Zmirskienė (Gascevičiūtė) Julija

Julija Zmirskienė (Gascevičiūtė) – teatro aktorė. Gimė 1928 m. sausio 2 d. Radviliškio rajono Pociūnėlių kaime. Aktore tapti nusprendė mokydamasi gimnazijoje, sužinojusi, kad prie Šiaulių dramos teatro įsteigta Dramos studija. Lankydama ją Šiaulių dramos teatre sukūrė pirmąjį savo vaidmenį – jaunutės dvarininkaitės. 1944–1945 m. Julija dirbo aktore Žemaičių teatre Telšiuose. Apie šį savo kūrybinį kelią aktorė pasakoja:

Telšiuose atsidarė Žemaičių teatras. Ir sugalvojau ten važiuoti: ką čia aš – tik studijokė, o ten aš būsiu artistė. Nežinau, kaip tėvai išleido, nors buvo karo metas. Mane ten priėmė – atlikau pagrindinį vaidmenį kažkokioje pasakoje, – pasakoja aktorė. – Tai buvo avantiūrų, cirkų metas: susidraugavau Telšiuose su artistu Albertu Baikščiu, o grupė jaunų aktorių iš kambario, kur gyvenau su kita mergina, mane tiesiog pavogė ir nunešė į teatro bendrabutį pas tą mano kavalierių!

Paskui su Baikščiu išvažiavome į Vilnių, susilaukėme Donato, bet mums nelabai kas išėjo, tai aš su sūnumi grįžau į Šiaulius pas tėvelius į Vytauto gatvę. O grįžusi net negalvojau, kad mane priims į teatrą, todėl pradėjau dirbti „Verpste“. Tik kartą parėjus iš darbo mama pasakė, kad buvo atėjęs Bronius Semaška pakviesti į teatrą. Aišku, kad nuėjau ir mane priėmė, nes prisiminė iš studijos laikų. Taip aš Šiaulių dramos teatre ir pradėjau dirbti.“1

Šiaulių dramos teatre aktore Julija dirbo 1946–1948 ir 1950–1990 metais. Čia ji užbaigė prie teatro veikusią Dramos studiją (vadovavo K. Juršys). 1950–1986 m. Šiaulių dramos teatre aktorė sukūrė daugiau negu šimtą vaidmenų. Po 1986-ųjų J. Gascevičiūtė kūrė vaidmenis senjorų spektakliuose, tokiuose kaip „Žaidžiame kates“, „Retro“, aktyviai dalyvavo Šiaulių senjorų klubo veikloje buvo Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Muzikos damų ir riterių klubo narė.

Visą gyvenimą labai mėgo knygas, operą ir baletą.

1977 m. aktorei buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusios artistės vardas, 1998 m. jai įteikta Potencijos Pinkauskaitės premija. 2013 m. aktorės 85-mečio proga Šiaulių dramos teatre buvo pristatytas Ericho Marijos Remarkas spektaklis „Trys draugai“.

Scenoje vaidmenis yra kūrusi kartu su tokiais žymiais teatro aktoriais kaip Elena Bindokaitė, Potencija Pinkauskaitė, Bronius Semaška, Kazys Tumkevičius, Stasius Paska ir kt. Antrasis jos vyras buvo lietuvių teatro ir kino aktorius Leonas Zmirskas (1920–1997). Sūnus – Donatas Baikštys.

 

Žymesni J. Gascevičiūtės vaidmenys teatre:

 • Nora – Henrikas Johanas Ibsenas „Nora“ (1953 m.);
 • Jelena – Antonas Čechovas „Dėdė Vania“ (1954 m.);
 • Flora – Onorė de Balzakas „Viengungio gyvenimas“ (1956 m.);
 • Marta – Alejandro Casona „Medžiai miršta stovėdami“ (1957 m.);
 • Ebolė – Frydrichas Šileris „Don Karlas“ (1960 m.);
 • Patricija – Erichas Marija Remarkas „Trys draugai“ (1965 m.);
 • Erika – Paulis Putninio „Saldi ištikimybės našta“ (1982 m.);
 • Julijos Motina – Vidmantė Jasukaitytė „Žemaitė“ (1986 m.).
 • Nataša – „Ištekėjusi nuotaka“;
 • Mašenka – „Mašenka“;
 • Nastenka – „Vestuvinė kelionė“;
 • Asia – „Tavo asmeninis reikala“;
 • Eglė – „Eglės Žalčių karalienė“.

 

Literatūra:

 1. Markevičiūtė Elvyra. „Gascevičiūtė Julija, Zmirskienė“, Visuotinė lietuvių enciklopedija, Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004, t. 6, p. 443.

___________________________ 

1 Urbonavičiūtė Romualda, „Julija Gascevičiūtė: „Dabar kitaip aktoriai vaidina““, Šiaulių naujienos http://www.snaujienos.lt/index.php/zmones/5434-julija-gasceviit-dabar-kitaip-aktoriai-vaidina.

Parengė Danutė Mukienė (Ramonaitė)

Smush Image Compression and Optimization