Nuotraukoje karėje – Lenkimų vidurinė mokyklos abiturientai 1963 m. Danutė Paulauskaitė pirmoje eilėje pirma iš kairės; dešinėje – Danutės Paulauskaitės portretinės nuotraukos (apie 1980 m.) fragmentas. Fotografai nežinomi
Danutė Vacė Paulauskaitė (1945–2004) – poetė, eseistė, bibliotekininkė, spaudos darbuotoja, viena tragiškiausio likimo mūsų laikų kūrėjų. Ji išėjo Amžinybėn prieš du dešimtmečius. Dabar dažniausiai tų, kurie ją pažinojo, tarsi jausdami savo pačių kaltę dėl tokios jos gyvenimo baigties, prisimenama kaip savo valia sirgdama, atsiribojusi nuo pasaulio, išsekusi ir galimai iš bado mirusi talentinga poetė.
D. Paulauskaitė gimė 1945 m. rugpjūčio 11 d. Skuodo rajono Luknių kaime. 1963 m. baigė Lenkimų vidurinę mokyklą. Tais pačiais metais Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“ ji debiutavo kaip poetė – rugpjūčio 24 d. čia buvo išspausdintas jos eilėraštis „Saulėgrąžų vasara“. 1965–1967 m. studijavo Vilniaus universitete, 1967–1969 m. dirbo Skuodo rajono bibliotekos Vaikų skyriuje. Tais metais Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“ buvo išspausdinta nemažai jos jaunatviškų ir gana spalvingų eilėraščių. Jaunystėje rašė ir knygų recenzijas, apžvalgas. Viena jų (knygų apžvalga „Nelieskite žemės, ji mano ir vyturio akiai“) 1969 m. paskelbta šio laikraščio liepos 12 dienos „Literato“ puslapyje.
Kairėje ir dešinėje – Danutės Paulauskaitės poezijos knygų viršeliai
1969–1974 m. poetė studijavo Maskvos M. Gorkio literatūros instituto Poezijos skyriuje. Vėliau gyveno Vilniuje, dirbo leidinių „Statyba ir architektūra“, „Vilnius“, „Lietuvos pionierius“ redakcijose. 1980 m. išleido savo pirmąją eilėraščių rinktinę – „Gatvė vėjuotą dieną“. Nuo 1983 m. atsidėjo kūrybai. 1989-ieji paženklinti išleista jos antrąja poezijos knyga – „Sezono uždarymas“ bei jos sugrįžimu į Žemaitiją, kur sunkiai sirgo Skuodo senamiestyje gyvenusi jau senyva jos motina. Poetė ją slaugė, prižiūrėdama ją pati pasiligojo. Kūrė ir toliau. 1990 m. buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą. Kai motina mirė, liko gyventi Skuode. Pardavusi savo nediduką, pažįstamų „avariniu“ įvardijamą butuką Vilniuje, iš „bažnytkaimio“, „provincijos miestuko“, kaip ji savo eilėraščiuose yra įvardijusi Skuodą, sugrįžti į sostinę, kur dažnai skrisdavo jos mintys ir laiškai, nebeturėjo nei jėgų, nei finansinių galimybių – už pinigus, gautus pardavus tą buvusią vėjo perpučiamą užuovėją Vilniuje, galėjo tik kukliai prasimaitinti. Skuode ji nebuvo nei prisiregistravusi, nei pas gydytojus lankėsi, nebuvo nei invalidumo dokumentų susitvarkiusi, negaudavo ir jokios socialinės paramos. Jos ji, kad jau ir sunkiai vaikščiodama, pablogėjus kalbai, neprašė, net kaimynų pagalbos atsisakydavo.
Poetė Danutė Paulauskaitė. Fotografas Arnoldas Barysas
Skuode gyveno kasmet vis labiau atsiribodama nuo giminių, draugų, pažįstamų, nuo viso ją supusio pasaulio. Glaudesnius ryšius palaikė tik su poetu Stasiu Jonausku (1948–2018), kuris dirbo šalia jos namų veikusioje Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redakcijoje
Ligai progresuojant, ramybę, atsakymus į visus jai rūpimus klausimus rasdavo ir savo gyvenimo filosofiją išguldydavo popieriuje. 2001 m. buvo išleista jos trečioji poezijos knyga – „Dviese su namais“.
