Palangos kurhauzas – vienas iš pagrindinių kurorto simbolių. Jis stovi pačiame miesto centre, J. Basanavičiaus gatvės pradžioje, į pietus nuo jos (adresas: Grafų Tiškevičių alėja 1). Vokiškai kurhaus – poilsio namai kurorte arba poilsio namų koncertų, šokių salė su bufetu.
Šiam kurhauzui vieną iš savo sodybos pastatų apie 1877-uosius metus skyrė tuometinis Palangos valdos šeimininkas grafas Juozapas Tiškevičius (1835–1891). Jis planavo, kad artimiausiu laiku pastatys naują kurhauzo pastatą, tačiau to padaryti nepavyko. Gausėjant kurhauzo lankytojų skaičiui, didėjant poilsiautojų poreikiams, šis pastatas buvo kelis kartus padidintas, rekonstruotas. Beje, šis kurhauzas Palangoje nebuvo pirmas – prieš įrengiant jį pirmuosius kurorto svečių namus grafai Tiškevičiai buvo įrengę vienoje iš savo šeimos vilų, stovėjusių dabartinio Skulptūrų parko teritorijoje, esančio Vytauto gatvėje. Šis pastatas nėra išlikęs.
Grafų Tiškevičių laikais J. Basanavičiaus gatvėje poilsiautojų poilsiui ir pramogoms skirtame kurhauze veikė restoranas, skaitykla, buvo biliardo ir kitų žaidimų salės, patalpos poilsiautojams apsigyventi. Čia vykdavo šokiai, koncertai, spektakliai, įvairūs kiti kurorto renginiai, būdavo renkami kurorto mokesčiai. Vėlesniais metais šiame pastate yra veikusios įvairios kurorto įstaigos. Jau stipriai apnykęs kurhauzas sudegė 2002 m. rugpjūčio 25-ąją. Po ilgų teisminių ginčų jis pradėtas atstatyti 2012 m. gegužės 30 d. Iš pradžių restauruota jo mūrinė, miesto savivaldybei priklausiusi dalis. Nuo 2015 m. kurhauzas atvėrė duris miesto gyventojams ir svečiams. 2017 m. užbaigus likusius kurhauzo atstatymo darbus, visas pastatas grąžintas Palangos visuomenei. Čia dabar veikia Palangos kultūros ir jaunimo centras, vyksta koncertai, spektakliai, kiti miesto reginiai.
IŠSAMIAU:
Danutė Mukienė
Publikacija paskelbta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“