Balandžio 1-oji – tarptautinė Melagių ir juokų diena, senovės Romoje vadinta Kvailių diena. Tai kartu ir džiaugsmo, meilės, pavasario šventė, pasaulinė paukščių diena, kurios metu skatinama globoti nykstančius paukščius bei kelti inkilus.
Yra pagrindo manyti, kad Melagių ir juokų dienos tradicijos mus pasiekė iš pagonybės laikų ir yra susijusios su prasidedančio pavasario, gamtos atgimimo švente, kuri švenčiama beveik visose Europos kultūrose. Tos šventės metu nuo senų laikų linksminamasi, krečiami pokštai, vyksta karnavalai, kitokie pasilinksminimai. Paprotys tą dieną ne tik pokštauti, bet ir apgaudinėti vieniems kitus, meluoti yra paplitęs taip pat įvairiuose kraštuose.
Mūsų protėviai Lietuvoje balandžio 1-ąją švęsdavo Naujuosius metus, nes apie tą laiką susilygina dienos ir nakties ilgumas. Seniau mūsų krašto žemdirbiai balandžio 1-ąją švęsdavo ir kaip pirmąją pavasario darbų dieną. Yra išlikę žinių, kad kai kuriose Lietuvos vietose balandžio pirmąją būdavo garbinamas gyvybės medis.
Balandžio pirmoji Melų diena Lietuvoje pradėta vadinti neseniai. Iki pat XX a. vidurio Lietuvoje buvo išlikęs paprotys balandžio pirmąją išjuokti tinginius, apsileidėlius. Tvarką dažniausiai darydavo vyrai. Jei rasdavo kur ne vietoje padėtą žemės ūkio padargą, jį paslėpdavo, užkeldavo aukštai ant trobos ar kur nors kitur, bet taip, kad tam apsileidėliui dėl savo tinginystės reikėtų gailėtis.
Dabar balandžio 1-ąją dažniausiai bandoma vienas kitą suklaidinti, nurodyti tokias užduotis, kurių neįmanoma atlikti, paskleisti žinią, kuri intriguotų, sulauktų didelio dėmesio, bet būtų pramanas. Balandžio 1-ąją ne tiek meluojama, kiek pokštaujama, t. y. bandoma, ką nors nepiktai apgauti. Taip elgiantis siekiama sukelti aplinkinių juoką, o juokas ir linksmybės simboliškai turėtų pagreitinti pavasarį. Tikima, kad tam, kuriam tą dieną pavyksta ką nors apgauti, metai bus sėkmingi. Žemdirbiai nuo seno tiki, kad jei jų melu kas nors patikės, pavasario darbai gerai seksis.
Ką nors apgavus, garsiai šaukiama „Aprylius!“
Dabar daug kur Lietuvoje laikomasi tradicijos, kad meluojama, apgaudinėjama tik iki pietų.
Balandžio 1-ąją mėgstama pranašauti, koks bus derlius, burti, spėti ateitį.
Tikima, kad šią dieną niekam negalima skolinti ugnies, degtukų, žarijų. Jei vis dėlto paskolinsi, gali tikėtis, kad tais metais gyvuliai nesiseks.
Nuotrauka iš: https://www.pinterest.com/
Parengė Danguolė Želvytė