Jonas Rustemas (armėnų kalba – Յան Ռուստամ, turkų kalba – Jan Rustem).
Jonas Rustemas buvo Sofijos Viktorijos Tyzenhauzaitės dė Šauzel-Gufjė, jos sesers ir brolių piešimo mokytojas. Vėliau jis tapo žymiu dailės pedagogu, dailininku, Vilniaus universiteto profesoriumi, padarė didelę įtaką XIX a. lietuvių dailės raidai.
Jis gimė 1762 m. Konstantinopolio (Turkija) priemiestis Pėroje, mirė 1835 m. birželio 21 d. Dūkšteliuose (šiame Dabartinio Ignalinos rajono teritorijoje esančiame kaime dailininkas dažnai vasarodavo, čia ir mirė) ten ir palaidotas.
Rustemo motina buvo prancūzė, tėvas – armėnas. Kai berniukui buvo 10 metų, jo gabumais prancūzų kalbai susižavėjo ir į savo Pulavų dvarą Lenkijoje atsivežė Podolės žemių generolas Adomas Kazimieras Čartoriskis (1734–1823). Gyvendamas Pulavuose jis susipažino su dailės pagrindais. Čia jo mokytojas buvo Čartoriskių namų mokytojas Žanas Pjeras Norblenas (1745–1830). Kai mokytojas išvyko gyventi į Varšuvą, ten nukeliavo, mokyklą baigė ir toliau meną studijavo J. Rustemas. studijavo menus.
Spėjama, kad jis 1788–1790 m. gyveno Vokietijoje.
1788 m. tapo „Uoliojo lietuvio“ masonų ložės narys.
1790 m. įsikūrė Lietuvoje ir čia praleido didelę savo gyvenimo dalį. Jis dirbdavo dvaruose, buvo samdomas dailės mokytojas, tapė portretus, peizažus, buitines scenas Jis mėgo ir piešti, kūrė kortas, apipavidalindavo šventes. Jo kūrinių nėra daug išlikę, tačiau žinoma, kad jis buvo sukūręs beveik visų 1800–1830 metais Vilniuje gyvenusių kilmingųjų portretus.
1797–1832 m. J. Rustemas buvo Vilniaus universiteto Piešimo ir tapybos katedros dėstytojas, 1811 m. tapo profesoriumi, 1819 m. pradėjo vadovauti Piešimo ir tapybos katedrai. Jis itin daug dėmesio skyrė paveikslų galerijos komplektavimui, studentų kūrinių parodoms. 1819 m. buvo parengęs Dailės skyriaus pertvarkymo į Dailės fakultetą projektą.
Rustemo, kaip ir Valentino Vankavičiaus, Vincento Smakausko, Kanuto Rusecko kūryba sudaro Lietuvos XIX a. I pusės dailės branduolį. Dalis jo kūrinių saugoma Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje.
Literatūra ir šaltiniai:
- Kulvietytė-Slavinskienė Aušrinė, Europos dailė nuo romantizmo iki moderno: mokomoji knyga pagrindinių studijų studentams, Kaunas: Vytauto Didžiojo universitetas, 2008.
- Lavišius Tomas, Svetimtautis menininkas, dirbęs Lietuvai.
- Janonienė Rūta, Jonas Rustemas, Vilniaus dailės akademijos leidykla, 1999.
Nuotraukoje – Jono Rustemo autoportretas (sukurtas XIX a.). Originalas saugomas Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje
Tekstą parengė RKIC