Meniu

Danguolė Želvytė. „Nuo kiekvieno mažiausio oro gūsio besisukantys, gerą energiją skleidžiantys Birutės Šeputienės rišti šiaudiniai sodai“

   

2025-aisiais, užsukus į Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešąją biblioteką, skaitykloje ir patalpoje, kurioje vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, parodos, dėmesį patraukia gausybė čia nuo kovo 27 d. parodoje „Nuo pradžios be pabaigos“ eksponuojamų skuodiškės menininkės Birutės Šeputienės sukurtų šiaudinių sodų. Jie tradicinių geometrinių formų, įvairaus dydžio, šiek tiek papuošti paukštukais, gėlytėmis, žvaigždutėmis, o kartais ir plunksnelėmis, t. y. tokie pat, kokius nuo seno galėjai pamatyti žemaičių ir kitų lietuvių namuose. Jie sukdavosi pritvirtinti prie lubų, pakabinti virš kūdikio lopšio, vestuvinio stalo. Seniau daug kur būdavo tradicija šiaudiniais sodais savo gyvenamąsias patalpas papuošti prieš didžiąsias kalendorines šventes – Velykas ir Kalėdas. Itin populiarūs buvo šiaudinių sodų rišimo principu sukurti kalėdiniai žaisliukai, girliandos, žvaigždės. Pagal tradiciją tokie sodai būdavo dovanojami jaunavedžiams, tikintis, kad šie nuo mažiausio oro krustelėjimo besisukantys sodai, pakabinti besikuriančios naujos šeimos namuose, ne tik papuoš juos, bet ir skleis teigiamą energiją, garantuos jaunavedžių santarvę.

Labiausiai šiaudiniai sodai buvo populiarūs Aukštaitijoje, bet juos mėgo ir kitų Lietuvos etnografinių regionų žmonės, tarp jų ir žemaičiai. Kurį laiką jie daugelyje mūsų šalies vietų buvo šiek tiek primiršti, tačiau po to, kai 2018 m. ši itin didelio kruopštumo, susikaupimo reikalaujanti šiaudinių sodų rišimo tradicija kaip svarbi mūsų tautinio identiteto dalis, lietuvių paprotinė dekoratyvinės dailės rūšis buvo įtraukta į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą, ji vėl buvo prisiminta ir tapo daugelio puoselėjama. Na o 2023 m. Lietuvos šiaudinių sodų tradicija buvo įtraukta net į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Šiandien dažnai gali išgirsti sakant, kad dabar Lietuvoje – šiaudinių sodų renesansas.
Kasmet gausėjančiame žymiausių Lietuvos šiaudinių sodų rišėjų būryje yra nemažai ir žemaičių. Tai raseiniškė Inija Ambrozienė, šiauliškės Bronė Gricienė, Marija Žibūdienė ir Raimonda Kiminaitė, skuodiškė Birutė Šeputienė ir nemažai kitų. Daugelį jų vienija asociacija „Dangaus sodai“.
   

*** 
 

Skuode gyvenanti ir kurianti tautodailininkė Birutė Šeputienė gimė 1950 metais. 1968-aisiais baigė Skuodo vidurinę mokyklą, vėliau mokėsi Kauno ekonomikos  technikume. Šiaudinius sodus pradėjo rišti 2016 metais. 2017 m. tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus Skuodo sekcijos nare. Ji yra ir asociacijos „Dangaus sodai“ narė.
Birutė ne tik riša šiaudinius sodus, šiaudines žvaigždes, bet pina ir audžia vytines juostas (šio amato išmoko savarankiškai). Na o sodų rišimo meno paslapčių ją išmokė mama Anastazija, kuri jaunystėje pamėgtą sodų rišimą ir šiaudinių skrybėlių pynimą prisiminė ir šiuo amatu dukrą sudomino jau būdama vyresnio amžiaus.
B. Šeputienė nuo 2008 m. dalyvauja liaudies meno parodose. Iki šių metų ji buvo surengusi daugiau kaip 15 personalinių savo sukurtų juostų ir 14 šiaudinių sodų parodų. Jose eksponuojami šiaudiniai sodai, kaip ir tie, kuriuos ji atvežė į Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės biblioteką, yra rišti tradiciškai, puošti paukščiais, angeliukais, saulutėmis.   
   

Menininkė kasmet dalyvauja „Aukso vainiko“ parodose-konkursuose, jungtinėse tautodailės parodose. Kartu su dukra karpytoja Elvita Šeputaite, kuri yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos ir Lietuvos tautodailės kūrėjų asociacijos konkurso „2020 metų tautodailininkas“ laureatė, rengia bendras juostų ir karpinių parodas. Liaudies meno srityje darbuojasi ir kita Birutės dukra – Edita Gajauskienė, kurianti prekių ženklo „Maži dideli“ lininius gaminius (nešiokles, stalo takelius, servetėles, lininius rūbus vaikams ir suaugusiesiems).
B. Šeputienė savo pintas juostas yra pristačiusi tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Skamba skamba kankliai“, o 2022 metais tarptautiniame nematerialaus kultūros paveldo festivalyje „Lauksnos“ eksponavo du šiaudinius sodus, iš kurių vieno aukštis buvo 2 m 10 cm.
Siekdama išsaugoti ir puoselėti tradicijas, tautodailininkė veda edukacijas ikimokyklinėse ugdymo įstaigose, įvairiuose renginiuose ir šventėse, jų metu rodo, kaip pinamos juostos, rišami šiaudiniai sodai.
Medžiagą sodų rišimui Birutė pasiruošia pati – užsiaugina nuo grūdo iki tinkamo šiaudo sodo rišimui.

   
   
Nuotraukose: Birutė Šeputienė. Fotografas nežinomas. Nuotrauka iš Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje eksponuojamos parodos „Nuo pradžios be pabaigos“ reklaminio plakato; Birutės Šeputienės rišti šiaudiniai sodai 2025 m. kovo 27 d. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje atidarytoje parodoje „Nuo pradžios be pabaigos“

Smush Image Compression and Optimization Skip to content