Jono Šliūpo (1861–1944) biustas Palangoje

Paminklas Lietuvos valstybės, visuomenės veikėjui, lietuvybės puoselėtojui, publicistui, spaudos bendradarbiui  dr. Jonui Šliūpui (1861–1944) stovi Palangoje, Vytauto gatvės vakarinėje pusėje, netoli pagrindinio įėjimo į Palangos botanikos (Birutės) parką ir tako, vedančio į Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicinį padalinį Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejų (Vytauto g. 23a). Šį paminklą,  bandradarbiaudami su architekte Jolanta Galdikiene, sukūrė skulptoriai Aloyzas Toleikis ir Donatas Lukoševičius.

Jis nuo 1989 m. veikia XIX a. pab. pagal grafų  Tiškevičių užsakymą pastatytoje vieno aukšto su mansarda ir įstiklinta veranda viloje. Ji priskiriama tradicinei šio pajūrio krašto medinei architektūrai. Grafai Tiškevičiai šią vilą nuomodavo dvariškiams, o šie – į kurortą atvykstantiems poilsiautojams.  Pirmojo pasaulinio karo metais šiame name kurį laiką veikė vokiečių topografinė kontora, kurios darbuotojai fiksuodavo, kaip pajūryje siaučiančios audros paveikia paplūdimio krantines.

Palangoje J. Šliūpas įsikūrė 1930 metais. Tuo laikotarpiu jis jau buvo plačiai žinomas kaip itin aktyvus visuomenės ir valstybės veikėjas, spaudos bendradarbis, knygų autorius. Iš pradžių jis įsigijo ir su šeima apsigyveno namelyje, esančiame priešais minėtąją vilą, o po to, kai 1933 m. buvo išrinktas Palangos miesto burmistru, jo rezidencija tapo ši vila. Joje jis gyveno iki 1944 metų.

Ant šio pastato fasado esančioje atminimo lentoje (ją sukūrė skulptorius Petras Gintalas) pateikta informacija, kad čia yra gyvenęs J. Šliūpas.

Išsami informacija apie J. Šliūp – mūsų interneto svetainės puslapyje https://zemaitiuzeme.lt/personalijos/sliupas-jonas/.

 

Parengė Danutė Mukienė

 

 D. Mukienės nuotraukoje – J. Šliūpo biustas Palangoje 

 

Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“

 

 

Smush Image Compression and Optimization