Vilniaus miesto folkloro ansamblis „Virvytė“

 Vilniaus miesto folkloro ansamblis „Virvytė“ – vienas iš labiausiai žinomų tradicinės muzikos kolektyvų Lietuvoje. Labiausiai dėmesį atkreipia jo narių gausa ir tai, kad tai jaunų šeimų bendruomenė, kurioje dainuoja, šoka, pasakojamąją tautosaką išraiškingai perteikia tiek tėvai, tiek ir įvairaus am-iaus jų vaikai.

Šiam kolektyvui pagrindas buvo padėtas 1995 m. pabaigoje. Tada etnomuzikologiją Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavusi Loreta Mukaitė (Sungailienė) prie žurnalo „Žemaičių žemė“ redakcijos subūrė nedidelę žemaičių dainas dainavusių savo bičiulių. Einant metams prie jų prisijungė daugiau tradicine žemaičių kultūra besidominčių, senąsias liaudies dainas dainuojančių Vilniuje studijuojančių tiek iš Žemaitijos, tiek iš kitų Lietuvos etnografinių regionų į Vilnių mokytis atvykusių ar jas jau baigusių ir Vilniuje įsitvirtinusių jaunų žmonių. Dabar šis kolektyvas jau jungia daugiau negu 20 jaunų šeimų (apie 70 žmonių nuo 3 iki 46 metų amžiaus (iš jų apie pusė vaikai). Dalis jų, kaip ir kolektyvo vadovė L. Sungailienė, yra buvę Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ nariai. Dauguma jų jau yra sukūrę savo šeimas ir dažniausiai ansamblyje dalyvauja su savo antrosiomis pusėmis, vaikais.

  

Kolektyvas iki pat šiol tęsia buvusio Akademinio žemaičių jaunimo korporacijos „Samogitia“ to paties pavadinimo folkloro ansamblio tradicijas – jo repertuare daug žemaitiškų dainų, šokių, to krašto pasakojamosios tautosakos kūrinių. Jis puoselėja tradicines kultūros savybes ne tik scenoje, bet ir savo kasdieniniame gyvenime. Ansambliečiai, pristatydami save, teigia, kad „Virvytė“ – tai jauki ir šeimyniška linksmų ir muzikalių žmonių bendruomenė, puoselėjanti tradicinę kultūrą ne tik scenoje, bet ir savo kasdienybėje, puoselėja autentiškąją Lietuvos regionų folkloro atlikimo tradiciją ir šiuolaikines jos interpretavimo galimybes.“

2017 m. „Virvytė“ pripažinta geriausiu Lietuvos miesto folkloro ansambliu ir tapo prestižinio mėgėjų meno kolektyvų apdovanojimo „Aukso paukštė“ laureatu.

2021 m. jis išleido jau penktąją kompaktinę plokštelę, ją pavadinęs  „Aš tū suodna skīsio“.  Leidžiant plokštelę bendradarbiavo Akademinio žemaičių jaunimo korporacija „Samogitia“ ir Regionų kultūrinių iniciatyvų centras. Projektą parėmė Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Anksčiau išleistos kompaktinės plokštelės: „Par Vėdogrė lauka“ (2000 m.), „Vuoj strazdeli, strazdeli“ (2002 m.), „Aš budavuosiu marga dvareli“ (2009 m.), modernizuoto žemaičių folkloro projekto „A mon sakā?“, garso publikacija (2005 m.), ansamblio DVD filmas „Augam so daino. Augam su daina“ (2010 m.).

Apžvelgdama savo kolektyvo paskutiniųjų metų darbus, kolektyvo vadovė L. Sungailienė pažymi, kad „Virvytė“ yra parengusi įvairių programų, skirtų kalendorinėms šventėms (Adventui, Kalėdoms, Užgavėnėms, Velykoms, Jurginėms), šeimos šventėms ir apeigoms (vardynoms, įkurtuvėms, palankynoms), Raseinių, Mosėdžio kraštų vietinėms folkloro tradicijoms skirtų programų, taip pat teminių programų apie paukščio, obels įvaizdžius lietuvių folklore, edukacinių programų apie etnokultūrinį vaikų ugdymą, etninės kultūros tradicijų perdavimą. 2015 m. rudenį 20-ies kūrybinės veiklos metų jubiliejaus proga Lietuvos Respublikos Prezidentūroje ansamblis surengė žemaičių tradicinę muziką pristatančią pažintinę popietę „Aš tou suodna skinsio“, skirtą Etnografinių regionų metams. 2016 m. kolektyvo muzikinės programos buvo pristatytos tarptautiniuose folkloro festivaliuose „Parbėg laivelis“ Klaipėdoje ir „Aš pasiejau vėina popa“ Telšiuose. Nuo 2017 m. ansambliečiai rengia ugdomuosius ir meninius užsiėmimus Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

„Virvytė“ kasmet dalyvauja tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“, kas ketverius metus – Dainų šventės Folkloro dienos renginiuose, kas trejus – tarptautiniame folkloro festivalyje „Baltica“, taip pat sėkmingai pasirodo įvairiuose televizijos projektuose (tautinio kostiumo konkurse „Išausta tapatybė“, „Duokim garo“) ir kituose tradicinės kultūros renginiuose (konkurse „Tramtatulis“, tradicinio instrumentinio muzikavimo kursuose Visagine), o vasarą rengia „Virvytės“ šeimų etnokultūrinio ugdymo stovyklą.

„Virvytė“ yra koncertavusi Lenkijoje, Latvijoje, jos nariai lietuvių tradicinę muziką yra pristatę Vokietijoje, Portugalijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Amerikos valstijose.“

 

Folkloro ansamblio „Virvytė“ kontaktiniai duomenys:

Nuotraukoje – Vilniaus miesto folkloro kolektyvas „Virvytė“ . Nuotrauka iš  „Virvytės“ archyvo

*** 

Naujausi folkloro ansamblio „Virvytė“ dainų įrašai (garso režisieriai: Justina Ladyga, Rimantas Motiejūnas, Justinas Raudonis);

Publikacija paskelbta įgyvendinant 2022 m. Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo remiamą projektą „Elektroninis žurnalas „Žemaičių žemė“


Smush Image Compression and Optimization