Bronės Mingilaitės-Uogintienės ir Broniaus Uoginto namas Palangoje

1992 m. gruodžio 10 d. į Kultūros vertybių registrą dėl vertingųjų architektūrinių, istorinių ir memorialinių savybių įtrauktas Palangoje 1964 m. pastatytas regioninės reikšmės, gyvenamosios paskirties medinis dailininkų Bronės Mingilaitės-Uogintienės ir Broniaus Uoginto namas (adresas: Naglio al. 12, , objekto unikalus kodas – 4432). Šį namą 1953 m. pradėjo statyti Bronė Mingilaitė-Uogintienė (1919–1983) ir Bronius Uogintas (1913–1988). Nuo 1964 m. čia jie kartu su vaikais leisdavo vasaras, kurdavo.  Tuo laikotarpiu čia lankydavosi daug iškilių žmonių, ypač dailininkų, daugelio jų portretus Uogintai yra sukūrę. 2013 m., kai buvo minimas B. Uoginto gimimo 100 metų sukaktis, ant šio namo pritvirtinta atminimo lenta. Joje įamžintas šiame name dailininkų Broniaus Uoginto, jo žmonos Bronės Mingilaitės-Uogintienės ir sūnaus Broniaus Uoginto atminimas.

Šis namas yra vieno aukšto su mansarda, stačiakampio plano. Jo pietryčių pusėje yra veranda Stogas valminis, su mezoninu pietvakarių pusėje. Yra sutapdinti švieslangiai, langeliai prie stogo kraigo. Rekonstruojant pastatą mansardoje yra įrengta nauja tualeto patalpa. Durų ir langų angos stačiakampės.  Balkonai yra pietvakarių ir pietryčių fasadų pusėje. Fasadai apkalti  medinėmis lentomis. Langų ir durų apvadai, balkonų turėklai mediniai. Pamatai betoniniai. Išorinės sienos – rąstų.

Perdangos, gegninės konstrukcijos  – medinės. Langų rėmai – stalių darbo.  Pirmame aukšte įėjimo iš šiaurės vakarų kambario į pietvakarių pusėje esantį kambarį durys medinės,  dvivėrės. Laiptai mediniai. Šiaurės rytinėje pusėje esančio kambario lubos – lystelių su tarpais. Grindys medinės.

Naudota literatūra:

1. „Bronė Mingilaitė-Uogintienė“, Visuotinė lietuvių enciklopedija,  https://www.vle.lt/Straipsnis/brone-mingilaite-uogintiene/ (žr. 2022-01-24).

2. „Bronius Uogintas“, Visuotinė lietuvių enciklopedija, https://www.vle.lt/straipsnis/bronius-uogintas/ (žr. 2022-01-24).

3. „Bronės Mingilaitės-Uogintienės ir Broniaus Uoginto namas“, Kultūros vertybių registras https://kvr.kpd.lt/#/ (žr. 2022-01-24).

 

Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – Broniaus ir Bronės Uogintų namas Palangoje Uogintas

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-24

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

Smush Image Compression and Optimization