išleista knyga „Les Francais dans l’histoire de la Lituanie (1009–2009)“ („Prancūzai Lietuvos istorijoje“), skirta mūsų šalies tūkstantmečiui paminėti. Beje, autorius mielai sutiktų išleisti ją ir lietuviškai, jei tik atsirastų rėmėjų ir vertėjų.

Prancūzui taip patiko Lietuva ir kitos Pabaltijo šalys, jog nuo praėjusių metų visam laikui įsikūrė Rygoje (Latvijoje).

G. Dutertre, gyvendamas Prancūzijoje, aktyviai dalyvavo Prancūzija-Lietuva asociacijos veikloje, taip pat jis yra asociacijos „Souvenir Francais“ narys (rūpinasi žuvusių Prancūzijos karių atminimo įamžinimu visame pasaulyje). Dalyvauja ir asociacijos „Convoi – 73“ (Holokausto atminties tema) veikloje.
   

   
Žemaičių dailės muziejaus informacija

Smush Image Compression and Optimization