Julijonas Kasparavičius – kunigas, knygnešys, vertėjas, spaudos bendradarbis, pranciškonas vienuolis (tėvas Ipolitas OMF). Jis gimė 1865 m. Rygos archivyskupijoje. Mokėsi Kretingoje, Mintaujoje ir Varniuose. 1892 m. baigė Saratovo kunigų seminariją. Kunigu įšventintas 1892 metais. Kurį laiką dirbo vikaru Saratove. Jis buvo artimas vyskupo Szembeko draugas, todėl J. Kasparavičių norėta paskirti pavyskupiu, bet po Szembeko mirties, niekas nebepalaikė jo kandidatūros. 1897 m. grįžo į Lietuvą ir buvo paskirtas Kupiškio vikaru. 1898 m. jis Pyragių kaime surengė lietuvišką vakarą, kurio metu buvo parodyti du spektakliai – „Nepadėjus nėr ko rasti“ ir „Amerika pirtyje“. Vėliau dirbo kunigu Kelmėje, Upytėje, buvo Kauno šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas ir dirbo keliose kitose vietose. Spaudos draudimo metais platino knygas, pats išvertė A. Muzzarellio „Naująjį mojinį vainikėlį“, kurį 1902 m. Tilžėje išspausdino savo lėšomis ir veltui išplatino Lietuvoje (15 000 egz.). Atgavus spaudą, bendradarbiavo „Vilniaus žiniose“, „Nedėldienio Skaityme“, „Šaltinyje“, „Viltyje“, „Draugijoje“ ir kai kuriuose kituose leidiniuose, dažniausiai pasirašydamas slapyvardžiais slapyvardžiais – Gringmutas, K. K., M. K. ir X. 1914 m. ėjo Palangos vikaro ir kapeliono pareigas. Gyveno Palangoje kaip kun. monsijonaras. Kunigaudamas Palangoje daug prisidėjo prie jos prijungimo Lietuvai. 1921 03 20 Palangoje jis priėmė Lietuvos valdžios atstovus, atvykusius paskelbti Palangos prijungimą prie Lietuvos. Šventės metu J. Kasparavičius pasakė sveikinimo žodį.
Pabuvęs karo kapelionu, 1926 m. įstojo į Pranciškonų ordiną ir kurį laiką Kaune buvo Žaliakalnio vienuolyno viršininkas[i].
Mirė J. Kasparavičius Kretingoje 1933.10.18.
Panaudota literatūra:
- Barauskas Bronislovas, Mukienė Danutė, „Palangos kunigų vinjetė“, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia [sudarė Danutė Mukienė], Vilnius, 2007, p. 141–168.
_________________________
[i] Ten pat, t. 11, p. 136.
_________________________
Publikacija paskelbta įgyvendinant 2022 m. SRTRF remiamą projektą „Elektroninis žurnalas „Žemaičių žemė“