Balandžio 3 d. Telšių Žemaitės dramos teatre – Keturakio komedija „Amerika pirtyje“

 

2024 m. balandžio 3 d. Telšių Žemaitės dramos teatras (adresas: Respublikos g. 18, Telšiai ) žiūrovai rinkosi į Jono Buziliausko režisuotą Keturakio komediją  „Amerika pirtyje“.

Spektaklyje vaidino: Aistė Korkadinovaitė-Šiaudkulienė, Antanas Nekrašius, Alvydas Jaramavičius, Julija Kneitinė, Donatas Žilinskas, Kristina Sutkienė, Vaclovas Bartkus, Remigijus Macas.

***

Brolių Antano ir Juozo Vilkutaičių, prisistačiusių slapyvardžiu Keturakis (autorius, turintis keturias akis), parašyta komedija „Amerika pirtyje“ – tai pirmasis Lietuvoje viešai lietuvių kalba suvaidintas spektaklis (jis buvo pastatytas ir parodytas prieš 115 metų). Lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu tai buvo svarbus įvykis kovojant dėl lietuviško žodžio. Netrukus ši komedija buvo vaidinama beveik kiekviename Lietuvos kaime. Populiarumo ji neprarado iki šių dienų. Galima sakyti, kad tai chrestomatinis spektaklis, nuo kurio atsispyrė Lietuvos teatras. Jis yra vienas ilgiausiai scenoje išsilaikiusių spektaklių.

„Amerika pirtyje“ pirmą kartą buvo suvaidinta 1899 m. rugpjūčio 20 d. Palangoje prie tilto į jūrą stovėjusiame grafo Felikso Tiškevičiaus prekių sandėlyje. Tada spektaklį režisavo Povilas Višinskis ir Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Tais metais „Amerika pirtyje sukaukė visuotinio žmonių susidomėjimo. Tai buvo savotiška lietuvių tautos savimonės akcija, kuria grupelė žmonių pareiškė pasauliui, kad lietuviai yra, turi savo kalbą ir savo žemę.

 

SIUŽETAS

Spektaklio siužetas aktualus ir šiandien. Pagrindinis veikėjas Vincas siuva pas nusigyvenusį ūkininką Bekampį. Karčemoje Vincas susitinka savo seną pažįstamą iš gimtojo kaimo, Antaną, kuris ieško mergos. Jis yra įsižiūrėjęs Bekampio duktę. Beje, Bekampiui reikia 200 rublių vekseliui išpirkti. Vincas, norėdamas pasipelnyti, imasi tarpininko vaidmens. Jis įkalbinėja Antaną paskolinti Bekampiui pinigus, nes tai „būsiąs geriausias kelias į žentus“. Agota susižavi Vinco pasakojimais apie Ameriką, pavagia ir atiduoda Vincui tėvo paskolintus 200 rublių, su kuriais abu žada pabėgti. Galop Vincas uždaro Agotą pirty ir vienas išdumia į Ameriką.

 

Telšių Žemaitės dramos teatro informacija

Smush Image Compression and Optimization