Lapkričio 10 d. Kuršėnų dvare (Šiaulių raj.) vyko Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos konferencija „Meistrystė dvaruose: pažinti, kad būtų išsaugota“

 

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija įgyvendina projektą „Meistrystė dvaruose: pažinti, kad būtų išsaugota“. Juo siekiama prisidėti prie didesnio kultūros paveldo pažinimo, visuomenės supratimo, žavėjimosi šiuo paveldu ir noro jį išsaugoti, giliau pažinti ilgus šimtmečius kuriant dvarus panaudotą išmintį, žinias ir technikas, įgūdžius ir technologijas. Lietuvos kultūros paveldo kūrėjų, amžininkų išmintyje galime atrasti įkvėpimą, o pasitelkdami ir praeities išmintį, ir šiuolaikines inovacijas, paveldo objektų autentiką atsakingai puoselėjame ir išsaugome ateities kartoms.
  

 

  Plungės kunigaikščių Oginskių dvaro rūmų fasado fragmentai. G. Juodėno nuotraukos
 
  Medinis Kuršėnų dvaro (Šiaulių raj.) pastatas. Fotografas nežinomas Renavo dvaro rūmų (Mažeikių raj.) vidaus internero fragmentas. Centre – krosnis. Fotografas nežinomas

 

„Lietuvos dvarų paveldo objektai – didžiulis architektūros, dailės, kitų meno vertybių, taip pat kraštovaizdžio, senųjų technologijų lobynas. Siekiant išsaugoti šį paveldą svarbu jį pažinti ir suprasti, o taip pat dalintis gerąją patirtimi ir nuolatos mokytis, taikyti naujausius atradimus,“ – sako Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.  

  
Lietuvos pilys ir dvarai – praeities meistrų palikimo lobynai

Kiekvienoje Lietuvos pilyje ar dvare galima atrasti daugybę įdomių interjero ar eksterjero detalių, meninių vertybių, eksponatų. Visiems jiems sukurti prireikė ypatingų meistrų gebėjimų ir išradingumo. Įdomu visa tai atrasti ir atradimais dalintis su kitais. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kviečia tai daryti kartu – pažinti meistrystės dvaruose pavyzdžius sekant naujienas asociacijos socialiniuose tinkluose, interneto svetainėse, o taip pat visus besidominčius, visus norinčius kviečiame dalintis savo turimais, atrastais meistrystės pavyzdžiais (siūlome naudoti grotažymę #meistrystėdvaruose).

  
Kuršėnų dvare vyksiančioje konferencijoje žiniomis dalinosi kultūros paveldo žinovai

2023 m. lapkričio 10 d. vyko Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos organizuojama konferencija, kurioje dalyvavo ekspertai, savo sričių žinovai siekė atskleisti ir supažindinti ir su senosios meistrystės išmintimi, ir su naujausiomis šiuolaikinėmis paveldo išsaugojimo ir atkūrimo technologinėmis galimybėmis. Konferencija buvo skirta dvarų paveldo savininkams, valdytojams, entuziastams, visiems besidomintiems šia tema. Dvarų paveldo tyrinėtojai, savo sričių žinovai, entuziastai pasidalino svarbiomis dvarų paveldo objektų pažinimui, puoselėjimui ir išsaugojimui temomis, įžvalgomis, atradimais. Konferencijos metu buvo diskutuojama, dalinamasi žiniomis, idėjomis, pavyzdžiais ir gerąja praktika.

Konferencija vyko viename iš išskirtinių medinės architektūros dvarų Lietuvoje – Kuršėnų dvare Šiaulių rajone. Renginio dalyviai turėjo galimybę iš arti pažinti istorinio pastato architektūrą, aplinką, menines vertybes, susipažinti su dvarą saugant ir puoselėjant taikytomis ir taikomomis žiniomis, technikomis ir technologijomis. Renginio metu buvo galima ne tik pasisemti žinių, kuriomis dalinosi šios srities profesionalai, bet ir patirti, pažinti praktinius meistrystės dvaruose aspektus, kuriuos atskleis konferencijoje dalyvausiantys meistrai.

Savo patirtimi renginyje buvo pakviesti pasidalinti Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos atstovai, dvarų valdytojai ir savininkai daug galintys papasakoti apie įvairius paveldo objektų restauravimo aspektus, turimas įvairias patirtis.  

  
Meistrystės dvaruose tema visuomenę pasieks per sklaidą informacinėse medijose

Konferencijos metu ekspertų perduotos žinios, renginio metu iškeltos idėjos ar kilusios įžvalgos buvo fiksuojamos, taigi vertinga renginio medžiaga pasieks plačiąją visuomenę. Meistrystės dvaruose tema buvo atskleidžiama ne tik tekstų, bet ir  naujų video siužetų forma.

Projekto veiklos sudaro galimybę prisidėti prie nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimo ir puoselėjimo didinant dvarų paveldo pažinimą ir jo vertės, išsaugojimo svarbos pajautimą. Meistrystės dvaruose tema apima ir senosios kūrėjų išminties, žinių, senųjų technikų, ir naujausių paveldo išsaugojimo ir atkūrimo technologijų pažinimą.  Projekto veiklų dėka gilinamasi į svarbias dvarų paveldo sritis, o pažinimo naudos gavėjai bus – ir dvarų savininkai bei valdytojai, paveldo srities atstovai, ir plačioji visuomenė.

Dvarų paveldo pažinimo kelionė – begalinė. Visuomet galima atrasti daugiau, sužinoti naujų dalykų. Meistrystės pavyzdžių atradimas – tai vienas iš galimų sluoksnių, būdų leistis į žavingą paveldo pažinimo kelionę. Kuo daugiau pažįstame, tuo geriau suprantame ir labiau juntame, kaip svarbu skirti dėmesio paveldo puoselėjimu ir apsaugai, kad praeities išmintis nedingtų užmarštyje, tačiau gyvuotų ir tarnautų, dabarčiai ir ateičiai. Kviečiame atrasti senųjų meistrų palikimą pilyse ir dvaruose. 

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos projektą „Meistrystė dvaruose: pažinti, kad būtų išsaugota“ iš dalies finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

   
Nuotraukos iš 
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos archyvo  
Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos informacija

Smush Image Compression and Optimization Skip to content