Kulikauskas Andrius

 

Andrius Kulikauskas (1951–2024) – kompozitorius, muzikantas, aranžuotojas, dažniausiai lietuvių ir žemaičių kalbomis atlikdavęs dainuojamosios poezijos, pop, roko, lengvojo roko, rokenrolo kūrinius, grodavęs akordeonu, pianinu, gitara. Buvo Vilniaus žemaičių kultūros draugijos narys.
Gimė 1951 m. liepos 30 d. Pakruojo rajono Linkuvos miestelyje. Vaikystėje kartu su tėvais persikėlė gyventi į Plungę. Baigęs Plungės muzikos mokyklą, būdamas 16 metų amžiaus, įstojo į Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatoriją ir ten kurį laiką studijavo, tačiau jos nebaigė. Vėliau dirbo Plungės kultūros namų estradiniame ansamblyje, buvo jo vadovas.
Nuo 1973 m. populiaraus estradinio ansamblio „Vilniaus aidai“ muzikantas ir vadovas. Su ansambliu 1979–1984 metais dalyvavo festivalyje „Palanga“. Vėliau su Vytautu Kernagiu įkūrė „Dainos teatrą“, 1985–1990 m. jo muzikinis vadovas.

1973 m. baigė Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesniosios muzikos mokyklos Chorinio dirigavimo neakivaizdinį skyrių.

Nuo 2001-ųjų devynerius metus buvo „Keistuolių teatro“ muzikinis vadovas.

Vėliau dirbo Lietuvos televizijoje, dalyvavo spektakliuose, koncertavo su violončelininkų kvintetu „Quincelli“, aktoriumi S. Bareikiu, grupe „Aktorių trio“, teatro laboratorija „Atviras ratas“, rengė savo dainų autorinius koncertus, kūrė muziką filmams ir spektakliams, akompanavo ir aranžavo dainas autorinių dainų atlikėjams, tarp jų ir Aktorių trio, Adios.

Sukūrė muziką keliems animaciniams filmams, R. Širvinsko ir L. Armonaitės trumpametražiams vaidybiniams filmams, A. Marcinkevičiūtės trumpametražiam vaidybiniam filmui „Menestreliai maksi paltais“ (pagal J. Kunčiną), A. Jančoro filmui „Akligatvis“, parašė muziką Lietuvos televizijos ir Keistuolių teatro 5-ių serijų vaidybiniam filmui „Tamangai“, kelias dešimtis muzikos kūrinių ir aranžuočių Nacionalinio dramos, Keistuolių teatro, Vilniaus jaunimo, Klaipėdos dramos, Šiaulių dramos, Vilnius mažojo, Vilniaus ir Kauno lėlių teatrų spektakliams. Aranžavo A. Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ albumo „Povandeninės kronikos“ bei styginio kvarteto albumo „Broliai“ muziką, bendradarbiavo rengiant albumą „Neatrastas Vytautas Kernagis“.

2015 m. A. Kulikauskas pristatė programą „2Maestro“,  kurioje atliko ne tik savo, bet ir šviesaus atminimo savo kolegos ir bičiulio V. Kernagio kūrybos dainas. Visoje Lietuvoje koncertavo su aktoriais N. Narmontaite, D. Jankauskaite, V. Bagdonu, birbynininku K. Mikiša, kitais. Maestro 2008 metais išleido autorinių dainų knygą „Pašėlęs vėjas“, skirtą vaikams, kompaktines plokšteles „Tu paklausyk“  (2002), „Vakaro melancholija“ (2006). A.Kulikauskas talkino rengiant ir pats dalyvavo „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ renginiuose ir buvo dažnas kasmetinių miesto švenčių dalyvis. 2010-2012 metais Plateliuose rengė jaunimui mokomąsias asociacijos AGATA stovyklas. 2009 metais Maestro buvo apdovanotas V. Kernagio vardo gitara, kuri teikiama už autentišką profesionalumą, geriausią poezijos vertimą į muzikos kalbą bei kūrybinį indėlį į dainuojamąją poeziją.

2018 m. M.A.M.A. muzikiniuose apdovanojimuose 2017 m. gavo apdovanojimą už nuopelnus lietuviškai muzikai. Tais pačiais metais buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

2024 m. lapkričio 17 d. spaudoje išplatintoje informacijoje Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė akcentavo, kad „A. Kulikauskas kūrė ne tik muziką, bet įkvepiančią, pozityvią dvasią, kurios mums – Lietuvai ir kiekvienam pasaulio lietuviui – taip reikėjo sunkiais laikais. Šio žmogaus legendos drauge su bendraminčiais kurtas „Dainos teatras“ tapo neatskiriama Lietuvos istorijos, kultūros dalimi.

A. Kulikauskas – išskirtinis kūrėjas, savo muzika pripildęs ne vieną lietuvišką filmą, spektaklį, nesivaikęs populiarios šlovės, bet įvertintas ne vienu svarbiu apdovanojimu, drauge su muzika gyvenęs net ir paskutinėmis savo dienomis. […]“.

Andrius Kulikauskas mirė 2024 m. lapkričio 17 d. Vilniuje.
   
   
Bonifaco Vengalio nuotraukose: Andrius Kulikauskas Vilniaus žemaičių kultūros draugijos renginiuose ir jo bei kitų trijų Vilniaus žemaičių priesaika stojant į Vilniaus žemaičių kultūros draugiją

Smush Image Compression and Optimization Skip to content