Nuotraukoje kairėje: Šiaulių universiteto Lietuvių literatūros katedros dėstytojai. Pirmoje eilėje iš kairės: Džiuljeta Maskuliūnienė, Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė; antroje eilėje iš kairės: Irena Baliulė, Danguolė Šakavičiūtė, Bronius Prėskienis, Irena Ramaneckienė, Rita Tūtlytė. 1988 m. Fotografas nežinomas. Nuotrauka iš: „Visi ateiname iš vaikystės“, IB By: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2010-nr-2-54/visi-ateiname-is-vaikystes/ (žr. 2025-01-14); dešinėje – Irena Ramaneckienė. Nuotrauka iš RKIC archyvo. Fotografas nežinomas
Irena Ramaneckienė – pedagogė, lituanistė, socialinių mokslų daktarė, knygų autorė, spaudos bendradarbė, buvusi Šiaulių universiteto dėstytoja, Lietuvių kalbos didaktikos katedros vedėja.
Gimė 1942 m. lapkričio 1 d. tuometinio Skuodo valsčiaus (dabar Skuodo rajonas) Narvydžių kaime. Baigė Vilniaus pedagoginį institutą. Mokytojavo įvairiose Lietuvos mokyklose, 1974–1978 m. buvo Skuodo rajono Lenkimų vidurinės mokyklos direktorė. Dirbdama čia mokėsi doktorantūroje, vadovavo mokyklos jaunųjų kalbininkų būreliui.
Nuo 1980 m. dirbo Šiaulių pedagoginio instituto (nuo 1997 m. – Šiaulių universitetas) dėstytoja. 1986 m. čia jai suteiktas docentės vardas. 1997–2005 m. vadovavo šio universiteto Lietuvių kalbos didaktikos katedrai.
Yra paskelbusi daugiau kaip 100 straipsnių pedagogikos, psichologijos, kultūros temomis.
Išleistos I. Ramaneckienės knygos:
-
-
-
-
-
- „Lietuvių kalbos būrelis. Teminiai darbo planai“, 1979 m.
- „Jei nesiseka rašyti be klaidų“, 1996 m.
- „Morfologija, sintaksė ir skyryba, bendraautorė“ (kartu su Nijole Bražiene), 2002 m.
- „Kad rašytume be klaidų“, 2002.
- „Mažasis garso lingvistikos ir didaktikos žinynas“ (kartu su Dalia Bernotiene, Stasiu Tumėnu), 2003 m.
- Pagrindinio ugdymo pasiekimų egzaminas: lietuvių gimtoji kalba“ (kartu su Stasiu Tumėnu), 2008 m.
- „Lietuvių kalba (gimtoji): brandos egzaminui rengtis“ (kartu su Izabele Ūsiene), 2009 m.
- „Kad sektųsi rašyti be klaidų“, 2010, 22013 m.
- „Lietuvių kalbos egzaminui rengtis: konsultacijos dešimtokui aprašymas“, 2013 m.
-
-
-
-
Juozas Grušas rašo, kad I. Ramaneckienės knygos, – „kūriniai, kurie nepalieka abejingų, kiekvienoje knygoje galite atrasti kažką naują ir dar neskaitytą. […] Irena Ramaneckienė savo biografijos istoriją papildo ypatinga meile įvairiai literatūrai ir skirtingų žanrų knygoms. Turbūt todėl kūriniai stebina įdomiu stilistikos perteikimu, išskirtiniais pastebėjimais ir nuoširdžiu prisilietimu prie skaitytojo pasąmonės.
Kūryboje juntamas lengvumas, profesionalumas, apgalvotos detalės. […]“.
***
1977 m. išspausdintas Irenos Ramaneckienės darbas „Lietuvių kalbos būrelis. Teminiai darbo planai“ yra parengtas autorei dirbant Lenkimų vidurinės mokyklos direktore. Leidinyje pateiktos rekomenduojamos lietuvių kalbos būrelio susirinkimų temos, teminiai darbo planai, užsiėmimams siūlomi įvairūs gramatiniai žaidimai, galvosūkiai bei uždaviniai.
