Telšių ješivoje (Iždinės g. 11) spalio 12–lapkričio 14 d. veikia Michaelio Brennerio (1885–1969) paroda „Michaelis Brenneris. Laisvas kritimas. Šiauliai–Niujorkas–Paryžius–Šiauliai“.

2022 m. spalio 12 d. Žemaičių muziejaus „Alka“ ekspoziciniame padalinyje Telšių ješivoje (Iždinės g. 11) atidaryta Michaelio Brennerio (1885–1969) paroda „Michaelis Brenneris. Laisvas kritimas. Šiauliai–Niujorkas–Paryžius–Šiauliai“. Paroda veiks iki 202 m. lapkričio 14 dienos.


Nors Michaelis Brennerisyra įamžinęs ne vieną garsią asmenybę, o jo kūrybą pripažino Paryžiaus kultūros elitas, M. Brenneris meno pasaulyje yra mažai žinomas. Pirmą kartą ši paroda buvo pristatyta Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje-muziejuje, tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Dabar ją galės išvysti ir telšiškiai bei miesto svečiai. Atidarymo renginyje bus pristatytas parodos katalogas „Michaelis Breneris: laisvas kritimas“. Leidinyje sudėti išlikusių M. Brennerio skulptūrų vaizdai.

„M. Brenneris buvo žinomas ir labai vertinamas kitų menininkų bei litvakų, bet visgi – nebuvo garsus. Jis nenorėjo priklausyti nuo užsakovų norų, ar ateinančios ir praeinančios mados, tad nerengė personalinių bei nedalyvavo bendrose parodose ir, apskritai, retai įsileisdavo svečius į savo studiją“, – pasakoja šios parodos ir muziejaus „Dingęs štetlas“ ekspozicijos kuratorė Milda Jakulytė.

Ji pabrėžia, kad paroda surengta Šveicarijoje gyvenančio skulptoriaus sūnaus Joshepo Brennerio, nusprendusio tėvo skulptūras padovanoti „Dingusio štetlo“ muziejui, dėka. „Tai, kad mano tėvo darbai bus eksponuojami būtent Lietuvoje – man reiškia labai daug. Tai proga man iš naujo pažinti savo tėvą“, – prisipažįsta J. Brenneris.

Telšių ješivoje atidaromoje parodoje lankytojai išvys visą gyvenimą kurtas M. Brennerio skulptūras ir dalį eskizų. Subtilias, tapybiškas, ekspresyvumu išsiskiriančias skulptūras papildys sūnaus Joshepo poezija, kurioje atsiskleis menininko asmeniniai išgyvenimai ir kūrybos istorija.

M. Brenneris gimė Šiauliuose, augo kūrybingoje žydų šeimoje, tėvas ir, turbūt, senelis, gamino antspaudus, juvelyriką bei antkapinius paminklus. Sulaukęs dešimties, jis su šeima išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), pas ten jau įsikūrusį brolį Viktorą Brennerį (žymų medalistą bei 1 JAV cento kūrėją). Gyvendamas JAV, M. Brenneris pasuko jam nuo vaikystės artimu meno keliu – pradėjo studijuoti žymiose Niujorko, vėliau ir Paryžiaus dailės akademijose. Jis visą gyvenimą kūrė Paryžiuje ir Niujorke, kur buvo įsteigęs savo studijas.

Gyvendamas Paryžiuje, menininkas sutiko įdomių asmenybių, kurias įamžino skulptūrose. Viena pirmųjų buvo Alisteris Kroulis – alpinistas, poetas, seksualinis revoliucionierius ar, kaip britų spauda praminė, „The Wickedest Man in the World“. A. Kroulį galima išvysti ir ant grupės „The Beatles“ albumo „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ viršelio. M. Brenneriui keletą kartų pozavo rašytoja Gertrūda Stein, kiek vėliau – žymus ginekologas, Nobelio premijos nominantas ir ilgametis draugas Izidorius Rubinas. Skulptorius savo gyvenime turėjo puikią, tačiau sąmoningai neišnaudotą progą sukurti Alberto Einšteino portretą.

„Dingęs štetlas“ yra Šeduvos žydų istorijos muziejus, duris atversiantis 2023 m. „Štetlas“ jidiš kalba reiškia miestelį. Dingusiu vadinamas todėl, kad štetluose žydų bendruomenių jau nebėra. Lietuvoje ir visoje Rytų Europoje jos sunaikintos Holokausto metu per Antrąjį pasaulinį karą.

Paroda veiks iki 2022 m. lapkričio 14 d.

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Projekto partneriai: Šeduvos žydų istorijos muziejus „Dingęs Štetlas“, Žemaičių muziejus „Alka“.

.
Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija

Smush Image Compression and Optimization Skip to content