Kelionių ir pažinimo projektas „Pažinkime Lietuvos dvarus“ tęsėsi dvejus metus. Per šį laiką daugybė Lietuvos pilių ir dvarų buvo aplankyti, juose smalsavo ir jais gėrėjosi daugybė keliautojų. Aktyviausi keliautojai, surinkę gražias simbolinių dvarų raktų kolekcijas ir korteles atsiuntę Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai, bus laukiami baigiamojoje projekto šventėje viename iš dvarų jau visai netrukus.
Nuotraukoje – Paliesiaus dvaro centriniai rūmai. Fotografas nežinomas. Nuotrauka iš Paliesiaus dvaro archyvo
„Pažinkime Lietuvos dvarus“ – tai projektas, paskatinęs daugiau keliauti po šalį, atverti daugybės įspūdingų pilių ir dvarų duris, pažinti kultūros paveldo paslaptis ir grožį. O kad kelionės būtų dar smagesnės, keliautojai visuose dalyvaujančiuose dvaruose teiraudavosi simbolinių „raktų“, paliudijančių, kad atvėrė dar vienas paveldo objekto duris.
Atvykti ir atrakinti istorinio kultūros paveldo objektų duris kvietė pilys ir dvarai visoje Lietuvos teritorijoje. Tai ir restauruoti, vėl atgiję, dažnai kultūros ir tradicijų puoselėjimo veiklų pilni istoriniai objektai, ir dar tik naujam gyvenimui prikeliami dvarai.
Projekte dalyvavo Biržų, Medininkų, Tauragės, Panemunės, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilys, Alantos, Abromiškių, Antašavos, Aristavėlės, Aukštosios Fredos, Bistrampolio, Burbiškio, Hugo Šojaus, Ilzenbergo, Jurbarko, Kelmės, Kuršėnų, Lipliūnų, Liubavo, Markučių, Paežerių, Paliesiaus, Plungės, Renavo, Rokiškio, Tuskulėnų ir Verkių dvarai, Siručio rūmai. Visi šie istoriniai objektai savaime labai įdomūs, daugelyje jų gausu ir pažintinių, pramoginių, kultūrinių veiklų. Po visą Lietuvą išsibarsčiusios pilys ir dvarai – kiekvienas savaip unikalus, įdomus ir neabejotinai vertas atrasti, pažinti.
Keliautojai po Lietuvos pilis ir dvarus taip pat galėjo paskirti savo balsą vienam iš projekto dalyvių dviejose nominacijose: labiausiai patikusios ir svetingiausios pilies ar dvaro. Kam gi atiteks šie titulai? Tai paskelbsime jau netrukus.
Šventinis projekto užbaigimo renginys
Projektas „Pažinkime Lietuvos dvarus“ baigiasi šių metų rudenį, spalio 31 dieną. Aktyviausi keliautojai, surinkę didžiausią raktų-lipdukų iš įvairių pilių ir dvarų kolekciją savo keliautojo kortelėse, ir atsiuntę ją elektroniniu paštu Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai bus kviečiami dalyvauti baigiamajame projekto renginyje. Projektą vainikuosianti šventė vyks šių metų lapkričio 10 d. viename iš Žemaitijos dvarų.
Projektas paskatino daugiau keliauti po Lietuvą ir geriau pažinti dvarų paveldą
„Sveikinimai su tokiu įdomiu ir vykusiu projektu! Projektu susidomėjome visa šeima, tad ir lankėmės visi kartu. Pažinome dalį Lietuvos dvarų, gerėjomės darbuotojų nuoširdumu, meile savo darbui, sužinojome begalę naujo. Mano kaip mamos tikslas vaikams įdiegti norą pirmiausia pažinti savo kraštą, užauginti meilę savam kraštui. Nuo pat pradžių pagavom azartą, tad su didžiuliu malonumu laukėme kiekvienos kelionės. Lauksime naujų projektų! Tikiuosi pasimatysime!“ – iš atsiliepimų.
Projekto laikotarpiu Lietuvos pilys ir dvarai sulaukė daugiau lankytojų nei įprastai. Keliautojai domėjosi paveldo objektais, jų istorija, dalyvavo kultūriniuose renginiuose, ekskursijose. Jie ne tik atrado didingus pastatus, jų aplinką ir istoriją, bet taip pat sutiko, susipažino su kultūros paveldą puoselėjančiais žmonėmis, kuriems, besiimantiems iniciatyvos ir atsakomybės atkurti, saugoti ir puoselėti unikalų mūsų šalies paveldą, taip pat svarbu dalintis savo meile jam, žiniomis, idėjomis.
Projekte dalyvavusieji neretai pasidalina puikiais įspūdžiais, gerais atsiliepimais. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija susilaukė nemažai keliautojų skambučių, laiškų. Nemaža tokių, kuriems kelionės po dvarus tapo visos šeimos ilgalaikiu planu.
Pilys ir dvarai traukia ne tik istorija ir paveldu besidominčius, tačiau ir kultūros bei meno mėgėjus, taip pat visus, neabejingus grožiui, ieškančius ypatingos auros vietų, kuriose lankantis kuriami nuostabūs prisiminimai.
Įgyvendindama šį ir kitus pažinimo, sklaidos projektus Lietuvos pilių ir dvarų asociacija atlieka savo misiją – nepaliaujamai skleisti žinią, skatinti pažinti, atskleisti kultūros paveldo žavesį ir svarbą ir meile jam uždegti kuo daugiau žmonių.
Keliautojai, kurie dalyvavo projekte, bet dar neatsiuntė keliautojo kortelės, nuskenuotas arba nufotografuotas korteles gali atsiųsti iki 2023 m. spalio pabaigos elektroniniu paštu projektai@dvarai.lt.
Išsami informacija apie projektą www.lietuvos.dvarai.lt
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos informacija: www.dvarai.lt ir www.lietuvos.dvarai.lt
Daugiau informacijos: Gintaras Karosas, tel. +370 698 30925, projektai@dvarai.lt
Nuotraukos iš Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos archyvo