Buršteino vila taip pat, kaip ir kitos greta jos stovinčios vilos yra Palangos istorinėje dalyje. Adresas: Birutės al. 37. Šis pastatas iškilo praėjus daugiau nei pusei amžiaus nuo pirmųjų vilų atsiradimo kurorte, t. y. Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu. Jį pasistyta Kaune gyvenusių bankininkai Nilsono ir Tanchumo Buršteinų užsakymu. Jie 1939 m. sklypą vilai buvo nusipirkę iš grafų Tiškevičių. Šis medinis dviejų aukštų, „L“ plano, pusiau atviro tūrio pastatas su mansarda, pietvakariniame kampe turintis verandą, virš jos – terasą, 1997 m. lapkričio 12 d. dėl savo architektūrinių savybių įtraukta į Kultūros vertybių registrą (unikalus objekto kodas 15933), yra saugomas valstybės. Pastato numeris Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąraše – AtV962.
Vilą statė palangiškis meistras Ignas Vilkas ir jo brigada.
Kultūros vertybių registrui parengtoje informacijoje V. Migionytė pažymi, kad šiame „Unikalių formų mediniame pastate susijungė pamario kurortams ir moderno stiliui būdingi elementai. Dviaukštės, „L“ formos plano vilos su mansarda architektūrinė kompozicija išsiskyrė to meto Palangos pastatų kontekste neįprastais įgilintais (išsklembtais) kampais, plačiomis pastogėmis, nors gan stambokas vilos tūris vėlyvajame tarpukario laikotarpyje, kaip ir kuklesnė puošyba, jau nebuvo retas reiškinys.
1948 m. pagal ilgalaikę sutartį pastatas buvo išnuomotas Vilniaus universiteto darbuotojų poilsiui. Nuo 1949 m. Buršteino vila vadinta poilsio namais „Romuva“.[1]
Danutė Mukienė
Nuotraukoje – Buršteino vila. Iliustracija iš Kultūros vertybių registro
Tekstas paskelbtas 2022-01-17
__________________________________
[1] Migionytė V., „Buršteino vila Palangoje“, Architektūros ir urbanistikos tyrimo centras, http://www.autc.lt/lt/architekturos-objektai/1627 (žr. 2021-10-30).
______________________
Publikacija parengta įgyvendinant 2022 m. Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Žinoma ir nepažinta Palanga: 10 virtualių turų po kurortą“