Linas Spurga (jaunesnysis) – žinomas menininkas, kuriantis ne tik kaligrafiją, bet ir grafikos dizainą. Jo kūryboje dominuoja netradicinis, eksperimentinis rašymas. Menininkas dažnai naudoja neįprastus įrankius. Jis nuolat gilina savo žinias apie kaligrafijos istoriją ir filosofiją, rengia parodas. Jo kūriniai yra buvę pristatyti tokiuose prestižiniuose renginiuose kaip MO muziejaus paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“ (2020), kuruota menininkės Saskios Boddekės ir režisieriaus Peterio Greenaway’aus. Linas yra surengęs asmeninių parodų, kurių naujausios – „Raidės forma“ (2022) ir „Grafomanija“ (2023). 2020 m. L. Spurgai buvo suteiktas Meno kūrėjo statusas, o 2023-aisiais jis buvo apdovanotas Lietuvos leidėjų asociacijos už dizainą, sukurtą RARA leidyklai. 2025 m. su Lauksmine Steponavičiūte jis laimėjo Kultūros ministerijos premiją už „Rara“ leidyklos grožinės literatūros seriją.
Paskaitos metu L. Spurga dalijosi savo kūrybinėmis įžvalgomis, papasakojo apie savo darbo metodus, technikas ir kaligrafijos raidą. Jis atskleidė, kad nors dažnai dirba su tradiciniais įrankiais, tokiais kaip tušas ir plunksna, jis taip pat mėgsta eksperimentuoti su neįprastais rašymo įrankiais – balzos medžio lentelėmis, „cola pen“ – iš Coca-Cola skardinės padarytais rašikliais, bei savadarbiais teptukais. Linas pažymėjo, kad jo kūryboje svarbiausia yra raidės forma, kurios paieškos ir transformacijos yra jo meninės praktikos esmė.
Kaligrafijos dirbtuvės studentams tapo puikia galimybe susipažinti su šiuolaikinėmis kaligrafijos tendencijomis, praktiškai išbandyti įvairius rašymo metodus, raidžių proporcijų modifikavimą, jų jungimo būdus, ritmą ir kompoziciją. Kiekvienas dalyvis užsiėmimo metu, naudodamasis neįprastais įrankiais, kūrė savo monogramą – asmeninį vardo ženklą, kuris buvo tikra kūrybinė išraiška. Studentai aktyviai dalyvavo užsiėmime, buvo smalsūs ir produktyvūs, o dėstytojai atkreipė dėmesį į jų kruopštų darbą ir entuziazmą.
Linas Spurga pasidalijo įžvalgomis ir apie tai, kokios savybės reikalingos kaligrafui, kad jis galėtų pasiekti aukštą meistriškumo lygį.
„Gebėjimas gerai susikaupti, kantriai dirbti, dažnai perrašyti ir net tobulinti kūrinį – tai svarbiausi aspektai. Kaligrafijoje svarbus ne tik techninis meistriškumas, bet ir gebėjimas dirbti su erdve, forma ir kompozicija, atidžiai stebėti raidžių formų ir jų jungimo subtilybes“, – sakė L. Spurga.
Įspūdžiai iš renginio buvo itin pozityvūs, susipažinimas su kaligrafijos pasauliu paliko gilų įspūdį tiek studentams, tiek fakulteto akademinei bendruomenei.
Metalo meno ir juvelyrikos studijų programos docentė Neringa Poškutė-Jukumienė svečiui aprodė fakultetą ir metalo dirbtuves, prof. Remigija Vaitkutė pasidalijo įžvalgomis apie VDA Telšių fakulteto gyvenimą. Lekt. Donatas Repeika svečiui vedė ekskursiją po Telšius ir pristatė miesto skulptūras bei kultūrinį paveldą.
„10/10 – grįžčiau“, – tokius įspūdžius paliko L. Spurgai (jaunesniajam) šipažintis su Telšiais, susitikimas su fakulteto studentais, akademine bendruomene ir kūrybinė patirtis.
VDA Telšių fakulteto informacija
Lino Spurgos (jaunesniojo) nuotraukose – Linas Spurga (jaunesnysis) ir jo kaligrafijos darbų fragmentai