Dekoratyvinė skulptūra „Žvejo dukros“ ir jos autorė Zuzana Pranaitytė

Skulptorės Zuzanos Pranaitytės (1930–2020) 1980 m. sukurta ir 1982 m. kopose, tarp Šventosios uosto vartų ir buvusios medinės prieplaukos pastatyta dekoratyvinė lieta bronzinė skulptūra „Žvejo dukros“ – išraiškingiausiais ir meniniu požiūriu iki šiol vertingiausias kūrinys Šventosios gyvenvietėje. Ši keturių metrų aukščio kompozicija stovi ant betoninio postamento. Daugelį metų buvo sakoma, kad skulptūra vaizduoja tris gražuoles ilgaplaukes seseris, kurios laukdamos iš žvejybos sugrįžtančio tėvo, gairinamos vėjo ilgesingai žvelgia į jūrą. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę skulptorė papasakojo, kad  kurdama skulptūrą ji taip pavaizdavo tris seseris Baltijos valstybes, kurios žvelgia į už jūros esantį laisvą pasaulį, tikėdamos, kad kada nors į tokį pasaulį sugrįš ir jos.

1993 m. balandžio 26 d. d. dekoratyvinė skulptūra „Žvejo dukros“ įtraukta į Kultūros vertybių registrą (unikalus objekto kodas 15198) ir yra saugoma valstybės. 

 

Zuzana Pranaitytė

Zuzana Pranaitytė (1930–2020) – dailininkė, skulptorė. Ji gimė 1930 m. birželio 20 d. Šakių apskrities Kulčikų kaimo valstiečių šeimoje. Vidurinę mokyklą baigė Pilviškiuose. Vėliau mokėsi Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Čia ją mokė iškilūs ano meto menininkai ir pedagogai Petras Aleksandravičius, Rapolas Jakimavičius, Juozas Kėdainis, Jonas Mikėnas, Bronius Pundzius, Elvyra Radauskaitė, Vladas Žuklys ir kt. Institutą  Zuzana baigė 1958 metais. Dažniausiai dirbdavo prie skulptūrų, tačiau mėgo ir piešti, kurti gobelenus. Būdama labai religinga, dažniausiai rinkdavosi religinę tematiką. Skulptūroms naudodavo marmurą, akmenį, medį, gipsą, terakotą. Piešdavo vašku ar kreidine pastele. Na o jos gobeleno kūriniai – iš vilnos, pusvilnės ir lino.

1970 ir 1990 m. buvo surengtos dvi jos jos autorinės parodos.

Skulptorė šeimos nesukūrė, vaikų neturėjo. Ji buvo Eucharistinio Jėzaus kongregacijos sesuo Augustina. Saulėlydžio sulaukė vienuolyne. Mirė 2020 m. spalio 15 d.

 

Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – dekoratyvinė skulptūra „Žvejo dukros“

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-16

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“


 

Smush Image Compression and Optimization