Meniu

Kuprys Povilas

   
   
Kuprys Povilas (1926–1987) – mokytojas, liaudies meistras. Gimė 1926 m. rugpjūčio 1 d. Mosėdžio miestelyje (Skuodo r.) gyvenusių valstiečių šeimoje. Baigė Skuodo vidurinę mokyklą, 15 metų mokytojavo Mosėdyje ir Lenkimuose, dėstė fiziką, matematiką. 1961 m. kartu su visais tų mokslo metų laidos Lenkimų vidurinės mokyklos abiturientais išėjo dirbti į tuometinį Kalinino kolūkį.

Profesionaliąja daile, liaudies menu susidomėjo gydydamasis Romainių respublikinėje sanatorijoje per darbo terapijos užsiėmimus, kurių metu iš pradžių susipažino su liaudies menininkų darbu, o vėliau čia pat ir pradėjo kurti iš medžio, gintaro. Sekėsi, tad jo darbus gerai įvertino ligoninėje veikusi besigydančiųjų darbus vertinusi komisija ir jį rekomendavo priimti į Liaudies meno draugijos Kauno skyrių. Draugijos nariu jis tapo apie 1962-uosius metus. Tuo laikotarpiu jis pradėjo dalyvauti liaudies meno parodose. Jose eksponuodavo papuošalus iš medžio, metalo ir gintaro.

Apie 1969-uosius metus P. Kuprys buvo išrinktas Liaudies meno draugijos Klaipėdos skyriaus Skuodo sekcijos pirmininku ir šias pareigas ėjo 30 metų. Šešiolika metų dirbo Plungės liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“: dešimt metų vadovavo šios įmonės Skuodo barui, buvo jo meistras,  šešerius dirbo inžinieriumi-technologu. 1971 m. šis baras buvo įkurtas namuose Mosėdyje, į kurį P. Kuprys su šeima sugrįžo gyventi iš Lenkimų. Baro biuras veikė paties P. Kuprio namuose, vėliau – Motiejaus Nomgaudžio namuose, o 1979 m. suremtuotame tuometinėje Pionierių gatvėje  buvusiame laikiname melioratorių name.

Kuriant, dirbant visada didžiausia jo pagalbininkė buvo žmona mokytoja Janina Kuprienė. 
Janina ir Povilas Kuprys išaugino dvi dukras: Daivą ir Vilmą. Vilma Kuprytė (Kalvaitienė), baigusi studijas, daug metų Lenkimuose dirbo anglų kalbos mokytoja.

P. Kuprys – daugelio grupinių liaudies meistrų kūrybos parodų dalyvis ir organizatorius. 1986 m. rudenį Skuode buvo surengta P. Kuprio darbų personalinė kūrybos paroda, kurioje eksponuotos jo padarytos rankšluostinės, išdrožtos medžio skulptūrėlės ir kiti medžio dirbiniai, sukurti gintaro vėriniai ir kt. darbai.

Dirbo sunkiai. Jo sveikata buvo silpna ir tokios įtampos neatlaikė. P. Kuprio liga komplikavosi. Paskutiniuosius savo gyvenimo metus P. Kuprys praleido Mosėdyje. 

P. Kuprys mirė 1987 m. vasarą. Palaidotas Mosėdyje.

 

Literatūra:

  1. Juozas Vyšniauskas, Liaudies dailė (liaudies menininkai) Skuodo rajone nuo atmenamų laikų iki 1987 metų, Skuodas, 1987 m., [darbas saugomas Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko bibliotekoje].
  2. Anckytė, „Gintarėlį tau nešu…“, Mūsų žodis, 1965 m. birželio 30 d.
  3. Vainilaitis „Svečiuose pas salantiškius“, Mūsų žodis, 1970 m. rugpjūčio 25 d.
  4. Juozas Vyšniauskas, „Tarnyba liaudies dailės mūzai“, Mūsų žodis, 1986 m. rugsėjo 27 d.

 Parengė Danutė Mukienė

  

Publikacija paskelbta vykdant 2022 m. įgyvendinant Spaudos, radijo ir televizijos remiamą projektą „Elektroninis žurnalas „Žemaičių žemė“


 

Smush Image Compression and Optimization Skip to content