Lapkričio 19 d. 16 val. Palangos kurorto muziejuje atidaroma paskutinė šiais metais rengiama paroda. Joje bus eksponuojami iškilių Palangos tautodailininkų, Teresės ir Alberto Žulkų kūriniai. Ji parengta bendradarbiaujant su asociacija „Žulkų kūrybinės dirbtuvės-galerija“. Paroda veiks iki 2022 m. sausio 8 dienos.
„Teresė Žulkienė – audėja, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Gimė 1937 m. Telšių apskrities Lingėnų kaime. 1958 m. baigė Telšių taikomosios dailės technikumą. Nuo 1960 m. gyvena ir kuria Palangoje.
Ji yra surengusi septynias autorines kūrybos parodas, jos darbai buvo eksponuojami prestižinėse Lietuvoje ir užsienyje vykusiose tautodailės parodose. 2007 m. tautodailininkė tapo respublikinės konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas“ regioninio turo laureate ir buvo pripažinta geriausia audėja Klaipėdos apskrityje. Jos austais žemaičių tautiniais kostiumais, pasižyminčiais sodriais spalvų sąskambiais ir harmoninga drabužių visuma, yra pasipuošę dalis Palangos folkloro ansamblio „Mėguva“ dalyvių. Audėjos kūrinių yra įsigiję privatūs kolekcininkai bei nemažai Lietuvos muziejų.
Miglė Lebednykaitė yra pažymėjusi, kad T. Žulkuvienės kūryba „itin įvairiapusė, atskleidžianti tautodailininkės išmonę ir kūrybingumą. Tęsdama senąsias lietuvių liaudies tekstilės tradicijas, gerai išmanydama audinių atlikimo technikų įvairovę ir regioninius jų skirtumus, Teresė Žulkienė savo kūryboje kuria originalius spalvų derinius, šiuolaikiškai stilizuoja ir interpretuoja tradicinius raštus. Jos kūriniai žavi plastinės kalbos vitališkumu, raiškos nuoširdumu, juose atspindindi savitas kūrėjos pasaulio suvokimas.“
Albertas Žulkus (1933–2016) – skulptorius, medžio drožėjas, buvęs Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. Gimė 1933 m. rugsėjo 8 d. Telšių apskrities Janapolės kaime, gausioje žemaičių valstiečio šeimoje. Drožinėti pradėjo dar piemenaudamas. Rinktis staliaus amatą jį paskatino tėvas ir dėdė – garsus Žemaitijos dievdirbys Vincentas Gečas. Meistrystės žinių po karo jis sėmėsi Telšių dailiųjų amatų mokykloje, kuri vėliau buvo reorganizuota į Taikomosios dailės technikumą. Nuo 1958-ųjų tautodailininkas gyveno ir kūrė Palangoje. 1958–1993 m. dirbo Klaipėdos dailės kombinate.
A. Žulkaus darbų kolekcijoje – stilizuoti rūpintojėliai, Užgavėnių kaukės, skulptūros, suvenyrai, kryžiai, Raganų kalną ir Ablingos skulptūrų ansamblį puošiantys monumentalieji kūriniai ir kt. unikalūs tautodailės objektai.
Daugelį metų A. Žulkus tobulino medžio bei gintaro dermę vienoje kompozicijoje. Šioje srityje, menotyrininkų nuomone, tarp Lietuvos kūrėjų jis yra nepralenkiamas.
Su A. Žulkaus darbais yra susipažinę Vokietijos, Danijos, Švedijos, Prancūzijos, Rusijos tautodailės mylėtojai, jo kūriniai yra patekę į įvairias JAV sukauptas meno kolekcijas. Šio menininko darbų yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Kretingos muziejus, Žemaičių muziejus „Alka“ Telšiuose, Plungėje veikiantis Žemaičių dailės muziejus, nemažai kitų Lietuvos muziejų.
Dėkojame T. ir A. Žulkų sūnui Linui Žulkui už pagalbą rengiant parodą, o palangiškius ir miesto svečius bei visus kitus tautodailės mėgėjus maloniai kviečiame apsilankyti parodoje.
Palangos kurorto muziejaus informacija