Šventosios švyturys – Šventosios gyvenvietės centre, apie 780 m nuo jūros. Jis pastatytas 1957 metais. 1964 m. švyturyje įrengtas garso signalas, o 2000-aisiais metais šis navigacinis ženklas rekonstruotas, jame įrengta moderni estų pagaminta įranga, sustiprintos konstrukcijos.
Šio keturbriaunio, raudona ir balta spalvomis dažyto švyturio aukštis – 39 metrai, o iki paskutinės stebėjimo aikštelės – 35 metrai. Bokštelyje – pagrindinė lempa. Jos signalas matomas 17 jūrmylių (apie 31 kilometrą) atstumu. Švyturio patikimumas didelis. Jame yra įdiegtos automatizuotos sistemos. Lempos mechanizme – 6 lempos. Pagrindinės lempos galingumas – 1 kilovatas. Sugedus vienai lempai, automatiškai įsižiebia lempų mechanizme esanti kita. Švyturys naudoja elektrą, bet, esant reikalui, galėtų veikti ir naudodamas dyzelinį kurą.
Švyturį, jo įrenginius eksploatuoja ir prižiūri Lietuvos saugios laivybos administracijos padalinys – Švyturių ir navigacinių įrenginių tarnyba. Šventosios švyturiu pasikeisdami rūpinasi 4 darbuotojai, turintys specialų techninį išsilavinimą.
Švyturio konstrukcijos metalinės, teritorija aptverta. Šventojoje yra ir atsarginis, kiek mažesnis švyturys. Iš viso Lietuvos pajūryje yra 4 švyturiai. Jie stovi Nidoje, Juodkrantėje, Klaipėdoje, na o ketvirtasis šis, esantis Šventojoje. Kiekvienas švyturys, kur jis bebūtų, šviečia nustatytu signalu – pagal tai jūreiviai juos ir atskiria. Šventosios švyturys pagal nustatytą ilgametę programą apie save praneša siųsdamas baltus blyksnius. Jo siunčiamą 1,5 sekundės trunkančią šviesą keičia 1,5 sekundės trunkanti tamsa po tris kartus, tada – 7,5 sekundės tamsa, o po to šis ciklas vėl kartojasi.
Danutė Mukienė
Gretos Tautavičiūtės notraukose – Šventosios švyturys 2022 m. pavasarį
Tekstas paskelbtas 2022-01-18
Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“