Meniu

Spalio 17 d. Žemaičių vyskupystės muziejuje Varniuose atidaryta juvelyro Evaldo Babensko paroda „Unikalūs XIII–XIV a. žiedai Lietuvoje“

   

2024 m. spalio 17 d. Žemaičių vyskupystės muziejuje (adresas S. Daukanto g. 6, Varniai) atidaryta juvelyro Evaldo Babensko identiškai atkurti XIII-XIV a. archeologiniai radiniai – žiedai. Parodoje galima išvysti ir Varnių seminarijoje archeologų rastą žiedą bei jo rekonstrukciją.

Tikslios archeologinių radinių rekonstrukcijos mums sudaro galimybę pamatyti, kaip atrodė papuošalai, kuriuos nešiojo ankstyvųjų viduramžių Lietuvos gyventojai. XIII–XIV a. visoje Rytų Europoje nešioti žiedai buvo gana panašūs, tačiau Lietuvoje rasta keletas itin specifinės konstrukcijos žiedų, kurie išsiskiria savo stiliumi, gamybos būdu, technologijų sudėtingumu. Šiuos žiedus vienija konstrukcinė ypatybė – žiedų korpusai tuščiaviduriai, suformuoti iš filigraninės (lot filum – gija, granum – grūdelis) plonos vielos pertvaros. Jiems gaminti naudota itin plona sidabrinė vielutė ir skardelė.

Evaldas Babenskas šiais žiedais domėjosi kelis dešimtmečius. Kai gana nedidelėje teritorijoje, daugiausia Kernavėje ir Vilniuje, Bokšto gatvėje, buvo aptikta nemažai tokių žiedų, imtasi formuoti jų paplitimo ir chronologijos senosios Lietuvos žemėse istoriją. Visgi daug metų naujų analogiškų papuošalų niekam nepavyko rasti. Pastaraisiais metais juvelyrui subrandinus idėją pristatyti šių žiedų rekonstrukcijų parodą, netikėtai buvo rasta dar keletas žiedų. Taip pat pasiekė naujienos ir iš užsienio rikinių – paaiškėjo, kad keli tokio tipo žiedai aptikti už tūkstančių kilometrų nuo mūsų krašto, o tai rodo ypatingus tarpregioninius ryšius XIII–XIV amžiuje. Šiandien archeologai mūsų krašte suskaičiuoja 19 tokių žiedų. Vis dėlto parodos autoriai turi stiprią nuojautą, kad šių radinių sąrašas ateityje tik pildysis, ir galimybių juos tirti atsiras daugiau. Tuo tarpu šioje parodoje turime galimybę liudyti vieną iš šių žiedų tyrimų istorijos etapų – po archeologinių tyrimų ėjusi rekonstrukcijų kūrimo etapą. 

   
Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
   
   
Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija

Smush Image Compression and Optimization Skip to content