Paskutiniais savo gyvenimo metais į savo namus, kuriuose nebuvo jokių komunalinių patogumų, net televizoriaus, ką jau bekalbėti apie kompiuterį, telefoną, nieko neįsileisdavo. Atšalus orams, kambarėlį pasišildydavo užkūrusi krosnį. Sukaupusi jėgas, lazdele pasiramsčiuodama maisto nusipirkti nueidavo į šalia buvusią parduotuvę. Pasiekti miesto centro jėgų nebeturėjo. Tačiau net gyvendama tokiomis sąlygomis vis dar kūrė. Poetė mirė vieniša ir išsekusi Skuode. Ji suklupusi prie lovos negyva rasta 2004 m. kovo 1 d. savo namuose (ta data laikoma ir oficialia jos mirties data). Ten gulėjo ir rankraščiuose paliktas pluoštas jos eilėraščių bendru pavadinimu „Balsai nuo kapinių“, „Vagos“ leidyklai pažadėto spaudai pateikti esė rinkinio „Prie pietvakarių sienos“ apmatai.
Kairėje ir dešinėje – Danutės Paulauskaitės poezijos knygų viršeliai
Dalis paskutiniųjų poetės eilėraščių po jos mirties buvo paskelbta Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“, o 2007 m. „Vagos“ leidykla Kaune išleido D. Paulauskaitės kūrybos rinktinę „Prie pietvakarių sienos“. Ją sudaro eilėraščiai, paskelbti trijose anksčiau išspausdintose jau minėtose jos poezijos knygose („Gatvė vėjuotą dieną“, „Sezono uždarymas“, „Dviese su namais“), taip pat knygose iki to laiko nepublikuoti eilėraščiai, eseistikos kūrinių pluoštas ir dienoraščio ištrauka. Leidėjai, atiduodami šią knygą skaitytojams į rankas, rašė, kad net mažiausi D. Paulauskaitės „kūrybos fragmentai perteikia egzistencinę įtampą ir dramatizmą“.
D. Paulauskaitė – viena talentingiausių XX a. pab.–XXI a. Lietuvos moterų poečių. Jos kūrinių yra išversta į anglų kalbą ir kartu su Juditos Vaičiūnaitės, Onė Baliukonės, Nijolės Miliauskaitės, Tautvydos Marcinkevičiūtės poezija išspausdinta 263 puslapių apimties knygoje „Five Lithuanian women poets / Judita Vaičiūnaitė, Danutė Paulauskaitė, Onė Baliukonė, Nijolė Miliauskaitė, Tautvyda Marcinkevičiūtė“ [selected and translated from the Lithuanian by Jonas Zdanys], Vilnius: Vaga, 2002.
Interneto svetainėje „Rašyk.lt“ pažymima, kad „D. Paulauskaitės eilėraščio specifika – lyriniai išgyvenimai. Pasaulis jos suvokimų erdvėje intymus, giliai asocijuotas su poetės buvimu, požiūriu, vertinimais. Jis neatskiriamas nuo tampriai į ją įaugusios buities, dažnai žeidžiantis, net alinantis. Toks betarpiškas kontaktas suteikia poetei galimybę kiekvienos dienos išgyvenimus tarsi atplėšti nuo savo sielos ir pateikti dar tebekvėpuojančius gyvybine šiluma, tebeaidinčius nenurimusiu pulsu.“
Naudota literatūra:
- Dalia Tamošauskaitė (Zabitienė), „Nebūnant būti“, Šiaurės Atėnai: http://www.satenai.lt/2020/07/24/nebunant-buti/ (žr. 2025-01-12).
- Dalia Tamošauskaitė (Zabitienė), „Metai be Jonausko, arba Bejėgis dievas“, Šiaurės Atėnai: http://www.satenai.lt/2019/11/08/metai-be-jonausko-arba-bejegis-dievas/ (žr. 2025-01-12).
- Danutė Paulauskaitė (1945–2004), Virtuali paroda“, Maironio lietuvių literatūros muziejus: https://maironiomuziejus.lt/post-t-exhibitions/danute-paulauskaite-1945-2004-virtuali-paroda/ (žr. 2025-01-12].
- „Danutė Paulauskaitė“, Rašyk.lt: https://www.rasyk.lt/rasytojai/danute-paulauskaite.html, žr. 2025-01-12).
- Danutė Mukienė „Skuodo rajono laikraštis ir jo aktyvas“, Universiteto žurnalistas, 1984-06-12, p. 61–62.
Parengė Danutė Mukienė