„Jei nesiseka rašyti be klaidų“ – antroji mokslininkės knyga. Ji išspausdinta 1996 metais. Leidėjai, anonsuodami knygą, pažymėjo, kad tai patyrusios lituanistės parengta mokymo priemonė, kuri padės formuoti rašybos įgūdžius moksleiviams, studentams ir visiems tiems, kuriems nesiseka rašyti.
2002 m. išspausdintas leidinys „Morfologija, sintaksė ir skyryba“ – mokymo(si) priemonė, kuri buvo skirta tų metų abiturientams, besirengiantiems laikyti stojamąjį egzaminą (testą) į tuo metu veikusio Šiaulių universiteto Pedagogikos fakultetą, pamokoms besirengiantiems lietuvių kalbos mokytojams ir korepetitoriams.
Leidinys „Mažasis garso lingvistikos ir didaktikos žinynas“ 2006 m. išleido Šiaulių universitetas. Ji skirta bendrojo lavinimo mokykloms, socialiniams pedagogams, moksleivių tėvams, besirūpinantiems taisyklinga vaikų tartimi, jų kalbos sutrikimų šalinimu, bei studentams, kurių studijų programose yra fonetikos ir tarties dalykai.
Leidinyje nėra plačių teorinių aprašymų, viskas pateikiama glaustai: primenami svarbiausi fonetikos ir tarties terminai, transkripcijos dalykai; lentelėmis ir schemomis (kad besimokantiems lengviau būtų įsidėmėti) apibendrinami fonetiniai procesai; duota garsų ir žodžių fonetinio nagrinėjimo pavyzdžių ir šiek tiek medžiagos savo žinioms ir įgūdžiams pasitikrinti savarankiškai.
Kita leidinio dalis skirta skaitytojų supažindinimui su tarties klaidomis ir svarbiausiais jų įveikimo būdais. […] Apibūdinamos svarbiausios tarties klaidų ir kalbos sutrikimų grupės, pateikiamos nuorodos, kur apie tai galima rasti išsamios informacijos“.
2002 m. išspausdinta knyga „Kad rašytume be klaidų“ – mokymo(-osi) priemonė, kuri buvo skirta padėti formuoti rašybos įgūdžius moksleiviams, studentams ir visiems tiems, kuriems nesiseka rašyti.
„Pagrindinio ugdymo pasiekimų egzaminas: lietuvių gimtoji kalba“ išleista 2008 metais. Ji buvo skirta dešimtokams. Turinyje – samprotaujamieji rašiniai, probleminiai ir diskusiniai straipsniai, laiškai, recenzijos, nuomonės, testai su atsakymais.
2009 m. išspausdintas leidinys „Lietuvių kalba (gimtoji): brandos egzaminui rengtis“ – bendras Irenos Ramaneckienės ir Izabelės Ūsienės darbas. Joje pateikta I. Ramaneskienės naudingų teorinių samprotavimų, praktinių patarimų, teksto suvokimo, analizės ir kūrimo klausimais. Knyga buvo skirta dešimų–dvyliktų klasių mokiniams, studentams, mokytojams lituanistams.
Mokymo(si) priemonė yra ir knyga „Kad sektųsi rašyti be klaidų“. Jos skaitytojai sulaukė 2010-aisiais metais. Leidinyje pateiktos lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos (privalomosios ir pasirenkamosios) taisyklės bei jas motyvuojanti gramatikos (žodžių darybos, morfologijos, sintaksės) teorija. Taisyklės metodiškai komentuojamos ir interpretuojamos.
„Lietuvių kalbos egzaminui rengtis: konsultacijos dešimtokui aprašymas“ taip pat yra mokymo(si) priemonė. Ji išleista 2013 metais. Leidinys buvo skirtas dešimtų klasių moksleiviams, besirengiantiems laikyti lietuvių kalbos egzaminą, mokytojams lituanistams, korepetitoriams. Leidinio turiniu yra mokoma suvokti tekstą, rašyti nuomones, recenzijas, laiškus, diskusinius straipsnius ir kitus samprotaujamojo pobūdžio rašinius. Pateikta daug konspektų. Prieduose yra išspausdinti mokinių rašinių pavyzdžiai, gimtosios kalbos užduotys 2011 ir 2012 metų egzaminui.
Nuotraukose – išleistų dr. Irenos Ramaneckienės knygų viršeliai
Parengė Danutė Mukienė