Basanavičiaus gatvės senosios medinės vilos: „Vilija“

Valstybės saugomam, 1997 m. lapkričio 12 d. dėl vertingųjų architektūrinių ir archeologinių savybių į Kultūros vertybių registrą įtrauktam vilų kompleksui (unikalus kodas 22883) priklauso dvi vilos – „Vilija“ ir „Pajauta“ (jų adresai: Basanavičiaus g. 20 ir 22). Abi stovi šiaurinėje J. Basanavičiaus gatvės pusėje. Vilos turi fachverkinės ir liaudies architektūros bruožų. Teritorija, kurioje jos pastatytos, priklauso Palangos miesto istorinei daliai, kuri taip pat yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 12613) ir senojo Palangos miesto vietai (jos unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 17139). Tiek abu komplekso pastatai, tiek ir pati vietovė saugoma valstybės. Reljefas čia žemėja šiurės kryptimi, link Rąžės upės. Aplinka apželdinta – prie vilų auga pavieniai dideli lapuočiai medžiai.

Vilos „Vilija“ numeris J. Basanavičius gatvėje – 20. Ji pastatyta XIX ir XX sankirtoje. Spėjama, kad iš pradžių pastatas priklausė grafams Tiškevičiams.

„Vilija“ stačiakampio plano, medinė, vienaukštė, su veranda, mansarda,  liaudiškos architektūros stiliaus. Stogas šlaitinis, dengtas skarda (anksčiau buvo dengtas malksnomis). Sienose durų ir langų angos stačiakampės. Rytų frontone yra trapecijos formos langiukų. Pietinį fasadą puošia profiliuotas įėjimo apvadas su arkine sąrama. Mediniai langų apvadai – su pjaustinėtais sandrikais. Fasadas horizontalia kryptimi apkaltas medinėmis lentomis, o rytų pusėje esantis frontonas – vertikalia kryptimi medinėmis profiliuotomis lentomis.  Pastato kampų apvadai – mediniai. Pamatas – su cokoliu. Sienos – medinės, karkasinės, perdangos – medinės,  gegninės konstrukcijos – medinės, profiliuotais galais. Medinės dvivėrės durys įstiklintos. Mediniai langai ir durys – stalių darbo.

Pastato pirminis planas, vidaus išplanavimas pirmą kartą čia pakeistas XX a. vid. (1950–1951 m. vykdant rekonstrukcijos darbus). Tada buvo įrengti keli kambariai poilsiautojams. 1970 m. vila dar kartą rekonstruota – padidintas jos pirmasis aukštas, 1972 m. rekonstruota pastogė, kurioje vietoje buvusio vieno kambario įrengti trys ir įstatyti du langai. 1976 m. pastatytas ir priestatas.

Dėl architektūrinių vertingųjų savybių 1997 m. lapkričio 12 d. ši vila kaip atskiras valstybės saugomas objektas įtraukta į Kultūros vertybių registrą (unikalus kodas 22884).

 

Danutė Mukienė

 

Nuotraukoje – vila „Vilija. Fotografas nežinomas. Nuotrauka iš RKIC archyvo 

 

Tekstas paskelbtas 2022-01-17

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“


 

 

Smush Image Compression and Optimization