Felicijonas Juškevičius (1873–1899) – kunigas. Jis gimė 1873 m. Žudžių dvarelyje (Ramygalos parapija) neturtingų bajorų šeimoje. Baigęs kunigų seminariją, 1896 m. buvo įšventintas kunigu. Nuo 1896.09.01 iki mirties buvo Palangos vikaras ir progimnazijos kapelionas. Jis buvo iš tų bajorų, kurie, pasak Vaižganto, „buvo visa širdimi atsidėję Lietuvai tarnauti ir ją ginti“. Vaižgantas rašo, kad jis „nedalyvavo nei apskritai spaudoje, nei lietuviškoje spaudoje“ (Vaižganto „Raštai“, t. 14, p. 212). Tačiau, būdamas Palangos kapelionu, „sąmonino moksleivius lietuvius, džiaugėsi matydamas, kaip kyla lietuviška dvasia juose“ (ten pat). Anot Vaižganto, „Kun. Juškevičius, tiesa buvo jaunas, bet tiek subrendęs, gerai išauklėtas ir išmintingas, jog net su mokytojais maskoliais sugebėjo taikiai sugyventi; tai retai kam pavyksta“ (ten pat, p. 211).
Rašytojas Mykolas Vaitkus, tuo metu mokęsis Palangos progimnazijoje, knygoje „Rytmečio žygiai“ („Sakalo“ leidykla, 1942) prisimena tuometinį Palangos progimnazijos kapelioną kun. Felicijoną Juškevičių. Jis rašo: „Kaip prisikėlimo varpų garsas pasklido džiaugsminga žinia: rusų vyriausybė tikrai leido katalikams melstis saviškai, lotyniškai. Įkandin atskrido kitos, kaip pavasario paukščiai, žinutės… buvęs kapelionas nebegrįšiąs: į jo vietą atvažiuosiąs tiesiai iš seminarijos, dar karštas blynas, kaip ką tik iš duonkepio ištrauktas pyragiukas; tas kunigėlis esąs gražus, kaip šventas paveiksliukas, o jau geras – geras! Ir besivadinąs Felicijonas Juškevičius…
Pasirodė lauktasis svečias. Nusišypsojęs draugiškai. Jis toks lieknas, toks… poniškas. Daili nedidelė galva. Tankūs šateno plaukai, lygiu sklastymu dailiai sušukuoti į šalį. Poniškas baltas veidas. Juodi antakiai viršum formingų akių. Stambi nosis, žemyn platesnė, su plačiomis šnervėmis. Burna kiek per plati, bet lūpų pjūvis dailus, ne kasdieniškas, ne prasčiokiškas veidas…
Visi palankiai nusiteikė, juoba, kad kapelionas savąjį dalyką ėmė įdomiai dėstyti, nors ir rusiškai (kaip kad visi turėjo daryti): papasakoja nemažai tokių dalykų, kurių nėra vadovėlyje; iškelia įmantresnių klausimų, į kuriuos ragina mokinius atsakyti. Mokiniai ausis pastatę, įsitempę stena, bet bando. Ir pamokas kapelionas klausinėja visai kitaip: pirma užtekdavo atmintinai išmokt ir paberti kaip žirnius; dabar kunigas išveda mokinį iš praminto kelio į šalikėlius ir vingių vingiais grąžina vėl į knygą…
Įdomu, kad kapelionas namie su jais (mokiniais) kalba ne rusiškai, o tik lietuviškai. Keista, bet malonu; o jie, vaikai, bendrabučiuose ar šiaip susitikę šnekasi rusiškai. Toks jau paprotys. Sako, kitur gimnazijų viršininkai verčia mokinius tarp savęs kalbėti rusiškai, bet Palangoje – ne“ (ten pat, p. 211).
Šiam kilniam kunigui nebuvo lemta ilgiau apaštalauti gintarinės Baltijos pakrantėje: kun. F. Juškevičius, trečiaisiais kunigavimo metais, būdamas vos 26 metų amžiaus, netikėtai baigė savo gyvenimą – mirė jis 1899 m. spalio 27 d.
Apie paskutines jaunojo kunigo gyvenimo dienas ir mirtį Juozas Tumas-Vaižgantas rašo: „Kunigas F. Juškevičius visą laiką buvo silpnos sveikatos, per liesas, kankinamas chroniško bronchito. Tačiau mirtis ištiko nelauktai. Ilgai sirgęs ėmė taisytis, po trijų dienų jau buvo bemanąs aplankyti mokinius. Dar pavalgė pietų, dar pajuokavo su savo lankytojais, o už valandos varpai paskelbė jo mirtį…“
Palanga su dideliu liūdesiu sutiko šią žinią. Tikintieji iškilmingai savo kunigą palaidojo parapijos kapinėse. Ant jo kapo stovi paminklinis kryžius su užrašu: „Kunigas Felicijonas Juškevičius
26 spalių 1899. Gyveno 26 metus“. Kitoje paminklo pusėje parašyta: „Dievas ir žmonės mylėjo jį, Jo atminimas yra laiminamas“.
Panaudota literatūra:
- Barauskas Bronislovas, Mukienė Danutė, „Palangos kunigų vinjetė“, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia [sudarė Danutė Mukienė], Vilnius, 2007, p. 141–168.
Publikacija paskelbta įgyvendinant 2022 m. SRTRF remiamą projektą „Elektroninis žurnalas „Žemaičių žemė“