Irena Zapalienė – pedagogė, ilgametė dabartinės Pranciškonų gimnazijos geografijos mokytoja, savo vyro – pedagogo, tautodailininko (medžio drožėjo) Prano Zapalio (1929–2016) – kūrybinio palikimo puoselėtoja ir populiarintoja.
Gimė apie 1931-uosius metus (2017-aisiais ji buvo 86-erių metų amžiaus) Skuodo rajono Lenkimų seniūnijos Večių kaime, kuriame gyveno iki 14 metų amžiaus. Nuo mažens domėjosi gamta. Jaunystėje pažino augalų gydomąją galią.
Ji yra pasakojusi, kad Večių kaimas nuo seno buvo žinomas visame Lenkimų valsčiuje. Ten 1885 m. gimė jos močiutė Valerija Motiejauskienė. Būdo ji buvusi kaip ugnis: ir gera ūkininkė, ir giedodavo, dainuodavo, pasakodavo visokias istorijas. Ji, kaip ir dauguma kitų kaimo žmonių, puikiai išmanė žoles, jų gydomąsias savybes, ir tomis žolelėmis gydydavo visokius negalavimus. Jos ūkis ribojosi su Pabrėžų ūkiu, kuriame 1771 m. gimė kunigas, vienuolis, botanikas, daugelio knygų autorius, garsus Žemaičių pamokslininkas Jurgis Ambraziejus Pabrėža, miręs 1849 metais.
Irenos senelė Valerija pasakodavo, kad jos senelė gerai pažinojo kaimynų Pabrėžų šeimą, kurios sodyba buvusi itin švari ir tvarkinga, išsiskirdavo visame kaime, o šeima – labai dora ir pamaldi.
„Pajūrio naujienų“ laikraštyje (Kretinga) žurnalistė Irena Šeškevičienė yra paviešinusi I. Zapalienės pasakojimą apie Večių kaime žmonių vartotus jų pačių iš augalų pasigamintus vaistus, žinomas žolelių gydomąsias savybes.
Pasak I Zapalienės, seniau visas Večių kaimas vasarą išeidavo kupoliauti, kiekvienos trobos palubėj būdavo prikabinėta džiovintų vaistažolių maišelių. Irena, reikalui esant, naudojo kaulažolės arba taukės užpilą, kuris gydo sąnarius, lūžius, skatina ląstelių dauginimąsi. Gaminant taukės užpilą reikia spiritu (labiausiai tinka jis) arba degtine užpilti taukės šaknį, palaikyti 40 dienų, o tada jau šia mikstūra trinti skaudančias vietas arba dėti kompresus. Taukę sumalus, ją galima sumaišyti su kiaulės taukais, o gautu tepalu trinti skaudamus sąnarius.
Večinės miške seniau masiškai augdavę dagiai. Žmonės jų šaknis kasdavę pavasarį, išdžiovindavo jas, o persišaldę, jei užpuldavo bronchitas ar plaučių uždegimas, pasidarydavo dagio antpilo: užpildavo dagį karštu vandeniu. gautą užpilą gerdavo su medumi.
Kaimo žmonės gydydavęsi ir kraujažole, jonažole, kuri esanti stebuklingas vaistas kone nuo visų ligų. I. Zapalienė labai vertino ir „auksinį ūsą“, kuris esą per Sibirą atkeliavęs net iš Andų kalnų, o dabar jau namų sąlygomis auginamas ir Lietuvoje.
Irena ir Pranas Zapaliai išaugino du sūnus. Abu jie linkę į meną. Alfredas – tapytojas, medžio drožėjas, Olegas – paminklų meistras.
Naudota literatūra:
- Irena Šeškevičienė, „Pabrėžos žemės išsūpuota“, Pajūrio naujienos: https://www.pajurionaujienos.com/?act=exp&sid=15748 (žr. 2025-01-21).